Suncokret 2020

Je l taj Ratengo za bolest stabla da se ne lomi u vrsidbi i da regulise rast?
 
Jel igdje postoje pokusi s rezultatima koliko je koje godine donio fungicid u suncokret veci prinos s obzirom da jedan dio suncokreta ostaje polomjljen u prolazu. Iz osobnog iskustva pisem da sve ovisi i godini u nekih godini isplati fungicid i bude veci prinos a nekad ne isplati niti fungicid
 
Jel igdje postoje pokusi s rezultatima koliko je koje godine donio fungicid u suncokret veci prinos s obzirom da jedan dio suncokreta ostaje polomjljen u prolazu. Iz osobnog iskustva pisem da sve ovisi i godini u nekih godini isplati fungicid i bude veci prinos a nekad ne isplati niti fungicid
Radio je drugar oglede i kontrolu gde je prskao suncokret sa Piktorom, imao je od 400 do 600kg/ha više. Ja sam pre dve godine radio Piktorom ali nisam lepo merio kontrole, ostavio sam jednu njivu neoprskanu i razlika mi bila +170 kg/ha gde je prskano. Cena Piktora je 5000/ ha...Što bi ovi naši stari rekli: Di si, tu si...
 
To što se polomi isput je totalno banalna stvar naspram toga što u baš ovakvim godinama sa puno kiše zaštita zna da uradi.Zadnjih 10 godina korištenja fungicida kod mene vam valjda nešto govori i to da nisam od toga odustao.Što se tiče ogleda(pokusa),radili smo ja i drugar on bez ja sa i uvek sam bio jaci sa istim hibridom(Kondi) za od 300-600kg.Svake godine probam što kasnije ulaziti,pa sad već radim demontažu držača kabine i skidam bocu od vazduha sa traktora.Ove godine su neki počeli da izbacuju glavicu tako da je to neki pravi momenat na tim parcelama za tretman.Em što uradi zaštitu,em mu reguliše rast i ravnomerno sazreva.
 
To što se polomi isput je totalno banalna stvar naspram toga što u baš ovakvim godinama sa puno kiše zaštita zna da uradi.Zadnjih 10 godina korištenja fungicida kod mene vam valjda nešto govori i to da nisam od toga odustao.Što se tiče ogleda(pokusa),radili smo ja i drugar on bez ja sa i uvek sam bio jaci sa istim hibridom(Kondi) za od 300-600kg.Svake godine probam što kasnije ulaziti,pa sad već radim demontažu držača kabine i skidam bocu od vazduha sa traktora.Ove godine su neki počeli da izbacuju glavicu tako da je to neki pravi momenat na tim parcelama za tretman.Em što uradi zaštitu,em mu reguliše rast i ravnomerno sazreva.
Pa preklane nitko kod nas sto se neome tice (bacardi bolje podnosi bolest) nije prebacio 21 22 metara a mnogi jedva 20 po jutru a imali smo vrlo slicne usjeve nakon nicanja. Ja osobno nigdje ispod 24 metara nisam bio a bilo je njiva i sa po 26 po jutru. Ali lane nije maltene nikakve razlike bilo mozda 60 70 kila vise gdje je zasticen. Doduse kako je netko napisao zadnjih godina radkm zastitu i ne odustajem pogotovo jer su grane na 21 metar pa onda i ako polomim 20 posto u pohodu nije smak svijeta
 
Prva Le99 druga i treca Sumiko. Sumiko sejan 2-3 dana ranije.
Resio sam da ne obilazim neko vreme tek mozda julu u prolazu u zetvi.
7f6d6d2139dc5e3f6be7f701af19a46f.jpg
ba272a135b57f7813e6a818f1c502c8b.jpg
1f22e76fbee617612cb3a93510e72b93.jpg


Послато са Mi A3 уз помоћ Тапатока
 
Extra su...kad je bila setva?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Sumiko 6.4 a ova njiva Le99 9.4
Imam i jedan novi zakup proletnje oranje sejano 25.4
To mi prestalo da obidjem nisam 20tak dana. Videcemo koliko ce i da li ce biti razlike u prinosu.

Послато са Mi A3 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Danas zovem za postrni suncokret, oko 96€ za 2ha je sjeme...... Ustati ili odustati? Nitko koga pitam nije probao, kažu da nema problema ako se posije do 1.7.,ako im je za vjerovati
 
Imam negde gde je suncokret zut kao limun, fitotoksija je sigurno.Jel se oporavlja on da idem sa necim preko lista?Ima neko iskustva sa tim zutilo kod njega?
 
Nazad
Vrh