Subvencije poljoprivredi za 2014

Ja sam u PDV sistemu i obavezan sam da placam preko racuna u kom slucaju ne dobijam fiskalni. Mislim da je ovo protiv ustavno i diskriminisuce i da bi bilo dobro kad bi se svi paori slozili i pokrenuli spor protiv drzave. Mislim da se oni vise boje Strazbura nego blokade puteva.
i ja sam u pdv.Kao fizickom licu oni su duzni da mi izdaju fiskalni racun isto kao kad kupim traktor ili rezervni deo,a placam preko racuna. Pripreti ti njima malo inspekcijama.Oni imaju obavezu da ti kao fizickom licu izdaju fiskalni racun,
 
Ne znam kako je kod vas, ali moj dobavljac i da hoce, ne moze da izda fiskalni racun zato sto nema fiskalnu kasu (niti je u obavezi da je ima). Luda kuca! :sta:
 
Sami birate dobavljaca niko vam ga ne namece, na pocetku saradnje sve se lepo utanaci i posle ne boli glava...kod mene isto izdaju fiskalni racun i na robu u razmeni na odlozeno placanje...
 
Sami birate dobavljaca niko vam ga ne namece, na pocetku saradnje sve se lepo utanaci i posle ne boli glava...kod mene isto izdaju fiskalni racun i na robu u razmeni na odlozeno placanje...

Ko je znao sta ce ove godine smisliti gospoda od gore?! Do sada je sve prolazilo bez problema. Dobavljac je ni manje ni vise nego MK Commerce.
 

ODRŽAN SASTANAK PREDSTAVNIKA MINISTARSTVA I ASOCIJACIJE „BANATSKI PAORI“
Beograd, 11. jun 2014.
banatski%20paori.jpg
Predstavnici Ministarstva polјoprivrede i zaštite životne sredine i predstavnici Asocijacije „Banatski paori“ sastali su se juče 2014. godine, u prostorijama resornog ministarstva kako bi razgovarali o aktuelnim pitanjima koja se odnose na oblast agrara.
Jedna od tema sastanka bila je regresiranje inputa polјoprivrednim proizvođačima, odnosno zahtev da dokaz o kuplјenom repromaterijalu ne bude samo fiskalni isečak, već i dokazi o drugim vidovima plaćanja.Predstavnici Ministarstva polјoprivrede obrazložili su da bi se, s obzirom na to da je administrativna kontrola skoro jedina kontrola koja se primenjuje pri realizaciji, odstupanjem od fiskalnih isečaka, stvorili potencijalni uslovi za zloupotrebu ove mere. Prihvatanje drugih vidova plaćanja kao jedinog dokaza za ostvarivanje prava na regres, može dovesti do toga da ministarstvo regresira fiktivne kupovine ili da regresira isto mineralno đubrivo duplo.Ovakvim načinom dokazivanja značajno bi se uvećao krug korisnika, što bi dovelo do prekoračenja ograničenih budžetskih sredstava, koja su raspoloživa ove godine. Stvaranje dodatnih finansijskih obaveza za ministarstvo od onih koja su predviđena Urebom o raspodeli sredstava, pored kršenja odredbi same Uredbe, značilo bi i to da bi se tim dugovanjem opteretio budžet za narednu godinu.S obzirom na situaciju u polјoprivredi, kao i novonastalu situaciju posle poplava i konstantan nedostatak budžetskih sredstava za finansiranje polјoprivrede, ministarstvo se opredelilo za ostvarivanje prava na regres uz fiskalni isečak kako bi se uklopilo u raspoloživa finansijska sredstva i obezbedilo što bolјu kontrolu trošenja budžetskih sredstava.Takođe, ovim načinom pruža se podrška polјoprivrednim gazdinstvima koja su najranjivija u tranzicionom periodu i nisu dovolјno konkurentna da se sama bore na tržištu. Treba uzeti u obzir i činjenicu da ugovarači proizvodnje i zadruge, koji bi bili izdavaoci original računa, s obzirom na to da mineralno đubrivo i gorivo uglavnom nabavlјaju u veleprodaji, već imaju neki poslovni aranžman s proizvođačima inputa i tako već ostvaruju popust od dobavlјača na količinu.U prethodnom periodu, usled promene Vlade Republike Srbije i Zakona o ministarstvima, nije bilo tehnički moguće promeniti Uredbu, te je doneta odluka da se u regresiranje ide s postojećom Uredbom kako neophodni radovi u polјoprivredi ne bi kasnili.Tokom sastanka razgovarano je i o pitanjima u oblasti stočarstva, merama agrarne politike, a bilo je reči i oko zakupa državnog polјoprivrednog zemlјišta, komasaciji i restituciji.
 
Siguran sam da oni imaju evidenciju koliko je djubriva uzeto i da je velika vecina uzeta na odlozeno ili placanje u robi na jesen i da nemoze vecina nas da da dobije fiskalne racune.Izracunato je koliko ce da im ostane para u kasi za ko zna sta?!.Od ugovaraca sam jesenas uzeo djubrivo za setvu zita,od secerane za setvu repe,isto tako i za prolicnu setvu kao i vecina,predpostavljam.Radim oko 60 hektara i sada nemam pravo na povracaj za djubrivo?Neshvatljivo_Osecam se gradjaninom drugo reda.Nas greh je sto nismo imali para da kesiramo djubrivo.
 
I da si jesenas uzeo za kes nista ne bi vazilo. Po meni je sporan datum 1.1.2014. Proizvodna godina pocinje vec u septembru, kada se prve parcele oru za naredni usev, a ne kako gospoda iz fotelja misle u januaru!
 
Svatio sam ja to,ali sam se nadao da ce bar kolicinu kaju sam utrosio za prolecne radova da mi priznaju.Kako kaze kolega paor da se mi polako spremamo za ulice.
 
To za fiskalne račune sam se malo raspitivao . Firma koja da robu na poček ona tu robu ne poseduje više tj. prodala ju je koperantu . Firma je dužna da državi uplati PDV , što oni ne čine i iz tog razloga ne izdaju fiskalne račune . Inače ta radnja je zakonom kažnjiva . Ekonomisti ili knjigovođe to treba bolje da znaju .
 
Nisi u pravu. PDV drzavi se placa cim roba napusti magacine. ZZ Zadrugar sa kojim ja saradjujem i gde sam clan zadruge je imao u nekoliko navrata inspekciju i nikad im ovo nije bio problem. Fiskalni isecak daju prodavnice, ali zadruge ne.
Apsurd je sto podsticu zadrugarstvo a sa druge strane kaznjavaju isto to.
Drzava svoj PDV dobije iako roba nije naplacena i to je milion % tako. Ovde se radi o bahatosti i samovolji vlasti na celu sa predsednikom vlade. Ocito misle da smo mi stoka pa da snama moze tako da postupa.
 
:cool:....svima, ali svima koji nemaju PIB moraš izdati fiskalni račun...ende kapak šlus...čak i ako imaju PIB, a ti imaš obavezu za poresku registar kasu uz račun u pisanom obliku poznat kao "faktura" izdaješ i fiskalni račun iz poreske registar kase...

...ako neko nema PIB, a ti nemaš obavezu fiskalne kase, ne možeš mu prodavati robu ili usluge...

...čim si izdao račun dužan si u prvom sledećem roku platiti PDV bez obzira da li je kupac platio ili ne...sad da me streljaš ja se ne mogu setiti da li rok za PDV beše 20. u mesecu ili neki drugi...ali to je to...

...naterati prodavce da izdaju fiskalne račune znači naterati ih da plaćaju porez u budžet iz koga se isplaćuju toliko željene subvencije za poljoprivredu...između ostaloga...:cool:
 
Ja sam uzeo za kes i u jesen i u prolece a fiskalni nisam dobio,jel zadruga je propala,tj racun je u blokadi.
 
Vidim da ovde ima vecih strucnjaka i od poreznika i od inspektora pa im prepustam dalju podelu saveta oko propisa vezanih za racune.
Pre nego sto se udaljim ima jos jedno pitanje za strucna lica.
Kad je u pitanju pruzanje usluga u recimo obradi poljoprivrednog zemljista od strane PDV obveznika, to jest gazdinstva u PDV sistemu, kakv on racun izdaje i kako on prikazuje pdv na uslugu. Da li je obavezan da kupi fiskalnu kasu i izda jedan ili dva racuna godisnje. Sta kaze struka ?
Imam jos dosta primera ali ne bih da kvarim temu i naravno ne zamajavam strucna lica.
 
Gazdinstvu u PDV ne treba fiskalna kasa, kada prodaje svoje proizvode duzan je da zaracuna PDV, i napise racun. I to je sve, ovo sto se sada desava je cisto izivljavanje drzave nad poljoprivrednicima.Tako ce to uvek i biti sve dok kod nas ne bude dovoljno jak sindikat poljoprivrednika koji ce pritisnuti vladu da prestane izvodi raznorazne experimente.
 
Poslednja izmena:
E brabo Vlado. Kako je drzavi dovoljno to sto ja pri prodaji svoje robe (a roba je i djubrivo i psenica i kukuruz i traktor i kombajn i...) ne moram da izdajem fiskalni da se oni slucajno ne bi zabunili oko uzimanja svog pdv-a a kad ja tu istu robu, u ovom slucaju vestak, treba njima da pravdam onda vise ne vaze ista pravila igre. Jasno mi je da je ovde puno ljudi koji su na ovaj ili onaj nacin uz ovu vlast, kao sto je bilo puno i onih koji su bili iz predhodnu vlast, ali razmislite malo jer i vlast prodje a onda se odgovara za svoj rad.
 
[TABLE="class: wsite-not-footer, width: 960"]
[TR]
[TD][h=2]ВЕЋИНА ПАОРА ОСТАЈЕ БЕЗ РЕГРЕСА ЗА ЂУБРИВО[/h][COLOR=#2A2A2A !important]12/06/2014[/COLOR]
[COLOR=#2A2A2A !important]0 Comments[/COLOR]


3238439.jpg
Регрес од 3.000 динара по хектару само обећање? (Фото: Ф. Бакић)​
[COLOR=#2A2A2A !important]Пољопривредници, све су прилике, ипак неће добити регрес од 3.000 динара по хектару за минерално ђубриво које су узели преко организатора производње и задруга те немају фискални рачун, а таквих је највише. Како сада ствари стоје, Министарство пољопривреде неће мењати правилник у којем стоји да се субвенција нема за оне који немају фискални исечак као доказ о купљеном репроматеријалу јер је аграрни буyет лимитиран, а одступањем од правилника створили би се услови за злоупотребу.

Паори траже хитан састанак у Министарству пољоприврде јер им је, како кажу, онемогућено законско право, а тек очекују лавину незадовољства ако заиста остане тако.

– У априлу смо се обратили Министарству са захтевом да се размотре измене и допуне правилника за остваривање права на регрес за вештачко ђубриво. Тадашњи министар је, по нашим сазнањима, прихватио и потписао текст измене и допуне новог правилника, који није изашао у „Службеном гласнику”, с обзиром на то да је тада била примопредаја дужности новом министру – каже за наш лист председник „Аграрног форума Панчево” Зоран Сефкеринац, напомињући да чак 80 или 90 одсто пољопривредника нема фискални рачун јер се ђубриво набавља преко организатора производње уговорним односом. – Углавном мала и средња газдинства, која се боре за опстанак, у потпуно су неравноправном положају јер таквим правилником неће моћи да искористе минималан износ субвенција које закон и уредба о субвенцијама гарантују. Очекујемо велико незадовољство пољопривредника јер држава ускраћује њихова права, уместо да их заштити од нелојалне конкуренције.

Како је за „Дневник” изјавио државни секрета за пољопривреду Данило Голубовић, измене поменутог правилника неће бити.

– Када доносимо било коју меру, планирамо буџет и све се ради у складу с њим. Промене правилника у делу који се односи на регрес за ђубриво најављивао је претходни министар Драган Гламочић па нека сада образложи одакле је мислио тај новац да нађе. Наш буyет је био лимитиран и ми правилник димензионирамо према новцима који имамо. Буyетски, није могуће у овом тренутку да се било шта промени и не желимо никога да заваравамо – казао је Голубовић, додајући да је правилник на снази и сходно томе ће бити исплаћиване субвенције...[/COLOR]




[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Njihovo objasnjenje je skandalozno, gde kazu da ako priznaju fakture onda nece imati dovoljno novca za sve? Od starta su isli samo na fazon da nas sto manje iskoristi subvencije... Muka mi je od svega u ovoj drzavi.
 
Nazad
Vrh