Subvencije u poljoprivredi za 2017 godinu

Ovo bi trebalo da je tabela koliko jake traktore mogu poljoprivrednici kupiti preko IPARD programa, u zavisnosti kojom se oblasti poljoprivrede bavili.

Koliko mi je poznato iskustvo Bugara, obzirom da im je administracija bila dosta kilava kako i kod nas, pronasli su nacine da iskoriste novac od IPARD fonda tako sto su kupovali traktore.
Zapravo, novac koji je namenjen u recimo 2016 oj godini, moze se iskoristiti u naredne tri godine tj do 2019te godine. Zato novac jos uvek nije "propao" vec smo eto ispustili jednu godinu. U 2017oj godini takodje postoji namenski novac koji se koristi do 2020te godine.

E sada, znam da je IPARD napravljen za velike igrace (napravljen od strane nase drzave, da neko ne pomisli da su ista pravila za sve zemlje), ali opet, ako ovo zazivi, najlaksi nacin koji vidim da se dodje do tih sredstava, bez ikakve velike dokumentacije, to je kupovina traktora.

Evo tabele

free uploader
 
Ovo su velike snage traktora. Za 2 h zitarica po ovome moze da se uzme traktor 80 kw. Medjutim sve je to ipak mnogima i dalje nedostizno jer treba da se iskesira pa onda da se ceka povracaj sredstava. Ja sam pre par godina hteo tako da kupim 549 dv ili R 65 dv, ali dzaba kad nisam imao kes, a da se zajmim pa da razmisljam da li cu da dobijem povracaj, to nisam hteo.Izvinjavam se. Nisam dobro protumacio tabelu.
 
Opet je data mogucnost malom poljoprivredniku da recimo kupi tafe 42.
Ukoliko recimo hoces da izgradis neki objekat, to je vec zeznuto jer ne smes investiciju da zapocnes bez zelenog svetla. Zapravo traze varijantu green field. Pa tek onda angazujes firme koje mogu da izdaju racune koje prilazes itd.
Ovde opet smatram da je najlakse izvuci IPARD novac jer postoji jednosmerna ulica oko papira i ne bi trebalo da bude iznenadjenja, a tu je i mogucnost zatrazivanja od fabrike dodatne dokumentacije. Isfinansiras ceo traktor (uzmes pozajmicu ili odes u banku ako nemas kes) i posle dobijes povracaj i do 70% u zavisnosti od nekoliko faktora.
 
Voleo bih da za par godina vidim koliko ce TAFE-a 42 biti kupljeno preko IPARDA od strane malih poljoprivrednika.
Hteli mi da priznamo ili ne, po ugledu na zapad, ide se na to da se u Srbiji poljoprivredom bavi jednocifren procenat stanovnistva.
 
Tesko da ce neko od nas malih tako kupiti traktor. Ja prvi ne bih otiso u banku. Mali poljoprivrednici su obicno i posteni pa dosta zaziru od tih pozajmica i banaka. Sto kazu: "opet gazda konja jase, a siroma kozu ima i ona se otima".:osmeh:
 
Ja licno poznajem par manjih poljoprivrednika koji cekaju bas ovako nesto.
U velikim razvijenim zemljama se jako mali procenat ljudi bavi poljoprivredom. To je zato jer im je ekonomija razvijena. Kod nas to tesko da se desi jer narod nema gde da ode da nesto zaradi kako bi mogao da prezivi.
 
Koliki bude povracaj od IPARD-a za toliko ce poskupeti traktori i opet isto.
Idemo mi stvarno po ugledu na zapad ka jednocifrenom procentu poljoprivrednika , samo sto su na zapadu ti koji su resili da se prestanu baviti poljoprivredom imali dobru alternativu .
A sta ima kod nas?????
Sta da savetujem dete koje je na raskrscu zivota?
Da ide u masinsku skolu zaposlice se u Zmaj , IMT ,Gosu ,Utvu ,Rakovicu?
Da ide u elektronicare zaposlice se u EI Nis?
Da ide u hemijsku ili tehnolosku zaposlice se u Zorci ili Farmakomu?
Ili da mu kazem zavrsi sta znas i bezi odavde .......
 
Koliki bude povracaj od IPARD-a za toliko ce poskupeti traktori i opet isto.
Idemo mi stvarno po ugledu na zapad ka jednocifrenom procentu poljoprivrednika , samo sto su na zapadu ti koji su resili da se prestanu baviti poljoprivredom imali dobru alternativu .
A sta ima kod nas?????
Sta da savetujem dete koje je na raskrscu zivota?
Da ide u masinsku skolu zaposlice se u Zmaj , IMT ,Gosu ,Utvu ,Rakovicu?
Da ide u elektronicare zaposlice se u EI Nis?
Da ide u hemijsku ili tehnolosku zaposlice se u Zorci ili Farmakomu?
Ili da mu kazem zavrsi sta znas i bezi odavde .......

