Subvencija za 2010 godinu

dukej je napisao(la):
Ovde se stalno proteže pitanje Arende i koliko arendaši traže od subvencija za sebe. Po mom mišljenju, besmisleno je raspravljati se o tom jer to uređuje odnos ponude i tražnje. Da niko neće da uzme zemlju u zakup od arendaša koji traži deo subvencija za sebe, vrlo brzo bi on od toga odustao. Ali sve dok ima onih koji su spremni da daju ono što arendaš traži, on će to i tražiti. U Srbobranu je takva situacija da se sva ponuđena zemlja maltene momentalno izdaje i pri tom neki i ne pitaju za cenu.
I onda dali je uredu, i dali je to manja nepravda od podele na hobi i profi kad neko nemora da da subvencije uz arendu, a neki moraju! i onda kažu kad je niska otkupna cena, pa šta hoćeš dobio si subvencije! I na ovaj način su neki favorizovani!
 
dukej je napisao(la):
Ovde se stalno proteže pitanje Arende i koliko arendaši traže od subvencija za sebe. Po mom mišljenju, besmisleno je raspravljati se o tom jer to uređuje odnos ponude i tražnje. Da niko neće da uzme zemlju u zakup od arendaša koji traži deo subvencija za sebe, vrlo brzo bi on od toga odustao. Ali sve dok ima onih koji su spremni da daju ono što arendaš traži, on će to i tražiti. U Srbobranu je takva situacija da se sva ponuđena zemlja maltene momentalno izdaje i pri tom neki i ne pitaju za cenu.
Tačno tako a oni digli galamu ni oko čega.Kazniti vlasnika ako ne obrađuje zemlju i problem rešen.Zar to ministarstvo ne može da sprovede a ima vlast u rukama
Post je spojen: [time]1266223971[/time]
_________________________________________________
mityoo je napisao(la):
dukej je napisao(la):
Ovde se stalno proteže pitanje Arende i koliko arendaši traže od subvencija za sebe. Po mom mišljenju, besmisleno je raspravljati se o tom jer to uređuje odnos ponude i tražnje. Da niko neće da uzme zemlju u zakup od arendaša koji traži deo subvencija za sebe, vrlo brzo bi on od toga odustao. Ali sve dok ima onih koji su spremni da daju ono što arendaš traži, on će to i tražiti. U Srbobranu je takva situacija da se sva ponuđena zemlja maltene momentalno izdaje i pri tom neki i ne pitaju za cenu.Neće da reše taj problem -kako bi se mi klali što i radimo-zavadi pa vladaj-stara poslovica
I onda dali je uredu, i dali je to manja nepravda od podele na hobi i profi kad neko nemora da da subvencije uz arendu, a neki moraju! i onda kažu kad je niska otkupna cena, pa šta hoćeš dobio si subvencije! I na ovaj način su neki favorizovani!
 
@ lalo pa to vec imamo bar po ovoj ceni od jedva 1.5 Euro za bika a za tele treba da das 420-450 eura(ako hoces da je ajd kazimo dobro tele) i za 300 evra sto mi ostane da ga hranim, pa malo teze
 
Da li zna neko da li poljoprivredni penzioneri, vlasnici komercijlnih domacinstava, dobijaju ove god. 14000 po ha?

Koliko sam ja upucen,penzioneri nece dobiti nista,cak ni onih 30% sto su dobili za 2009.
 
Репроматеријалом у смислу ове уредбе не сматра се минерално ђубриво купљено по условима из Уредбе о условима и начину коришћења средстава за регресирање минералних ђубирва за јесењу сетву 2009. године („Службени гласник РС”, бр. 50/09 и 91/09).
Da li neko moze da protumaci ovo? :sta:.
 
