Subvencija za 2010 godinu

paorpaor je napisao(la):
Ma kakvo davanje subvencija bilo kome osim onom ko tu zemlju zaista i radi. To bi trebalo kaznjavati extremnim ciframa pa da vidis sta bi se desilo.
[ /quote]slažem se sa tobom ali mislim da sada drugačije pričaš ali potpuno ispravno!!!
 
Mozda i dati neku varijantu, bon za naftu, bon za djubrivo...Najezim se od tih bonova, odma mi prodju devedesete kroz glavu.Mozda nesto tog tipa,pa nek nose dzak ana na 13. sprat
 
didi je napisao(la):
To bi se vrlo lako dalo rešiti.
Ja bih tražio da se predaju kopije odvaga za predatu robu.Na odvagama bi bilo ime onih ljudi koji su zaista tu robu predali.Onda bih uporedio prijavljene površine za subvenciju sa prosekom roda za određenu kulturu u određenom regionu.Ako bi se to poklopilo isplatio bih subvencije.Na taj način bi subvenciju dobio onaj koji zemlju radi i država bi imala tačniji uvid u prinose i stanje robe u državi.Naravno u slučaju nekih nepogoda i sličnih gluposti to bi se uzimalo u uvid kod prinosa.Ko bi smeo da izda odvagu a da roba nije predata?A račune od đubriva,goriva i semena ne bi ni tražio jer to nije relevantna činjenica da je išta od toga ustvari iskorišćeno pošto svi možemo te račune kupiti.
Ovo sam probao da što kraće pojasnim i nadam se da će te shvatiti.
pretpostavljam da mislis na poljoprivredne kulture. a sta sa nama koji najveci deo ako ne i sve koristimo za ishranu zivotinja i recimo proizvodnju mleka
 
Po meni ovo oko racuna je promasaj,tj nepotrebno maltretiranje.Da neko radi zemlju mora da trosi gorivo ,ako hoce prinos mora da kupi djubrivo i dobro seme.E sad mi mora nekom da dokazujemo da to koristimo .Vise mi se cini da neko mora da opravda svoje radno mesto,pa ce da nas kontrolise.Nikog nije briga koliko nas iz sela mora da ide u registar(grad),da te papire preda.
 
Vrlo delikatno pitanje, necu se udubljivati u temu jer ne radim u tom delu koji programira ove uredbe ali.
Npr. Republika Hrvatska daje klasično davanje po ha, ali daje i pravnim licima i najveci korisnik je Agrokor a i ne vidim sta su veliko postigli jer sve dublje tonu i sve vise postaju neto uvoznik poljoprivrednih proizvoda. EU daje klasično davanje po ha, povezano sa elektronskim katastrom ali jedan od najvecih korisnik je engleska kraljica Elizabeta jer ima ogromne posede i na konto subvencije dobije, koliko ja znam nesto vise od 20 miliona evra. Verujem da se slazete sa mnom da kraljica Elizabeta sigurno ne obradjuje zemlju. Vrlo je delikatno pitanje kako naci nacin da sredstva dobiju samo oni koji zemlju i obradjuju i od toga zive. Ja ne kazem da je ovo idealno resenje, daleko od toga, ali barem najveci korisnik nisu velike kompanije koje obradjuju hiljade hektara.

Planovi EU u sledecem programskom periodu su da se smanjiju direktna davanja a povecaju izdvajanja za ruralni razvoj gde je moguce mnogo preciznije gadjati grupaciju kojoj je podsticaj i namenjen.

