Subvencija za 2010 godinu

jedan zanimljiv tekst i mozda buducnost koja nas ceka.meni je broj goveda zapao za oko. Madjarska poljoprivreda i članstvo u EU
Autor poljopartner
Thursday, 21 January 2010
BUDIMPEŠTA, 21. januara - Evropska unija mi liči na ring u kojem se neprekidno vode borbe. Osećam se kao bokser koji, da bi iole parirao težima i jačima od sebe, mora da se izuzetno dobro pripremi i tehnikom nadoknati manjak snage, rekao je Erne Boršoš, uzgajivač gusaka u Morahalomu, na krajnjem jugu Madjarske, nedaleko od granice prema Srbiji.
Mladi farmer je pre nekoliko godina došao iz Kanjiže, o čemu svedoči i beli "jugo" ispod krova jedne od brojnih pomoćnih zgrada imanja. Oženio se meštankom i mladi bračni par je nastavio porodičnu tradiciju gajenja gusaka, pre svega zbog jaja, a manje zbog perja i mesa.
"Trenutno imamo 3.700 gusaka, koje će tek za dve-tri nedelje postati i nosilje. Svaka guska godišnje u proseku snese po oko 50 jaja, od kojih uspevam da prodam najviše po 40. Stalno 'jurim' kupce, bilo firme ili pojedince, a o izvozu još uvek ne razmišljam", rekao je on poslenicima "sedme sile" iz Srbije, na početku njihove dvodnevne ekskurzije u organizaciji Sekcije poljoprivrednih novinara Društva novinara Vojvodine, kako sebe nazivaju članovi, u medjuvremenu, podeljene strukovne organizacije.
Gušcija jaja se prodaju za oko 200 forinti, ili 0,8 evra po komadu, pa bi godišnji saldo mogao da bude veoma pozitivan da nije velikih troškova. Jato se hrani koncentratom, skupo je i grejanje, pa je porodica Boršos bila prinudjena i da otvori jedan pansion za goste u blizini termalnih bazena u centru naselja.
Morahalom je, naime, do pre nekoliko godina bilo prilično siromašno selo s 3.000 duša, mahom poljoprivrednika. Onda je novo rukovodstvo naselja odlučilo da prirodne blagodeti iskoristi radi razvoja turizma.
Izgradjen je banjski centar s 13 bazena s toplom vodom, od kojih je šest zatvoreno, a sedam na otvorenom prostoru. Gostiju ima skoro uvek, najviše iz Vojvodine, koji dodju na dan-dva radi rekreacije i šopinga u obližnjem Segedinu.
Da od agrara malo ko može da živi dobro potvrdjuje i Djerdj Madjar, sekretar Madjarske federacije poljoprivrednih kooperanata i proizvodjača, koja okuplja zadruge, društvena gazdinstva i velike individualne proizvodjače hrane.
"U proteklih šest godina, otkako je Madjarska u EU, seljaci i ruralne sredine su dobile znatno više novca nego ranije. Dotacije iz Brisela stizale su u vidu teritorijalnih subvencija, u iznosu od oko 140 evra po hektaru, ali i za brojne razvojne programe. Cena obradivog zemljišta je, u medjuvremenu, udvostručena, a stigle su i mnoge multinacionalne kompanije sa savremenom tehnologijom i boljom organizacijom rada", dodao je on u razgovorima s gostima iz južnog susedstva u Hotelu "Orijental" u Budimpešti.
Ta sredstva, medjutim, kako je rekao, nisu najbolje iskorišćena. Nedostajali su dobri projekti, a često su birokrate iz Brisela postavljale takve prepreke koje su u konkretnim madjarskim uslovima bile praktično nepremostive.
"Smatram da su madjarski političari tokom pregovora o ulasku u EU bili nespremni i da su prihvatili mnogo toga što nije trebalo. Zato preporučujem Beogradu da o tome vodi računa i da u pregovaračke timove pošalje zaista stručne ljude koji će na najbolji mogući način štititi srpske interese", rekao je Madjar.
Kao primer lošeg iskustva naveo je dogovor dve strane da prve godine članstva u EU (2004) madjarski poljoprivredni proizvodjači dobiju samo 25 odsto onog što primaju njihove kolege starosedeoci. Taj iznos se povećavao svake godine za pet procenata, s tim da je i država mogla da svoje seljake dotira sa još 30 odsto pomenute svote.
"Da je sve teklo po planu madjarski agrarci bi 2013. godine došli do 100 odsto dotacija, odnosno izjedančili bi se sa drugima u EU, ali vlada, pozivajući se na finansijsku krizu, nije izvršavala svoje obaveze. Domaće dotacije su bile manje od odobrenih, a i zbog razlika u kursu forinte prema evru one su spale, umesto 30, na svega 13 procenata godišnje", objasnio je Madjar.
Prema njegovim rečima Unija, sem toga, ne subvencioniše sve agrarne delatnosti, već samo biljnu i proizvodnju stada preživara - goveda, koza i nekih drugih domaćih životinja. U tom okviru, medjutim, nisu svinje i živina, gde su naši severni susedi najjači.
"Pre 20 godina imali smo 12 miliona svinja i dva miliona goveda, od čega 700.000 krava, a sada jedva nešto više od tri miliona svinja i 800.000 primareka rogate stoke, od čega 300.000 krava. To se dogodilo zbog raspada velikih poljoprivrednih kombinata i usitnjavanja obradivih površina, a ni veliko otvoreno tržište EU nam za sada u tom pogledu nije pomoglo", zaključio je Madjar.
Srdjan Basić
 
