Suncokret 2012

Koju cenu očekujete za rod suncokreta po toni?

  • 270 e

    Glasovi: 4 6,2%
  • 300e

    Glasovi: 12 18,5%
  • 350e

    Glasovi: 13 20,0%
  • više od 350e

    Glasovi: 36 55,4%

  • Ukupno glasača
    65
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
moguce da ce biti 400 euro nama danas nudili 350 euro da se potpisemo dacemo jesenas njima dajemo po toj cenu i ako nize ce biti i ako vece cena vazice ta cena od 350 euro ,(samo jesenas pare ,ako bi dali sad pare toje nesto drugo) inace agrogrinja iz pivnica bilo je
 
Osiguranje ide po prinosu u jedinici povrsine. Koliko sam shvatio imaju tablice i u zavisnosti od osiguranog prinosa placa se razlicita tarifa za osiguranje.
 
Slazemo se. Mene jedino brine kako to izgleda kad treba da se naplati od osiguranja. Ako neko ima iskustva u suncokretu (ili bilo kojoj drugoj kulturi) bilo bi korisno za sve clanove (i goste koji nisu registrovani) da napise.
 
OSiguravate planirani prinos , pa puta planirana cena tog useva, tako je u principu neka njiva osurana na odredjeni iznos novca. Ako bude grada do zetve, posle svakog grada zovete coveka iz osiguranja i prijavljujete da je te i te njive tukao grad, on napravi neki zapisnik. I kad se vrse suncokret , vi sa otpremnicom suncokreta sa te njive dokumentujete koliko ste dobili suncokreta , to se pomnozi sa planiranom cenom, i ako fali od one cifre na koju je osugurana njiva, vama na racun uplacuju razliku.
Drzava bi trebala da vrati 40 % od troskova osiguranja.
Kompletno osiguranje se moze platiti i po skidanju useva, ali ako platite ranije onda osiguravajuce kuce hoce da daju neki popust, plus ranije podnosite zahtev za povracaj od 40% , ako ga bude.
Skoro sam cuo podatak da je ove godine osigurano oko 3% povrsina, jezivo malo, ako je tacan podatak.
U opstini vrsac na jednu protivgradnu stanicu ide 2,8 protivgradne rakete, kazu da je optimum za zastitu u toku godine 12-14 raketa, a cak ima i nekih stanica koje ne rade.
I osiguranjem se tesko moze zaraditi , treba teziti da osiguranje pokrije bar troskove ulaganja na toj njivi.
 
Poslednja izmena:
S tim sto u tim "tabelama" imaju prinos ako planirana vrednost osiguranja iznosi XXXe u Staparu uzmu za osiguranje 4%,Vrscu 3.5%,a u Adasevcima 3 % jer imaju te karte sta li je gde je rejonizovana drzava prema riziku jer neke atare cesce tuce led,kod nekih je ucestalija susa ....
 
Naravno, oni barataju svim relevantnim informacijama, i cilj im je (kao i ostalim osiguranjima)da vi osigurate usev, a da ne padne grad, ili od cega se vec osigurava.
 
I koliko bi dobio od osiguranja?
Koliko je i platio osiguranje :sta:
Nemas pojma,vidi se da se nisi ni raspitivao o osiguranju.
Konkretno u mom slucaju za osiguranje suncokreta vazi sledece.
1ha je osiguran na prinos od 3000kg po ceni od 35din sto izlazi 105000 din u slucaju 100% stete.
Mene taj isti hektar kod osiguravajuce kuce kosta 4220 din.Na to oduzmi 40% povracaj od ministarstva i videces da je to SKORO kao i sto si ti izracunao ili pre bi rekao lupio nevidjenu glupost.
Samo da napomenem da su kod nas cene ove godine malo jace jer nas je prosle god tukao skoro na celo polje a bilo je njiva koje su odma istanjirane.
bojcetic" Osiguranja DDOR i Dunav su bar u mom selu maksimalno korektno odradili procenu i krajem avgusta je novac svima bio isplacen.Samo da kazem da je grad padao oko 20 jula.
Posle grada se prvo radi pretprocena i to radi Elizabeta Vidu iz Kikinde za teritoriju Banata a posle toga izlaze jos neki vestaci i procenjuje se konacna steta.Zetva se ceka ako se grad dogodi neposredno pre zetve(10-15 dana),u suprotnom za oko 40 dana novac leze na racun.
Privatna osiguranja izbegavajte.
Izvinjavam se za:off_topic:
 
Da ,da ja sam od juče u poljoprivredi i ništa ne znam.
Znam ja vrlo dobro kako izgleda kada oni izađu na teren i počnu procenu štete.A i oni znaju kako su posle "dobre " procene otišli od mene da su i fascikle i akt tašnu ostavili.
 
Kondi na podrivanom kukuruzištu.


Uticaj hemije od prošle godine .Deo parcele gde se okretalo .Jedan deo je bio pod vodom pa je naknadno sejano ,te je došlo do preklapanja hemije.
Cela parcela je samo podrivana i tanjirana.Suncukret je sav nikao ali se vremenom sušio.



 
Sta je korisceno od hemije prosle godine na kukuruzu, da sad pravi probleme suncokretu?
 
LG 56.65 M ima malo siroke trave i malo je redji,recimo oko 45.000 biljaka po hektaru
2mgmp8p.jpg
236z2c.jpg
a ovo je presevani LG 56.65 presejao sam ga 08.05.2012-te,ovde je sklop oko 60.000 biljaka
2a8gc4z.jpg
2yxr9t0.jpg
2udxswh.jpg
 
Kiraj i ja imam suncokret na podrivanom i uopšte nije loš.Ne gubi se uopšte.Verujem da je kod tebe problem nešto drugo ,a ne podrivanje.
 
Problem je što je prošle godine na tom metu (gde se gubi) bio sastav dva useva.Kukuruz u redovnoj setvi sa jedne strane i kukuruz sa druge strane (kad se voda povukla).Predpostavljam da je na tom mestu došlo do dupliranja nekog herbicida koji ima zemljišno delovanje i koji nije uspeo da se skroz razgradi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh