Subvencije u poljoprivredi za 2021 godinu

Ako cemo pravednije onda samo subvenciju dati po kilogramu prodate robe pa ko koliko ima... ovako je nepravedno sa jedne ili druge strane ko kako gleda.
Pravedno, jel, a kad kod mene pada kisa svaki dan, a kod tebe nepada, sta je onda pravedno?
Da li to znaci da oni krajevi koji bolje pokisnu treba da dobiju i bolje subvencije?
 
Bojane ovde govorimo o subvencijama u poljoprivredi od kojih bi I mali trebali imati vajde. Svi ovi veliki su nekad bili Mali ali raznim pogodnostima I prilagodjavanju ko je na vlast postalisu to sto jesu. Imperije su napravljene u zadnjih 15 godina a to u bogatijim zemljama od nase se stvara generacijama.
 
Zašto postoje subvencije u poljoprivredi i uopšte za neku drugu delatnost?
Zato što tim poslom hoće vrlo mali broj ljudi da se bavi i sve ih je manje pa da se zadrže i nastave.

A zašto taj posao malo ko hoće da radi?
Zato što je naporan, zahtevan, neizvestan i često neisplativ.

Zašto bude neisplativ pogotovo ako se dovoljno ne angažuje?
U najvećoj meri zato što su najčešće cene poljoprivrednih proizvoda bile deplasirane i potcenjene, a zadnjih decenija i klimatske promene značajno otežavaju proizvodnju.
Zato da bi široke narodne mase bile jeftino ptehrambeno obezbedjene i čuvao se lažni socijalni mir.

Nije to naša izmišljotina, slično je recimo i u EU.
Ali, budžet unije je u ogromnoj meri namenjen poljoprivredi i davanja kroz subvencionisanje su ogromna,
pa se tako proizvodjačima kompenzuje manjak nastao niskim "tržišnim" cenama koje su ujedno i damping
jer veštački obaraju cene i na drugim tržištima što posredno puni bužet EU.

Ja sam uvek bio nekako podazriv prema terminu subvencija.
Zašto država da može da kaže da je nešto "dala".
Neka cene budu realne, neka pokriju ulaganje i donesu dovoljan profit pa neće trebati subvencionisati.
Ali očigledno da to nije moguće jer je svetska politika u korist gradskog industrijskog stanovništva a ne sela.
Selo i njima treba kao nužda a ne kao put razvoja.
Pričaju kako već 60% svetske populacije živi u gradovima..

Svi bi to lakše da prodju, da drže "djevrek" u rukama.
Ne subvencioniše se ono čega ima viška, već čega fali.
 
Pravedno, jel, a kad kod mene pada kisa svaki dan, a kod tebe nepada, sta je onda pravedno?
Da li to znaci da oni krajevi koji bolje pokisnu treba da dobiju i bolje subvencije?
To je ono sto ja kazem da nema tu pravednosti... Ali opet msm da je najbolje po kilogramu predate robe i da je to najpostenije. Koliko radis i koliko imas toliko i dobijes. Nekad manje rodji nekad vise i prosek bude dobar.
 
Znači nije problem u subvenciji, već mito i korupcija...
Znači nisu imperije u zadnjih 15 godina napravljene od subvencija već od mita i korupcije , krađe, rada u mutnom i ostalim prevarama..
Znači nije problem u subvenciji već u pravosudno-krivičnoj politici...
Meni je svejedno, svakako ne koristim nikakve subvencije, al što ne bih jednog dana, ko zna...
 
Baća ko normalan da ih pusti u avliju i priča ono što mu kažu?!Znaju oni kod koga mogu da idu i snimaju razne reportaže o rekama meda i mleka koje teku u našoj poljoprivredi.
 
To je ono sto ja kazem da nema tu pravednosti... Ali opet msm da je najbolje po kilogramu predate robe i da je to najpostenije. Koliko radis i koliko imas toliko i dobijes. Nekad manje rodji nekad vise i prosek bude dobar.
To sam rekao pre 15 god ako ne i vise kod nas samo po kilogramu pa ko koliko preda to mu je ali su mi rekli bice muljanja a sad sve posteno sa hektarima.Muljace otkupljivaci sa robom a sad muljaju sa PDV-om.Zar nije tako?
 
Kako otkupljivaci muvaju sa pdv?
Sva gazdinstva 100ha+ su obilato koristila "prilike" i uvecavali se. Ta politika je doprinela da se samo smanjuje broj ljudi u svakom selu jer su takvi usisali 5-10 malih. Sada je proces otisao u nepovrat ostace u svakom selu nekoliko porodica koji ce da rade svu obradivu povrsinu.
 
