Suncokret 2012

Koju cenu očekujete za rod suncokreta po toni?

  • 270 e

    Glasovi: 4 6,2%
  • 300e

    Glasovi: 12 18,5%
  • 350e

    Glasovi: 13 20,0%
  • više od 350e

    Glasovi: 36 55,4%

  • Ukupno glasača
    65
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ima resenja za ptice, mi bukvalno i u selo sejemo suncokret.kod nas se prvo seje suncokret pa onda kukuruz, znaci krece od 01.04, a ove parcele sto su rizicne kod sela i kod suma itd.njih sejemo kad se zavrsi setva kukuruza i kasnije znaci oko 25.04.i te suncokrete ne diraju ptice, a zasto nemam poima, al provereno 100%
 
@pocerina
Pretpostavljam da oko njiva imaš puno drveća i šiblja a u tom slučaju Ti toplo preporučujem da zaboraviš na setvu suncokreta,ptice naprave jako mnogo štete,ja suncokret sejem samo na njivama koje su daleko od sela i ni slučajno blizu nekog šumarka ilii dalekovoda.Te štete još više dođu do izražaja u krajevima kao što je tvoj gde je setva suncokreta zaista jako redak slučaj pa ptice još više navale na tako usamljene njive pod tom kulturom.
To nemora da bude pravilo,u okolini da nema ni jedno drvo pa opet kad sleti jato cvoraka toliko da se deo neba zacrni naprave dar mar.A opet gde ima sumaraka napustenih salasa sa drvecem nediraju.Gde ima stalnih ptica tu ima i grabljivica i zna se ishod .U ovim slucajevima i sreca ima ulogu:ppozdrav:
 
Gde ptice spavaju?Normalno u krosnjama drveca.Zato ih najvise privlace polja u okolini salasa i sela.A tacno je da sto kasnije setva manje napadaju jer vec navikle na polja koja su pre cvetala,ali zato kasna setva i manji prinos.Pticama nemozemo nista a kako koja godina ima ih sve vise.Ja izbegavam salase i blizinu sela i tamo sejem suncokret pa nekad i tamo naprave dar mar sto rece neko.
 
nazalos ni sam nisam verovao da kasnija setva do 30.04 nosi vise roda, a svake godine se uverim u to jer te parcele blizu sela sejem kasnije zbog ptica, i tu mi uvek rekordni prinosi...znaci pre 20.04 ni zrno suncokreta necu posejati, a planiram oko 40kj.
 
Evo malo o setvi suncokreta:

Setva suncokreta pocetkom aprila



Iako su proizvodjaci suncokreta sasvim dobro ovladali intezivnom tehnologijom, sto je rezultiralo visokom proizvodnjom i stabilnim prinosima, ipak se moze konstatovati da se greske u primeni agrotehnike javljaju svake godine. Naravno, odmah treba reci da je odustajanje od pravilnog djubrenja posledica kompromisne agrotehnike, a ne promasaji koji su nastali slucajno ili nepaznjom proizvodjaca.
Medju greskama koje se najcesce javljaju, a istovremeno se najdrasticnije odrazavaju na postignute prosecne prinose suncokreta spadaju setva i nega useva. Jos uvek pojedini proizvodjaci grese u izboru semena, dubine setve, kolicini semena za setvu, a najcesce u odredjivanju optimalnih rokova za setvu.
Prilikom kupovine semena za setvu suncokreta obavezno se mora pogledati deklaracija na kojoj su podaci o kvalitetu semena. Pored propisanog semenskog kvaliteta koji podrazumeva 98 % klijavosti uz vlaznost semena od 11 %, seme treba da je i odredjene krupnoce, koja se izrazava masom 1000 zrna. Seme novih hibrida je sitno, tako da 1000 semenki ima tezinu od 50 do 70 grama. Krupnije seme daje snaznije klijance i veci prinos semena, ali prinos u mnogo vecoj meri zavisi od rodnosti hibrida. Suncokret se moze sejati kada je temperatura zemljista na 5 cm dubine od 8 do 10 stepeni i kada ne pada ispod ove granioce. Najpovoljniji rok setve suncokreta je izmedju 5 i 15 aprila. Izuzetak su peskovita zemljista , na kojima se moze sejati ranije, i ritska zemljista, na kojima setva moze da traje do kraja aprila.
U rejonima sa vlaznijom klimom i hladnijim prolecem suncokret treba sejati od sredine do kraja aprila. Tamo gde prolece pocinje ranije i gde je klima toplija, seje se u drugoj polovini marta. Novijim hibridima vise odgovara setva u drugoj dekadi aprila i kasnije, jer prema iskustvu iz proizvodnje, manje obolevaju od bolesti.
Nacin setve suncokreta
Dubina setve suncokreta iznosi izmedju 4 i 6 cm. Na laksim,peskovitom zemljistu najbolja dubina setve je od 6 do 8 cm, a na teskom ritskom zemljistu 4 cm. Za nase proizvodno podrucje optimalni broj biljaka po hektaru iznosi oko 50.000, a najpovoljniji vegetacioni prostor 70×25 cm. Ako je sejalica podesena da seje na 28 cm rastojanju u redu, za setvu jednog hektara potrebno je 3,7 kg semena. Ako se predpostavi da ce prilikom setve u n eke kucice ipak pasti dva semena umesto jednog, moze se smatrati da je za hektar dovoljno 4 kg semena. Na taj nacin se zaseje oko 57.000 biljaka po hektaru, sto je za 14 % vise od pozeljnog broja biljaka za berbu.
Setva suncokreta moze da se obavi mehanickim ili pneumatskim sejalicama. Brzina setve mehanickom sejalicom iznosi od 4 do 6 kilometara, a pneumatskom 6 do 7 kilometara.