Pozdrav svima
 
jedino pitanje je šta država ima za cilj?
da li je to velika količina hrane po jedinici površine ili spasavanje paora od bede i siromaštva davanjem subvencija u vidu socijalne pomoći?
ako je povećanje proizvodnje cilj - onda ne sme biti razlike između pravnih lica i paora.
na osnovu koje kalkulacije neko očekuje da razni agrokori, delte, matijevići, budu konkurentni proizvođačima sa zapada ako je startna razlika 300 evra /ha subvencija?
kako god da se podele subvencije - nije pravedno. vi ne možete napraviti raspodelu kaja važi za sve građane OSIM engleske kraljice. ali je glupo da "zakoljete" 85% proizvođača (vola), zbog kile mesa (engleska kraljica).
ne znam kol'ko su hrvati odmakli i dal' su potonuli, ali vidim da nas oni koji ozbiljno rade zemlju "tuku" u proizvodnji pšenice a bogami i u kukuruzu. kad pogledam njihova oranja i kako im je "teška" zemlja, to nikako ne bi smelo da se desi.
drugo, vidim da svi imaju ozbiljne mašine i da su mnogo investirali.prosečna starost naših traktora je 20 g.
treće, ovo s hobi poljoprivrednicima je katastrofalna greška!
vi ste praktično subvencionisali 40.000 paora, ćija je prosečna veličina gazdinstva 10-11ha. znači 400.000 ha zemlje.
oko 15% obradivog zemljišta!
tako osakaćena poljoprivreda vam zabeleži suficit od 700$ dolara?!
neko u vladi ima problem s osnovnim matematičkim operacijama sabiranjem i oduzimanjem.
jer kad moj prihod po ha realno poraste za 15-20 %, zahvaljući subvencijama, povećava se tražnja za ostalim proizvodima pa i ostalim proizvođačima "svane".
 
tarana je napisao(la):
jedino pitanje je šta država ima za cilj?
da li je to velika količina hrane po jedinici površine ili spasavanje paora od bede i siromaštva davanjem subvencija u vidu socijalne pomoći?
ako je povećanje proizvodnje cilj - onda ne sme biti razlike između pravnih lica i paora.
na osnovu koje kalkulacije neko očekuje da razni agrokori, delte, matijevići, budu konkurentni proizvođačima sa zapada ako je startna razlika 300 evra /ha subvencija?
kako god da se podele subvencije - nije pravedno. vi ne možete napraviti raspodelu kaja važi za sve građane OSIM engleske kraljice. ali je glupo da "zakoljete" 85% proizvođača (vola), zbog kile mesa (engleska kraljica).
ne znam kol'ko su hrvati odmakli i dal' su potonuli, ali vidim da nas oni koji ozbiljno rade zemlju "tuku" u proizvodnji pšenice a bogami i u kukuruzu. kad pogledam njihova oranja i kako im je "teška" zemlja, to nikako ne bi smelo da se desi.
drugo, vidim da svi imaju ozbiljne mašine i da su mnogo investirali.prosečna starost naših traktora je 20 g.
treće, ovo s hobi poljoprivrednicima je katastrofalna greška!
vi ste praktično subvencionisali 40.000 paora, ćija je prosečna veličina gazdinstva 10-11ha. znači 400.000 ha zemlje.
oko 15% obradivog zemljišta!
tako osakaćena poljoprivreda vam zabeleži suficit od 700$ dolara?!
neko u vladi ima problem s osnovnim matematičkim operacijama sabiranjem i oduzimanjem.
jer kad moj prihod po ha realno poraste za 15-20 %, zahvaljući subvencijama, povećava se tražnja za ostalim proizvodima pa i ostalim proizvođačima "svane".


Svaka čast na rečenom !
 
idem malo u off al nemogu da neprimetim. Rajko, interesantna lokacija Gospodjinci -Beograd.Drago mije da su prave stvari na prvom mestu :cao:
 
ja ne znam ljudi gde vi ovde vidite drzavu. koliko stranaka imamo u vladi toliko imamo vlada. stvarno se pitam sta jos treba da se desi da ministar zdravlja na primer podnese ostavku ili ga neko lepo zamoli da to uradi. ovi jadnici nasi u kursumliji danima se smrzavaju blokirajuci put koji nema neki znacaj, a ste videli kad je eps zapretio sa strajkom i TE obrenovac. pa svadje oko toga ko je kriv za pad dinara. sta mislite koliko ce vredeti dinar kad vam budu isplacivali 14000? al se zato dragin hvali da vam je povecao davanja. ja sam hobist zato kazem vama :cao:
 
u ministarstvu poljoprivrede pride nedostaje i takta.tog što je smislio naziv "hobi" poljoprivrednik, bi trebalo obesiti za yaya. em ljudima ne daš pare, em ih vređaš i diraš im u muku.
da se razimemo, NIKO se ne bavi poljoprivredom iz hobija.
hobi je kad skupljaš značke, razglednice i ideš na pecanje.
 