Traktori nece poskupeti jer IPARD postoji puno godina i preko njega se vec uveliko kupuju traktori po sadasnjim cenama. A i sam kazes isto sto i ja - u drugim zemljama postoji alternativa, ne i kod nas, pa se selo ne napusta tako lako jer se nema gde. Bio sam van zemlje i mogao sam i poslove da menjam kada sam hteo i koliko sam hteo. Ovde se drzis jednog posla, koliko god da ti je tesko, i ne pomisljas da odes.... ali to je neka druga tema.
 
Kako god bilo namera je očigledno postignuta. Priča se samo o konkursima, kreditima i IPARD programu koji je na dugačkom štapu i od koga još niko ništa nije video. Svi srećni, u novinama i na TV-u sve pršti od pomoći poljoprivredi i malim gazdinstvima. U praksi su na subvencije svi zaboravili i više za njih niko ni ne pita. Magla je još jednom uspešno prodata.
 
Marko, ne bih se slozio da su se traktori pre nekoliko godina prodavali po istim cenama. Poskupeli su bukvalno svi. Narocito ovi kinezi sto beose dzabalesku.
Neka uzme drzava lepo pa neka mi da vaucer za popust od recimo 50 procenata. Da ja mogu da idem kod prodavca i dam vaucer i restvo kes i kupim novi traktor. Kao sto bese za naftu kad odneses bonove i odmah imas popust. Ne da se zajmim kod banaka koje su zelenasi pa da me posle vozaju kako se kome cefne.
 
Voleo nih da se javi neki clan iz Hrvatske i da kaze sta je bilo sa cenama traktora kad su oni imali pristup ovom fondu koji je bio namenjen za njih .
 
Traktori nece poskupeti jer IPARD postoji puno godina i preko njega se vec uveliko kupuju traktori po sadasnjim cenama. A i sam kazes isto sto i ja - u drugim zemljama postoji alternativa, ne i kod nas, pa se selo ne napusta tako lako jer se nema gde. Bio sam van zemlje i mogao sam i poslove da menjam kada sam hteo i koliko sam hteo. Ovde se drzis jednog posla, koliko god da ti je tesko, i ne pomisljas da odes.... ali to je neka druga tema.

Gde postoji IPARD? U Srbiji?
 
Neka se jave pa bas da vidimo. Cak iako su poskupeli kod domacih distributera stranih traktora, to ne moze da bude ne znam koliko mnogo, a sigurno nisu poskupeli za ovoliko koliki povracaj ocekujes (50-70%). Jer ukoliko IPARD zazivi, to je prilika strancima da prodaju svoje traktore pa onaj ko ne bude podigao cenu (vec je zadovoljan sa postojecom), imace najvecu prodaju.

- - - - - - - - - -

Gde postoji IPARD? U Srbiji?
IPARD je jedan ogranak IPA fonda (ovo na kraju RD je skracenica od rural development). Mi kao zemlja koja je kandidat za ulazak u EU imamo pravo da koristimo ove predpristupne fondove, ali trenutno nemamo kadar koji ce to da obavlja. Kancelarija mora dobiti akreditaciju. Ta ustanova koja tezi akreditaciji je uprava za agrarna placanja, koja je deo ministarstva poljoprivrede.
Znaci jos uvek nisu ispunjeni tehnicki uslovi da se akreditacija dobije tj nema dovoljno zaposlenih u upravi za agrarna placanja koja bi to radila, ali se ovih meseci masovno zaposljavaju kako bi dostigli potrebnu cifru. Mislim da je cifra 105 ljudi ako se secam.


I da se razumemo - ja ne smatram da cemo imati koristi od IPARD-a i ne podrzavam ga. Napravljen je za velike igrace i to se vidi po limitima da bi se uopste konkurisalo za te fondove. Samo kazem da, ako zazivi, mali poljoprivrednik jedinu sansu ima kupovinom novog traktora do odredjenog broja kilovata.
 
Voleo nih da se javi neki clan iz Hrvatske i da kaze sta je bilo sa cenama traktora kad su oni imali pristup ovom fondu koji je bio namenjen za njih .

Kazem ti ja iskustvo kod rumuna oko iparda , cene nisu poskupele sto se tice traktora ali sve zavisi i sa kakvom opremom hoces npr traktor od 125ks kosta sa nekom solidnom opremom oko 55-60.000e a ako hoces sa full opremom onda lako moze dostici i 100.000e. Ipard daje samo na traktore iz Eu zato sto ti subvencija dolazi od njih a ne od kineza ili ovde vidim da spominju Tafe. Svi cekaju Ipard misle da ce svi uspeti, retko ko ce uspeti treba ti dobra ideja i biznis plan i jos neke cake Srecno svima sa Ipard-om!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@ mims

Da lisi ti mali ili veliki poljoprivrednik ? Ili ovde pišeš ćisto da bi pisao ili da samo praviš offtopic ?

Nalov teme je jasan i valjalo bi se o tome pisati.
 
Nazad
Vrh