[h=1]Vazan plodored kod suncokret[/h]
Iako su plodored i plodosmena veoma znacajni cinioci proizvodnje svih ratarskih useva, ipak su za suncokret od presudnog znacaja. Iskustvo poslednjih godina pokazuje da se suncokret mora gajiti u plodoredu. Monokulturu, jer tada bolesti, stetocine i paraziti uzimaju takvog maha, da mogu potpuno unistiti biljke. Zato strucnjaci preporucuju visepoljni plodored, u kojem bi suncokret na istu njivu dosao tek posle pet godina, a jos bolje posle sest ili sedam godina.
Podaci iz mnogobrojnih ogleda, a isto tako rezultati u sirokoj proizvodnji, nedvosmisleno su pokazali da svakim povecanjem razmaka izmedju setve na istoj parceli prinos suncokreta raste. Razlike u prinosima rezultat su, pre svega, smanjenog broja bolesti ciji uzrocnici uglavnom prezimljavaju u zaostalim zetvenim ostacima, bilo da se oni zaoru ili ostanu na povrsini.
Suncokret dobro koristi vlagu iz zemljista, cak i sa vece dubine. Po toj osobini slican je secernoj repi i lucerki, pa ga zbog toga ne treba sejati neposredno posle ovih useva, narocito na zemljistu sa dubokim nivoom podzemne vode i na kojem godisnje padne manje od 600 mm kise. Slabi predusevi su jos i konoplja i sudanska trava.
Dobri predusevi za suncokret su psenica, ostala strna zita i kukuruz, ali pod uslovom da su za kukuruz upotrebljeni herbicidi koji ne ostecuju suncokret. Suncokret je dobar predusev za ozima zita. Bere se krajem leta i pocetkom jeseni, tako da ima dosta vremena za osnovnu i predsetvenu pripremu zemljista. Suncokret je dobar predusev i zbog toga sto rano sklapa redove, liscem zaseni zemljiste i na taj nacin sprecava rast korova i smanjuje zatravljenost sledeceg useva.
Nedostatak suncokreta kao preduseva je u tome sto se prilikom setve se prosipa mnogo semena, koji vec naredne godine nice i stvara posebne probleme u sledecem usevu. Ova pojava je narocito izrazena na parcelama gde je posle suncokreta posejana secerna repa.
 
Poslednja izmena:
Jutros mi bio covek koji godisnje seje oko 50-ak lanaca suncokreta,100 kukuruza i 50-ak repe,kaze nece ni lanac suncokreta sejati vec povecava repu,a koliko cujem i dosta malih proizvodjaca se okrecu secernoj repi,posto kazu da suncokret nece biti preko 30 din ako bude i toliko!?I ja ozbiljno razmisljam sta cu i kako,i da li ga uopste sejati.Kod nas u Juznom Banatu mogu reci da preko 25% ako ne i vise povrsina uvek je zauzimao suncokret,ali sada ce na preko 30% ici sec.repa...Sta li se tu sprema,ko zna?!
 
Ljudi, ne znam da li vidite ali skroz je jednostavna dinamika cena, prošle godine repa bila super - ove godine svi seju ima je dosta cena ide dole.
Jedino je kukuruz zbog cene na svetskoj berzi u zadnjih par godina kako je skočio uspeo da se zadrži sa cenom. Treba sve sejati normalno i uvek će negde uspeti da se izvuče veća, a negde manja cena.
 
@talinu
A A31 ?
@francuz5
Dolbi , delf ,i kondi od sigente
LG i Pionir polako uvodimo na nase njive a KWS barolo smo izbacili nikako da prebaci prosek. ( od ukupnih povrsina izvucese prosek po H od kojih je barolo po jedinici prinosa na njivi )
 
Rale 83 može i taj, ja ga sejem na jedan zakup gde hoće zakupodavac da mi ga uzme .Bila tamo neoma prošle godine sad ide A31.
 
Ima malo ralike u herbicidima , mislim da se u Neomi nemoze suzbiti cicak a u pioniru neki 2 korov , ja nemam te otporne korove pa mi nije bilo interesantno da proucavam al mi najbolji rod na ogledu dao bas A31
 
Može se suzbiti čičak ali je kod njega problem ako pooreš seme niče u fazama tako da nema nekog velikog efekta.
Zato posle vršidbe ako ima čička bude seme zeleno odma tanjirača i nema problema za sledeću godinu.
Pored mog voćnjaka je bila parcela sa A31 pa sam je pratio (zbog čestog boravka tamo) isti čovek imao i neomu malo dalje.A31 puno bolje izgledao ali po njegovim rečima malo manje curio od neome.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh