Suncokret 2015.g.

Da, vidi se uticaj hemije. Kad sam išao da param video sam suncokret koji je oprskan ne znam čime ali je čovek promašio dva puta po dve brazde. Sav je bio zuckast ali i bez trave a ovaj koji je promasen nekih 15cm viši i zelen i naravno pun trave. Posle 10 dana je razlika manja ali i dalje uočljiva. Ipak, kad je prskan usledilo je hladno i mokro vreme a to suncokret ne voli. Na kraju će se ispostaviti da je lošiji rod tu gde je promaseno i to zbog korova. Hoću reći da se vidi kako boluje od hemije ali ipak više se odrazi na prinos višak korova. To je moje iskustvo.
 
Ja onu 2012 godinu ne prizeljkujem, a suncokret mozda za 7-10 dana ce da cveta, ali sto je interesantno pcelari vec zovu kad da se dosele sa pcelama!
 
Eva danas i ja uslikao suncokret Kondi sejan 16.04.

fnykp0286.jpg
[/IMG]

fnykp0285.jpg
[/IMG]
 
najvise pizdim na cenu ulja !!! realno jedno domacinstvo mesecno koliko litara ulja potrosi u kuhinji ? 2-3-5 litara ???
a koliko nafte ili benzina produva kroz auspuh ??? a cena goriva im ne smeta !?!?!
REALNO ulje nije skupo i cena nije realna s obzirom koliko se trosi,povecanje cene ulja nece ( bitno ili znacajno opteretiti) kucne budzete.....
ali Boze moj bitno je da stanovnistvo jede jeftino ulje, toboz drzava misli o njima a vas seljake ko sljivi.................
 
ljudi imam jedan problem.imam malo vise od 4 lanca suncokreta, tacnije 91 vrsta na pravu duz.kupio sam kondi i posejao 22 aprila.uz seme sam dobio i fusilade 2 litra.30 maja sam bio da prskam i oprskao sam ga a uz te dve litre sam dodao jos 0.6 lit pantere koja mi je ostala od prosle godine da se ne baci.8 juna nas je tukao grad.ja obisao suncokret 11 juna , on SKUPIO gore glavicu koju je trebao da polako otvara.sirak se dosta osusio.ja danas bio da ga ospartam ako moze da se udje, kad u obe njive (njive su po 2 lanca)suncokret kao i sto je bio kad sam ga prskao.visine 40, 50 cm. tu gde je glava tu je jako uvrnuo i skvrcio te bodlje.kad otvorim te listice ili bodlje sta su vec, glavica je nekako crna.ne raste.stoji.cini mi se da je nekako trula stabljika, dosta njih puca nisu elasticni kad ih povijem rukom.ima samo gonji 2 para listova, ovi dole opali verovatno od grada, ne od hemije.pa vas molim za savet da li ce od toga nesto da bude ili nece?jako jadno izgleda i skvrceno.sutra mogu da ga slikam ako nekg zanima.to su mi jedina 4 lanca ove godine.nikad mi se to nije desilo.prskao sam ga u popodnevnim satima, oko 6 popodne.bilo je toplo, negde oko 25 stepeni, mozda koji stepen manje.molim za savet,hvala unapred!
 
ljudi imam jedan problem.imam malo vise od 4 lanca suncokreta, tacnije 91 vrsta na pravu duz.kupio sam kondi i posejao 22 aprila.uz seme sam dobio i fusilade 2 litra.30 maja sam bio da prskam i oprskao sam ga a uz te dve litre sam dodao jos 0.6 lit pantere koja mi je ostala od prosle godine da se ne baci.8 juna nas je tukao grad.ja obisao suncokret 11 juna , on SKUPIO gore glavicu koju je trebao da polako otvara.sirak se dosta osusio.ja danas bio da ga ospartam ako moze da se udje, kad u obe njive (njive su po 2 lanca)suncokret kao i sto je bio kad sam ga prskao.visine 40, 50 cm. tu gde je glava tu je jako uvrnuo i skvrcio te bodlje.kad otvorim te listice ili bodlje sta su vec, glavica je nekako crna.ne raste.stoji.cini mi se da je nekako trula stabljika, dosta njih puca nisu elasticni kad ih povijem rukom.ima samo gonji 2 para listova, ovi dole opali verovatno od grada, ne od hemije.pa vas molim za savet da li ce od toga nesto da bude ili nece?jako jadno izgleda i skvrceno.sutra mogu da ga slikam ako nekg zanima.to su mi jedina 4 lanca ove godine.nikad mi se to nije desilo.prskao sam ga u popodnevnim satima, oko 6 popodne.bilo je toplo, negde oko 25 stepeni, mozda koji stepen manje.molim za savet,hvala unapred!
Samo cu ti reci,da je kolega isto tako naderao sa fuzilejdom,prskao ga je po vrucini.
Bio se odrazio na manji prinos.
Trebao si jos cekati da spadne temp.
 
Prskao sam suncokret i u sred podneva sa Fjuzilendom kad je temperatura prelazila 30 stepeni sigurno i nikad takvih posledica nisam imao,tako da ja neverujem da je to od fjuzilenda.
 
slikacu danas i pokazacu slike.

- - - - - - - - - -

mislim da covek nije lepo oprao prskalicu. pokazacu i dejstvo na sirokolisne korove koji se vide po meni.

- - - - - - - - - -

njivu nisam ja prskao nego moj prijatelj koji je pre toga prskao kukuruze sa siranom i plamenom.
 
Eto ti onda odakle posledice prskalica nije dobro oprana jednom sam i ja tako osasavio suncokret i jedva sam ga izvukao ali sam svaka tri dana folijarno ga prihranjivao dok god je traktor mogao uci u njivu te godine na toj njivi sam imao oko 1500kg/kj!
 
pa dobro si i imao jbt.kaze mi menadzer iz syngente, ako se izvuce, rodice 200-300 kg manje po lancu.ili ce ceo da se osusi.ne moze kondi da da prinos od 500-600 kg po lancu nikako kaze pogotovo kod nas ovde.ili ce da bude rod smanjen za 10-20 %, ili ce da se osusi skroz.slikacu do veceras pa cu da nakacim slike a voleo bi da cujem iskustva drugih ovde.slikacu i suncokret i korov.

- - - - - - - - - -

da li moze da se uradi negde analiza suncokreta i da se vidi kojom aktivnom materijom je tretiran?da li to neko radi i gde?
 
Pa trebalo bi u oglednim stanicama ili ti PSS kod nas to moze u PSS Agrozavod odneses par strukova ali moras komplet sa korenom i za par dana uz svakodnevno dosadjivanje ti odrade analizu i kazu ti kakva je buducnost tog suncokreta.Meni su savetovali da ga svaka tri dana prihranjujem folijarno!
 
i buducnost me zanima a zanima me i da cuejm sa kojom aktivnom materijom je prskan.da li i to mogu da utvrde???

Jedne godine tako dodem s posla i idem oprskati suncokret a otac bio da prska kukuruz,bure 660 litara i ostane njemu nesto hemije u buretu, mozda 100lit.max.on mislio da idem prskati kukuruz a ja mislio da on zna da idem suncokret i da je njemu ostalo od suncokreta, natocim puno bure odem oprskam i za par dana se poceo ovijati suncokret.Odem sa agronomom da ga vidim kad sam saznao sta sam uradio,on mi savetovao da mu udarim jaku dozu prihrane, jos se moglo uci u njega,prihranio sam ga ali te godine tu nisam imao skoro nikakav rod.To je moje lose iskustvo.
 
Nazad
Vrh