I ja sam hobista po razrezu ministarstva. Znam da ni neće pripasti pare za mojih oko 1o hektara, ali nastavljam registraciju gazdinstva i dalje na moje ime. A njima želim da se bave hobijem zvanom poljoprivreda :zli: pa nek vide šta je hobi :udri: :udri:.
 
grunt je napisao(la):
milanso je napisao(la):
Ne mogu da verujem da ljudi i dalje govore:"Neka oni nama daju dobru cenu za nase proizvode, ne moraju subvencije" i to je napisalo mnogo forumasa, sto je potpuno zabrinjavajuce. Definitivno treba obrazovanje danasnjim poljoprivrednicima.
Reci mi u kom smislu obrazovanje?I STA JE ZABRINJAVAJUCE ?TO STO JE CENA ZITA KO GAJBA PIVA TREBA DA TE BUDE SRAMOTA TAKO NESTO DA IZJAVIS!!!ISKRENO DA TI KAZEM GOVORIS KAO U VREME 41GOD PA NADALJE.
Decko ne znam u cemu je tvoj problem, ali svoje frustracije ne iskaljuj na meni. Ja radim isto sto i vecina clanova, tako da delim istu muku. Obrazovanje u smislu shvatanja principa trzista. Nista se ne menja preko noci. Cenu npr. zita treba da odredi trziste, pa koliko god ona bila (slobodno trziste, a ne ovo nase). Zatim, drzava treba svima da da subvencije. Onaj ko placa PIO, njemu treba dati toliko vise da plati PIO. Treba pojednostaviti proceduru dobijanja subvencija. Da je nase trziste slobodno, mi bi imali i manju cenu goriva, semena, djubriva, manju cenu hrane (koju jedemo), a cena zita i ostalog bi bila pristojna i tu bi svi imali racunicu u plusu. Takodje obrazovanje u smislu udruzivanja poljoprivrednika. Lako je njima da zezaju svakog pojedinacno, ali kada se neko udruzi (automatski vise ljudi i zemlje, logicno) i oni ce se zapitati.
 
@Tarana...Sta reci o vasem postu osim ::svaka cast:: stvari sagledane upravo onakve kakve jesu ::svaka cast::

sasa22 je napisao(la):
idem malo u off al nemogu da neprimetim. Rajko, interesantna lokacija Gospodjinci -Beograd.Drago mije da su prave stvari na prvom mestu :cao:

Sale, ti barem znas da je to i istina :D i da petkom cim zavrsim posao hitam u moje lepo selo da i ja, kao i mnogi ovde, budem "hobi" poljoprivrednik :D. Sale, kako bi bilo da osnujuemo klub hobi poljoprivrednika ti budi 001, ja cu biti 002 :haha:

:ppozdrav:
 
Pa ne bih se slozio sa Vama oko slobodnog trzista, ako ta drzava zeli da zastiti poljoprivrednika ne bi uvozila svinjsko meso i oborila i ovako vec jadnu cenu mesa , pa zatim uvezla mleko u prahu i oborila cenu mleka, u metrou sam skoro video jagnjece meso iz Astralije, koliko vidim ja, a i mnogi drugi ova drzava ide da uniste totalno nas stocni fond i poljoprivredu.
Sto se tice nafte takodje nas ta drzava dere sa akcizama tako da pisanje o skupoj nafti zato sto nema konkurencije i slobodnog trzista pada u vodu. Za sve je kriva ova propala vlast.
Povecali su subvencije za 2000 i za toliko su poskupeli naftu i ostale proizvode.
 
Nazad
Vrh