A zasto bi i kod nas bilo isto kao u zemljama u okruzenju ili Evropi?
Kod nas mora biti obrnuto pa da ga jb!
Te subvencije po kg, te, ne trebaju nam nikako itd.
Subvencije u svim normalnim drzavama daju se da podsticu poljoprivredu i da pokrivaju ulaganje i imaju neki znacaj i veliku ulogu!
Plus daju se na vreme pre pocetka prolecnih ulaganja jer zato su namenjene!
Jedino kod nas sluze samo za neku formalnost u vidu da i mi smo subvencionisani!
Cudimo se da nas karaju u svemu, pa nama, odnosno nekima je drago, ili nisu ni svesni da sami provociraju i time traze samounistenje.
Nikad konkurent na trzistu sa subvencijama od 35 e po ha ne mozemo biti onima koji vuku od 150 do 500 e po ha.
Nasa neka prosecna zarada, pricam za ratarstvo, je naj bednija u odnosu na druge drave!
 
Pravljenje "imperija" posle 2000-te kako ih nazivate pored raznih špekulativnih i politikantskih radnji je potpomoglo sledeće:

1. Napredak u proizvodnji i primeni hemijskih sredstava za zaštitu bilja - što je omogućilo olakšanu zaštitu useva bez korištenja radne snage na velikim površinama uz manje troškove
2. Tehnološki napredak mehanizacije u ratarstvu - koja je sve moćnija, većih zahvata, produktivnija

Tu sad samo fali nečija često preterana ambicija i eto..

To je sa druge strane dovelo do povećanja proizvodnje i pada cena poljoprivrednih proizvoda.

Taj trend može verovatno zaustaviti enormni rast populacije na planeti i jagma za hranom.
Na primer, ni Kinezi više nisu zadovoljni samo pirinčem.

U svemu se zaboravlja zdravstvena ispravnost i posledice takve hiperprodukcije.
Na primer sve veća upotreba hemije, gajenje stočnih sorti pšenice za ljudsku ishranu i slično..
 
A zasto bi i kod nas bilo isto kao u zemljama u okruzenju ili Evropi?
Kod nas mora biti obrnuto pa da ga jb!
Te subvencije po kg, te, ne trebaju nam nikako itd.
Subvencije u svim normalnim drzavama daju se da podsticu poljoprivredu i da pokrivaju ulaganje i imaju neki znacaj i veliku ulogu!
Plus daju se na vreme pre pocetka prolecnih ulaganja jer zato su namenjene!
Jedino kod nas sluze samo za neku formalnost u vidu da i mi smo subvencionisani!
Cudimo se da nas karaju u svemu, pa nama, odnosno nekima je drago, ili nisu ni svesni da sami provociraju i time traze samounistenje.
Nikad konkurent na trzistu sa subvencijama od 35 e po ha ne mozemo biti onima koji vuku od 150 do 500 e po ha.
Nasa neka prosecna zarada, pricam za ratarstvo, je naj bednija u odnosu na druge drave!
Nemoj da mi opet odes u politiku realnost je ovo nece biti nikad EU.A za 30 god rada na otkupnom mestu i rada kod 7-8 vecih otkupljivaca mogu izneti svoj sud.Svasta sam video i jos i sada vidim.Izmisljeno je muljanje od 2000 -god se samo finisira i unose se detalji koji velikima odgovara meni ne.
 
Pravljenje "imperija" posle 2000-te kako ih nazivate pored raznih špekulativnih i politikantskih radnji je potpomoglo sledeće:

1. Napredak u proizvodnji i primeni hemijskih sredstava za zaštitu bilja - što je omogućilo olakšanu zaštitu useva bez korištenja radne snage na velikim površinama uz manje troškove
2. Tehnološki napredak mehanizacije u ratarstvu - koja je sve moćnija, većih zahvata, produktivnija

Tu sad samo fali nečija često preterana ambicija i eto..

To je sa druge strane dovelo do povećanja proizvodnje i pada cena poljoprivrednih proizvoda.

Taj trend može verovatno zaustaviti enormni rast populacije na planeti i jagma za hranom.
Na primer, ni Kinezi više nisu zadovoljni samo pirinčem.

U svemu se zaboravlja zdravstvena ispravnost i posledice takve hiperprodukcije.
Na primer sve veća upotreba hemije, gajenje stočnih sorti pšenice za ljudsku ishranu i slično..

3. Velike povrsine drzavne zemlje koje su se licitarale na 3 god sa jednim gazdinstvom tu oko 2008 pa se nikad ne plati, to gazdinstvo ode u pasivan status, ali se hektari rade dzabe naredne 3 god jer je licitacija na 3.

4. Registarcija drzavne zemlje na gazdinstva do max 99h na 3 godine, a zemlja udaljena po 100 km od mog sela, a to su u stavri pasnjaci i slatine koje se ni ne oru, ali ide po 14000 po h od drzave.

......

I onda postanes veliki paor, pametan i vredan. Kupujes johana i smejes se sirotinji. 😠
 
Nazad
Vrh