1. Da se daje subvencija po hektaru i da se ne trazze nikakvi racuni, da li bi se zakupodavci odrekli svog prava i da li bi ga ustupili onome ko zemlju radi?
* Zakupodavci ce traziti nacin da dobiju deo kolaca sa ili bez racuna. Racuni su samo otezavajuca okolnost i otvaraju mesta korupciji jer svi vrlo dobro znamo da se racuni za recimo gorivo mogu kupiti za 2 din po litri. Dakle racuni su potpuno potpuno nepotrebni po mom skromnom misljenju.

2. Da li je malo 14000 po hektaru ili mnogo, koliko je malo a koliko je mnogo?
* Malo je u odnosu na susede,a da kazem da je puno u odnosu na nase uslove necu da kazem jer drzava izdvaja mnogo vise za tzv socijalne slucajeve (90 % romi-cigani). Skojim pravom oni dobijaju te pare ? Zato sto nece da rade ! Da je tako to moze da potvrdi 100 cigana iz mog sela. I njih bas briga,sto bi radili,narodice 5,6 dece dobijati socijalu i deciji dodatak i boli ih.

3. Da li treba da dobiju svi pa da subvencija bude 5000dinara po hektaru ili da ostane ovako?
* NE,to nikako. Ja krecem od sebe. Imam 29 godina,ozenjen i moje jedino zanimanje je poljoprivreda. Drugih prihoda nemam i smatram da nebi bilo posteno da neko koje zaposlen i usput obradjuje zemlju bude jos i stimulisan za to. Ne znam za vas ali kod mene u selu cisti poljoprivrednici su bolji domacini od onih sto su pride jos i zaposleni.

4. Da li uopste postoji resenje da dobiju samo oni koji zemlju rade, da dobiju dovoljno i da ne dobijaju oni koji ne treba da dobijaju (ja mislim da nema resenja koje bi zadovoljilo sve na ovom forumu a da ne kazem sve paore)
* Postoji resenje za sve.

5. Kako koncipirati ovu a i sve ostale uredbe pa da svi budu samo pomalo nezadovoljni (ne valja kad je lepo svima a ne valja kad su svi mnogo nezadovoljni....nas narod kaze:'kako god se okrenes d...e ti je pozadi)
* Uredba sama po sebi nije losa,ali su prateci zakoni sa dosta rupa i ne logicnosti.

Jedna pricica koju stalno pricam: tri obora (gazdinstva) i u svakom po jedno prase (noslilac gazdinstva ), dva praseta su uvece dobila po jednu fanglu koncentrata da pojedu (zaposleni koji dobijaju i platu) a jedno nije dobilo nista (oni koji zive iskljucivo od poljoprivrede)sada da ste vi farmer (ministarstvo) i da imate samo jos jednu fanglu koncentrata (mali budzet) kome bi ste dali...svakom prasetu po trecinu ili onom jednom koje nije nista dobilo celu fanglu koncentrata?

* Bas dobro sto su prasici uzeti za primer jer je to bas tako i kod ljudi. Poznato nam je da svinji za cas mogu da pojedu jedni druge,e to se isto desava i kod ljudi (ne bas u bukvalno). I jedni i drugi "prasic"i bi hteli sve samo za njih,ali zato je tu covek (drzava) da ne dozvoli da dodje do ne pravde. Stoga smatram da je ovo oko podele subvencija dosta pravedno.
 
meshter je napisao(la):
Jedan zanimljiv detalj iz uredbe, neznam da li je neko vec primetio ovo

Репроматеријалом у смислу ове уредбе не сматра се минерално ђубриво купљено по условима из Уредбе о условима и начину коришћења средстава за регресирање минералних ђубирва за јесењу сетву 2009. године („Службени гласник РС”, бр. 50/09 и 91/09).