Чуо сам да ће нама "Хоби" пољопривредницима , плаћати дупло мању цену жита и кукуруза пошто ми нисмо прави пољопривредници а да ће цена нафте бити за нас дупло скупља. :haha: :haha: :haha:
 
Mijat80 je napisao(la):
Pa ne bih se slozio sa Vama oko slobodnog trzista, ako ta drzava zeli da zastiti poljoprivrednika ne bi uvozila svinjsko meso i oborila i ovako vec jadnu cenu mesa , pa zatim uvezla mleko u prahu i oborila cenu mleka, u metrou sam skoro video jagnjece meso iz Astralije, koliko vidim ja, a i mnogi drugi ova drzava ide da uniste totalno nas stocni fond i poljoprivredu.
Sto se tice nafte takodje nas ta drzava dere sa akcizama tako da pisanje o skupoj nafti zato sto nema konkurencije i slobodnog trzista pada u vodu. Za sve je kriva ova propala vlast.
Povecali su subvencije za 2000 i za toliko su poskupeli naftu i ostale proizvode.
Ako u slucaju nafte slobodno trziste pada u vodu, zasto mi imamo monopolistu u tom sektoru? Da se ne lazemo, drzava dobro dere na akcizama, a cena nafta ce na trzistu rasti, tu nema diskusije. Takodje, da je trziste slobodno, isto kao sto neko ima pravo da uvozi nesto, tako bi vi, ili ja mogli da izvozimo nesto u Australiju, npr. ako nam je cena konkurentna. Logicno, zar ne? Kako mi mozemo da zabranimo da se nesto uvozi, a sa iste strane zelimo nase viskove u necemu da izvozimo? (naravno, ovi potezi uvoza mleka u prahu su katastrofa). Da ja imam neku klanicu, normalno da bi pre uvozio meso iz inostranstva, ako mi je jeftinije, a verovatno bi i vi svi to radili. Eto sami ste dali odgovor za akcize i taj uvoz bolje da se drzava ne mesa u nista. A ko je kriv, da li ova propala vlast, ili sve pre nje, pocevsi od 45 do sada, to nije pitanje za ovaj forum. Drzava samo treba da spreci da otkupljivaci dogovorom odredjuju cenu npr. zita. Hrana je u svetu deficit i samom logikom se dolazi do zakljucka da ona ne moze imati malu cenu. Manja ponuda, a veca traznja, samim tim i veca cena proizvoda.
 
