Subvencije u poljoprivredi za 2017 godinu

Upravo je topic ono sto mene zbunjuje. Imamo teme IPA fondovi i kratkorocni i dugorocni krediti. Smatram da je dobro da postoje povoljni krediti i zelim uspeh svima koji budu konkurisali u IPARD fondovima. To mogu biti korisne stvari i treba da ih ima ali to nisu subvencije. U Evropi je IPARD odavno zapocet ali pored toga imaju subvencije od 300 pa na vise evra po hektaru kao i povoljnije kredite, povracaje za mehanizaciju i sve ostalo sto mi nemamo ili imamo na kasikicu. Mene zanima da li cemo biti i dalje jedina zemlja u Evropi bez subvencija za gorivo i da li cemo i dalje imati 30 evra po hektaru za razliku od okruzenja koje ima deset puta vise ili ce mozda i to biti ukinuto da bi nam kao zamena bili ponudjeni krediti i IPARD? Sta ako je neko obnovio mehanizaciju izgradio kapacitete i mozda nema potrebu ili zelju za kreditom i IPARD-om? Da li on treba da ostane samo na 30 evra po hektaru ili mu mozda i to treba uzeti ako ne investira u skladu sa drzavnom regulativom.
 
Traktori nece poskupeti jer IPARD postoji puno godina i preko njega se vec uveliko kupuju traktori po sadasnjim cenama. A i sam kazes isto sto i ja - u drugim zemljama postoji alternativa, ne i kod nas, pa se selo ne napusta tako lako jer se nema gde. Bio sam van zemlje i mogao sam i poslove da menjam kada sam hteo i koliko sam hteo. Ovde se drzis jednog posla, koliko god da ti je tesko, i ne pomisljas da odes.... ali to je neka druga tema.
Bolidirano.

- - - - - - - - - -

@ mims

Da lisi ti mali ili veliki poljoprivrednik ? Ili ovde pišeš ćisto da bi pisao ili da samo praviš offtopic ?

Nalov teme je jasan i valjalo bi se o tome pisati.

Odgovor
na kolegino mišljenje o subvencijama za male poljoprivrednike.

Nisam ni mali ni velik.

- - - - - - - - - -

A da sam jurio broj postova za ovih 7,5 godina na forumu ima bih ih mali milion ili bi me do sada isključili.
 
Ti opsezi su sasvim u redu. Rus 1221.3 spada u maksimalnu snagu od 100kw. Kome treba veci traktor neka kupi po punoj ceni. Ja ne znam kada ce to zaziveti, mi smo imali predavanja u vezi toga, osnivacku skupstinu LAG-a, ali posle toga se apsolutno nista nije maklo. Razlog je sto za bilo sta osim mehanizacije treba brdo papira, garancija, cuda. Dok to sve izvijas presedne ti 2x u sta si krenuo. A najveci problem je sto se ne zna kada ce sta biti.
 
Sta ce vam mehanizacija kad cemo ostati bez zemlje?? Ako usvoje ovo da prodaju strancima zemlju nadrljali smo gaa... Znam coveka licno koji jednva ceka da dozvoli prodaju zemlju strancima i to bas ovde kod mene u okolini grada hoce za vocnjake da kupi
 
Bio danas na predavanju o IPARD-u, i kako smo shvatili vecina sto smo bili tamo,da nema sanse da nesto dobijemo.Jako je poostreno....No, to je bilo opste predavanje,slede jo nekoliko,malo opsirnije za svaku tacku(101,103,302)
 
pitanje,
posto ove godine planiram da registrujem poljoprivredno gazdinstvo da li cu imati pravo na subvencije odnosno na povrat sredstava za formiranje zasada jagoda koje planiram u ovoj godini
hvala
 
"Moze da bude,al ne mora da znaci" :osmeh: Trebalo bi da mozes da dobijes,ja na zasade jagode dobijam vec nekoliko godina ali na opstinskom nivou
 
Ali dobar mu je komentar . pa mi radimo 200 ha zemlje pa šta je to to je ništa još ako nema državne u zakup onda je to malo, i to treba da gleda neko ko radi 5,10-15 ha i da uvažava njegovo mišljenje. Pih smučio mi se
 
Ali dobar mu je komentar . pa mi radimo 200 ha zemlje pa šta je to to je ništa još ako nema državne u zakup onda je to malo, i to treba da gleda neko ko radi 5,10-15 ha i da uvažava njegovo mišljenje. Pih smučio mi se
Dobro je sto su ovde,srednji priznali da smo mi mali,konacno gotovi.
Pricaju kao i ovaj bot sefkerinac.
 
Jedino što mi se u njihovoj priči svidelo, ako sam dobro razumeo sinoć, to je da sad pri kupovini ako ostvariš pravo na povraćaj više nemoraš da platiš celi iznos pa da čekaš povraćaj već ti odmah smanje za iznos povraćaja.
 
drzava mora da razdvoji poljoprivrednike na male srednje velike super velike. ako hoce da pomogne poljoprivredi onda ta pomoc mora da se razgranici po selekciji. naci neki model da i jedni i drugi budu zadovoljni.ne mogu svi da budu veliki preduzetnici da imaju skladista regisrovana doo. mora neko da bude mali sa pet deset hektara.ako to nevide sela ce ostati prazna sa par veliki jer zemlje nema da celo selo ima po dvesta hektara.
 
Sto se tice subvencija za nove kombajne traktore itd od AP Vojvodine stvari ovako stoje, ako ti masina vredi 100.000e ili 12.400000din oni ti racunaju na max 6.000 000 din i od tih 6 000 000 oni ti mogu dati povracaj do max 2 500 000din naravno ako prodjes na konkursu, a ne kao neki racunali masina vredi 100.000e a dobije bespovratno 50% od te cene to ne vazi.
 
Ko kupi masinu za 100.000e treba mu dati 0din podsticaja. Taj je velik i moze sam da opstane na trizistu cim ima potrebu za takvom skupom masinom. Bolje je dati po 10.000e 10 gazdinstava. Ako se ovako nastavi izumrece sela, oni super veliki ce svu zemlju raditi i kraj.
 
Nazad
Vrh