Sumarstvo

U zavisnosti od proizvodjaca i izvedbe neke lamele se lijepe a neke nituju a neke oboje. Tako da nije stvar u "pricvrscivanju". Stvar je u povrsini koju lamela zahvata(nalijeze). Na fici lamela precnika 15cm a na manu 60cm. Ako shvatas sta hocu da ti kazem. Komsija kad je pravio vitlo, pravio je dimezija krpana petice ali je lamela veca za dobrih 15cm nego na krpanu i to vitlo mnogo vise drva vozi od krpana na manju silu na rucku ili spagu. U njegovom slucaju rucka.

Evo jednog zanimljivog rjesenja. Sad, koliko je to efikasno i dugotrajno ne znam jer nisam radio sa ovim sistemom.


Na 1.21 se vidi sistem "lamela"
 
Znam ja odlicno da nije stvar u pricvrscivanju. Hocu da kazem da ne moze da bude ta lamela nitovana ili prelepljena istog kvaliteta kao fabricka. O tome se radi. Bas mi je taj covek i dao primer za Ingland profi vitlo koje je imao i vitlao trupce do 3,2 kubika livena gradja, a posto je dosta vitlao te bas velike trupce upropastio mu je lamelu. Znaci istu tu lamelu, da ne bude zabune oko dimenzija je prenitovao i posle nije mogo da izvitla ni 2 kubika i proda Ingland i kupi to neko vitlo rucni rad za neke sitne pare. Cisto da ne bude zabune da neko stavlja na vitlo lamelu od fice.
Video sam ranije to vitlo sa kocionim plocicama i ne verujem da je bas najsrecnije resenje.
 
Taj nesto nije dobro odradio. Ovde u mom kraju se dosta radi suma. Svako malo neko slomi, spali, zamasti ili jednostavno podere lamelu. Jedni nituju na sini, drugi nose na lijepljenje, treci presaju nitne na presi itd. Uglavnom, niko se nije zalio da ne vuce ko sto je vuklo. Neki ravnaju dobos a neki ne. Tako da mnogo faktora utice.
Primjer, poznanik je kupio gvozdenovo vitlo 10T polovno sa 3 lamele, zupcanik prenos. Ono je jedva vuklo pola kubika ako ne i manje. Kako se nisu susretali sa vitlom sa vise lamela morali su vitlo odvuc u Novi Grad kod Mileta da to on spakuje kako treba i to vitlo danas kida novu 16 presovanu sajlu kad pozelis. Traktor je SAME 100KS!

Nemoj da se naljutis, ali ti je malo glupa teorija. To bi isto bilo kad bi reko da si na autu zamijenio lamelu i da sad ne vuce ko sto je vuklo. Lamela ili klize ili ne klize.
 
Tako je taj covek reko, a posto je prodao to Ingland vitlo nema razloga da mu ne verujem. Pa jos i to drugo rucni rad sto je kupio kaze vlasnik da ne moze vise od metar drva da izvuce, a i ja sam to isto cuo od tog prethodnog vlasnika. Nije to nikakva moja teorija tako da nemam razloga da se ljutim. Zato sam i pitao kolegu Prevestanca da mi docara da vidim da li je i kod njega takav slucaj. Znaci ne tvrdim ja da je to tako vec sam tako cuo.
 
Ja sam menjao lamelu na uniforest radila mi neka firma mislim da je bivsi jugoazbest u nis i obradio sam dobos kod ovih sto ravnaju glave motora i nema problem vuce ko ludo.
 
Neznam kako kod vas za krpana ima orginal lamele da se kupe kod nas.
I lamela se štela na krpanu i imam upustvo kako se radi
 
Gdje stelas lamelu? Ako je u pitanju ona velika matica na osovini dobosa onda je to mnogo komplikovano :haha:
 
Znam ja dobro šta treba...ali ako i nema duplaka, prednji ram da napakakuje drva, onda prilagodi se uslovima koji vladaju i "opremi" koju imaš...ovo je čist idiotluk, dečko nema 2 grama mozga,a i tih 2 grama je opilo jedno 10 piva.
 
Cekaj, jel se salite da je onde u pitanju pretovar? Ja koliko vidim ono neka manja prikolica i nije cak ni mnogo natovarena pa mi nista nije jasno. Odgledao sam posle sve njegove klipove i cudim se kako uopste i ostane ziv u sumi. Onakav idiot se retko radja.
 
Pretovareno je za ovakav slučaj...veliko brdo,loš put, krivina,neotežan traktor, budala za volanom...nije pretovar egzaktni pojam, već, kao što napisah,sa onim što imaš (traktor, prikolica...) na datom putu, doteraš bezbedno i kubik drva.
 
Cekaj, jel se salite da je onde u pitanju pretovar? Ja koliko vidim ono neka manja prikolica i nije cak ni mnogo natovarena pa mi nista nije jasno. Odgledao sam posle sve njegove klipove i cudim se kako uopste i ostane ziv u sumi. Onakav idiot se retko radja.

Dize ga na hidrauliuk, nema sasne da ga onoliko drva podigne...
 
Dejane ne bih mogo da se slozim sa tobom. Uspon nije veliki, ali ajde mozda i snimak vara, mozda je veci, ali put je cak vrlo dobar, a tovar je za traktor te snage mali. Ni ona krivina nije neka ostra, mada 560 je bas neokretan pa mozda nije ni mogo da smota. Jedino ostaje da je budala za volanom pa sto kaze Kremator da ga dize na hidraulik. Jes da gubi vreme, trosi naftu i rizikuje zivot, budali nije bitno pa ga mozda stvarno na hidraulik cacka. Ili je mozda 560 toliko nesposoban u sumi.
 
Aco, naravno da svako ima svoje vidjenje i iskustva...i dalje mislim da je uspon dosta veći nego što to snimak pokazuje, a svi koji ste traktoristi, znate koliko krivina (u brdu) smanjuje vučnu silu traktora,(nizbrdu) smanjuje mogućnost kočenja i zanošenja prikolice...kad se svemu tome doda budaletina koja nema pojma (apsolutno nema kontrolu, traktor se propinje i nailazi na bedem gde se već postojeći problemi udvostručuju) dobije se ovaj snimak...neću da verujem da se igra hidraulikom kako bi se propinjao i snimao, toliko, da ne smaram više i ja, kao ovaj ludak.
 
Nazad
Vrh