milanso je napisao(la):
Mijat80 je napisao(la):
Pa ne bih se slozio sa Vama oko slobodnog trzista, ako ta drzava zeli da zastiti poljoprivrednika ne bi uvozila svinjsko meso i oborila i ovako vec jadnu cenu mesa , pa zatim uvezla mleko u prahu i oborila cenu mleka, u metrou sam skoro video jagnjece meso iz Astralije, koliko vidim ja, a i mnogi drugi ova drzava ide da uniste totalno nas stocni fond i poljoprivredu.
Sto se tice nafte takodje nas ta drzava dere sa akcizama tako da pisanje o skupoj nafti zato sto nema konkurencije i slobodnog trzista pada u vodu. Za sve je kriva ova propala vlast.
Povecali su subvencije za 2000 i za toliko su poskupeli naftu i ostale proizvode.
Ako u slucaju nafte slobodno trziste pada u vodu, zasto mi imamo monopolistu u tom sektoru? Da se ne lazemo, drzava dobro dere na akcizama, a cena nafta ce na trzistu rasti, tu nema diskusije. Takodje, da je trziste slobodno, isto kao sto neko ima pravo da uvozi nesto, tako bi vi, ili ja mogli da izvozimo nesto u Australiju, npr. ako nam je cena konkurentna. Logicno, zar ne? Kako mi mozemo da zabranimo da se nesto uvozi, a sa iste strane zelimo nase viskove u necemu da izvozimo? (naravno, ovi potezi uvoza mleka u prahu su katastrofa). Da ja imam neku klanicu, normalno da bi pre uvozio meso iz inostranstva, ako mi je jeftinije, a verovatno bi i vi svi to radili. Eto sami ste dali odgovor za akcize i taj uvoz bolje da se drzava ne mesa u nista. A ko je kriv, da li ova propala vlast, ili sve pre nje, pocevsi od 45 do sada, to nije pitanje za ovaj forum. Drzava samo treba da spreci da otkupljivaci dogovorom odredjuju cenu npr. zita. Hrana je u svetu deficit i samom logikom se dolazi do zakljucka da ona ne moze imati malu cenu. Manja ponuda, a veca traznja, samim tim i veca cena proizvoda.
A kako drzava da utice na cene zita,secera... kad su sve fabrike (takoreci)prodali ?
 
Spajki je napisao(la):
A kako drzava da utice na cene zita,secera... kad su sve fabrike (takoreci)prodali ?
A zasto to mene pitas, kada ja ni ne kazem da drzava treba da utice na cene? :sta:.

@Angorac, pa malo ozbiljnosti ne skodi :D.
 
Jeste li i vi culi isto sto i ja?Ko nije kupovao domaci vestak nece dobiti subvencije u celosti. :zli: :zli: Bilo u emisiji DOMACIN na FOX-u.Sutra je repriza u 7:00 h.
 
Ma daj sta pricas gluposti i dizes nepotrebnu paniku.To je receno u sasvim drugom kontekstu.
Znaci i domace seme kukuruza moras kupiti.
Gluposti.
 
Nesto sam cuo ali nisam dobro razumeo.Mislim da je umanjenje onima koji su kupovali regresirano djubrivo.
 
I ja bi voleo da gresim.Od ove drzave me nista vise ne moze iznenaditi.Samo gledaju da nam zakinu sto je moguce vise.
 