E u pi..u ma...u.Sad sam uzeo uredbu i vidim da piše ovo gore navedeno.Samo mi nije jasno koje račune onda oni misle da im priložimo ka je đubrivo bilo jesenas subveonisano i sada u proleće.Kupio sam 2vagona Uree i šta sa tim odkud da znam da je subveonisano ili ne.Platio sam je 23.9din.Ovo je Velika glupost. :zli:
 
Kod nas u selu a i šire još niko nije dobio novac od subvencija za unapređenje mlečnog govedartva(12000 po mlečnom grlu) a takođe i za tovnu junad.Polako gubim nadu a nestaje i ono malo optimizma što me je do sada održavalo u ovom poslu.Razmišljam da prodam sve i potražim posao u grdskoj čistoći.
 
E zato ja ne kupujem ništa dok ne vidim uredbu. :nono:
Opet ponavljam , bolje da se uloži u gazdinstva kroz ruralni razvoj kako predlaže gdin Nadlački. ::svaka cast::
Nebi morali zakupodavcima placati pride iz subvencija.
Neka država uloži u gazdinstva da napravimo sopstvena skladišta- silose, obnovimo mehanizaciju......
Nebi ja više ovakve subvencije, sada nam obecali 14000 a mene odma zove zakupodavac sav sretan, kaže dobice više ::novac:: , i to odma više u Evrima. Katastrofa jedna nevidjena.
 
Jeste to ce biti velik problem. Subvencije su dobra stvar ali su slabo zasticene od strane zakona pa zavrse u pogresnim rukama. Mozda je ovaj predlog gosn Nadlackog i bolje resenje. :ideja:
 
A ko ce spreciti zakupodavca da ti na osnovu necega... ne trazi 20,30,50 ...evrica vise po jutru/hektaru?
Na nama ce biti uzmi ili ostavi, zar ne?
 
Imam jedan primer (malo je off):radim u arendu od jednog coveka 100+ jutara zemlje koja je na dosta zajeb.terenu, i placam mu 1200 kg psenice po 1kj.Do pocetka davanja subvencija placao sam mu 1000 kg po 1kj.Nagodio sam se da mu dam 200 kg vise s tim da meni ostaju subvencije (200 kg x 10 din=2000 din po 1kj; 0.5755 ha x 14000 din=8057 din) tako da sam opet na dobiti.Ima i kod mene gladnih koji hoce i arendu i subvencije a ima i onih koji im daju sve sto traze samo da bi radili sto vise (500+ ha)
Dokle god su tako surovi uslovi okoline moracemo se prilagodjavati svemu i svacemu a valda ce i tome jednom doci kraj.Nemojte zaboraviti da smo mi PRVA drzava (ispravite me ako gresim) koja je pocela bilo kakva davanja(registracija gazdinstava 2004.god,subvencije po ha,bespovratna sredstva za sve i svasta,kojekakve premije) MNOGO pre stupanja u EU, tako da sa jedne strane gledano,trebalo bi i sa ovim da budemo zadovoljni pa kako je-tako je,a u svakom slucaju bolje nego nista ::namigivanje::
 
Ma ja sam u suštini zadovoljan koliko nam država daje.Svestan sam gde živimo i da je ovo za naše uslove sasvim dovoljno para.Mene boli to što država gleda da nas bukvalno "za..be".
Nismo sigurni koju uredbu će sutra doneti a ne za godinu-dve.
Osnov svega bi trebao da bude da mi steknemo poverenje u državu i njene odluke.To se ne može ostvariti dokle god se zakoni i uredbe menjaju kao cene na pijaci.
Država bi morala da odradi neki dugoročni plan pomoći poljoprivredi i to zvanično da objavi.Onda bi ljudi znali vredi li ostaviti poslove u firmama i baviti se samo poljoprivredom.
 
Spajki,koliko znam Dulićka je bukvalno (80%) prepisala od Hrvata, registrovanje gazdinstva.Nemo gu da se setim ali bilo je u reviji koju izdaje klub 100 P+ tekst o registraciji u Hrvatskoj kao i o njihovim subvencijama.
 
Nazad
Vrh