Subvencije za mlečno govedarstvo

Pa zar je moguce da se dobije premija za umaticena grla i to za samo dva???? JA znam da se dobija za 4+...
 
Ove godine je moguce ostvariti subvencije na jedno umaticeno grlo.


To osiguranje grla je glupost, bili mi iz generali osiguranja i traze 20000din po grlu. Koja je poenta maticenja i selekcije kada bi dao sve osiguravajucim drustvima.
 
Kod nas u opštini Irig pre dve godine bila je sprovedena akcija podele umatičenih steonih junica "iz uvoza", a jedna od stavki u Ugovoru je i da budući vlasnik bude u obavezi da svake godine osigura grlo o svom trošku, ovogodišnja cena kod "DDOR Novi Sad" je 15.000 dinara s tim da država vrši povraćaj od 5.000 po grlu...
 
Svake godine menjaju pravila....
Bilo je jedne godine minimum 5 grla, nekih nisu davali podsticaj za krave-prvotelke, i tome slične "greške u koracima"...
Da se ne podsećamo njihovih eksperimenata u mlečnom Govedarstvu, koji su nas i doveli u ovaj "napredni" položaj...
 
Da li je krava simentalka ili hf nema veze ,mora biti u cistoj rasi melezi nemogu za subvencije.
Koliko je samo krava Simentalki i HF ušlo u Matičnu evidenciju pri izradi Pasoša, sa par žvrljotina lokalnih "nadriveterinara", a da nemaju ni kap pomenute krvi, i obratno, ljudi koji su godinama ulagali u genetiku, ostadoše uskraćeni za matičenje priplodnih grla, jer su mu u Pasošima, pri izradi, po inerciji, a bez bilo kakvih pitanja, upisivali, Rasa - ML ...
 
A, gde je još što je zabune sa rasom. Umesto da lepo piše koja je rasa stavljali su C ili CR, pa sad kako kome dođe ili je crno ili crveno. A,šta sa crvenim holštajnom. Mnogo nepravilnosti u zakonima i nestručnih ljudi koji vode osnovne knjige za selekciju. Mada ima i nemarnosti da osemenjavaju semenom za koje ne znaju koje je rase, kaže pa valjda je, znam za mnogo takvih. Krava se oteli, a tele melez, nema dalje.
 
kod nas veterinari svima rade na ML.ja sam sad skoro isao da ispravljam pasos,samo otkacinju svoj posao.moja maticna sluzba ne matici hf,samo simentalca
 
Ja od 11 krava sve melezi i tako godišnje budem kraći za subvencije po grlu.Oni mogu da ih krste kako hoće.Imam i 5 crveno belih ali ih ubaciše u meleze.
 
Meni takođe sve melezi, ali od prošle godine sam počeo da prebacujem u cistu rasu, potreban je pasoš od babe, majke i cene, ako nemaš nesto od toga, mora da se ceka prinova... A placa se za promenu rase oko 300 din po grlu...
 
To je zabrljano kada je prvo bilo obelezavanje 2006 god ,zavisi sve do veterinara koji su obelezavani kod mene su sve simentalke , nema toliko uopste melezau okolini .Sto se tesko moze da se ispraviti ako krava ML tele mora biti melez , ne moze se pisati simentalac ili hf .

- - - - - - - - - -

A, gde je još što je zabune sa rasom. Umesto da lepo piše koja je rasa stavljali su C ili CR, pa sad kako kome dođe ili je crno ili crveno. A,šta sa crvenim holštajnom. Mnogo nepravilnosti u zakonima i nestručnih ljudi koji vode osnovne knjige za selekciju. Mada ima i nemarnosti da osemenjavaju semenom za koje ne znaju koje je rase, kaže pa valjda je, znam za mnogo takvih. Krava se oteli, a tele melez, nema dalje.

Ima toga ljudi ukrstaju sve i svasta i kada tele na nesto izmedju , ako je krava ML onda je tele mora biti melez .
 
Nazad
Vrh