Nisam gledao pomenutu emisiju i ne znam o čemu je reč, ali ako će biti od pomoći, pre nekoliko dana sam gledao ministra poljoprivrede na tv-u i decidirano je rekao da za subvencije nije bitno da li je kupljen regresirani veštak ili ne.
 
sve vise je izvesno da ce za subvenciju trebati i racun na ime a ne samo fiskalni isecak cim izade uredba ovo pocinje da vazi da ne ,,trgujemo ,,racunima al su se setili :haha: :zli:
 
Drugar pa jel ovo 41god samo na fin nacin,koliko ja vidim hoce da polako potisnu malig proizvodjaca i na kraju uniste ja imam 28god,pa kad cu bogati da stvorim nesto sa 50
022.GRUNT.Neznam da li si slusao Zaharija(ima oko 85 god. THE end),kad kaze da dolazi vreme da mi sitni proizvodjaci u srbiji nemozemo da prismrdimo krupnim proizvodjacima u toj famoznoj EU.Znaci mi sitni treba da postanemo sirotinja,u nasoj zemlji,jel uskoro necemo moci i smeti da nista drzimo.Pa tamo u EU,ili postoje veliki(farmeri),ili prvac kod privatnika,ili budi privatnik,ili fabrika,ili postajes sirotinja.Ma mi ovde bar imamo na selu sta da jedemo,i to oce da nam zabrane.Daleko im lepa kuca
 
ovcar80 je napisao(la):
Drugar pa jel ovo 41god samo na fin nacin,koliko ja vidim hoce da polako potisnu malig proizvodjaca i na kraju uniste ja imam 28god,pa kad cu bogati da stvorim nesto sa 50
022.GRUNT.Neznam da li si slusao Zaharija(ima oko 85 god. THE end),kad kaze da dolazi vreme da mi sitni proizvodjaci u srbiji nemozemo da prismrdimo krupnim proizvodjacima u toj famoznoj EU.Znaci mi sitni treba da postanemo sirotinja,u nasoj zemlji,jel uskoro necemo moci i smeti da nista drzimo.Pa tamo u EU,ili postoje veliki(farmeri),ili prvac kod privatnika,ili budi privatnik,ili fabrika,ili postajes sirotinja.Ma mi ovde bar imamo na selu sta da jedemo,i to oce da nam zabrane.Daleko im lepa kuca
Ma mogu oni da pricaju sta hoce nicija nije gorela doveka pa nece ni njina,putovace ovi ministarcici kad tad,svasta je paor preziveo pa i ovo ce,ali da hoce da uniste malog proizvodjaca to je istina ali sve vise mi se cini da hoce da uniste i velike pa da zemlju poseduju par tajkuna i da vladaju!
 
мали пољопривредници су неуништиви, сви велики пољопривредни комбинати су пропали у свим земљама. У почетку све иде глатко: нове машине,опрема, радници пуни енергије...А онда истекао грејс период, машине се нешто често кваре а и радници хоће плату. По мени једина праведна субвенција би била по продатом производу, 10т кукуруза цена +*** е итд. Што би сузбило и црно тржиште. у мом крају 99% стоке, меса и сира иде преко накупаца тако да држава нема никакав увид а камоли корист од тога.И да се малим произвођачима олакша уплата ПИО јер ако он од својих например 5000е нето мора још да издвоји 700е одмах је отишао у (of) минус, а треба опет да улаже у производњу. Да само поседовање земље не буде извор никаквих субвенција ако се не обрађује, напротив требало би бити опорезивано, тиме би и цена закупа пала; да се смањи или укине ПДВ на пољпривредне машине и опрему; да се смањи број посредника између произвођа и купца нпр.Произвођачка цена мог ИМТ 539ДВ 800000 дин МП цена 890000дин значи нека агрошумадија +афц + СТР **~ 90000 дин+100е превоз значи три руке дилер, поддилер и подподдилер.
 
Mislim da je PDV stavka koja nas izuzetno opterećuje jer mi ga u 90% slučajeva plaćamo i to 18% au 10% slučajeva nam vrate 5%.trebalo bi svi poljoprivrednici da budu u sistemu PDV-a da bi ostvarili povraćaj,bolje nego njihove subvencije koje momentalno koristi mali broj ljudi.
 
Nazad
Vrh