Subvencija poljoprivredi za 2012. godinu

Po hektaru ili kilogramu ?

  • Obečanih 14000 din po ha

    Glasovi: 185 84,1%
  • Dobijenih : Dizel i avans oko 5000 din

    Glasovi: 35 15,9%

  • Ukupno glasača
    220
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Usli seljoberi iz opanka u cipele pa im sve sto je repato smrdi i smeta.Mnogo se mi stidimo, izgleda, svog porekla,tradicije folklora i zato nemamo ni svoj identitet.Hoce li bilmezi shvatiti da je Srbija zemlja seljaka i seljacka zemlja,samo su je decenijama slicni idioti unistavali i pretvarali u neku vestacku tvorevinu.I umesto da se vratimo korenima i okrenemo zemljoradnji,mi nesto fantaziramo i ispastamo tantalove muke.Seljak i zemlja su ocuvali i sacuvali ove prostore kroz vekove,pa ce valjda doci,konacno,vreme da oni budu i nosioci prosperiteta neke nove Srbije.A ove ustirkane sa kravatama,samo iz fotelje na oranice,da shvate koliko je dugacak put od njive do trpeze.I da je to svetinja koja mora da bude prioritet u ovoj zemlji na svim nivoima i u svakoj prici.
 
ovo sto je ivan napisao je pravi put kojim srbija treba ici i tu netreba mnogo pameti da se sprovede u delo, ali dosadasnja vlast nije sledila taj put zbog vise cinilaca, jedan je sto su bili gladni i pohlepi, grabili samo za sebe, pa tu je brisel koi se terba ispostovati i mnogo sto sta, sto nama nije ni na kraj pameti a za njho dzep...PREVARANTI a mi nemocni, cutis i trpis, to je uvek bija seljacka parola...
sad smo se malo ukurazili pa isteramo po neki traktor na ulice i opet nam zamazu oci, pa to je skolovano za prevaru!!!
 
Evo da remiziram,znaci potrebno je napraviti neki nazovi ga standard i odrediti sta je to mali proizvodjac,i naravno podrzati ga,pogotovu ako ima tendeciju za napredovanje i sirenje,a davati subvencije vikend seljacima i onima sto su samo na papiru seljaci ne ide vise,pa takve da iskljuce imali bi subvencije vece nego Evropa,ne mrzim ja nikog,niti pricam sa subjektivnog razmisljanja,pricam o opstoj situaciji i orjerntaciji,a niko od nas nije kriv sto se umesto Fijata u Kragujevcu,zelezare u Smederevu i slicno,ne otvaraju klanice i hladnjace,trziste ima al mi nemamo robe u konstatnom kvalitetu i kvantitetu,krivci su iskljucivo "mali proizvodjaci",koji ako vec nemaju mnogo nemaju ni svest o udruzivanju,koja bi preko samih udruzenja i zajednickog nastupa na trzistu barem malo popravila stvari.Krivci smo znaci samo mi i niko vise,ocekujemo od drzave i da nam da subvencije i organizuje otkup,i proizvodnju i sve,a to nema nigde brate,preterizam.Sve se moze urediti,pa kad dodje cika iz opstine pa te pita,odakle ti ovo,a ti kazes ovo mi kupio pradeda,ovo deda,ovo otac,a ovo ja,ili kazes digo sam kredit,evo papiri,ili uzo u zakup,evo ugovori,pa ti cika udari pecat da mozes konkurisati za subvenciju,a ne ovo,uzima ko stigne,kako stigne,a ovi lopovi vide sve pa nam udare subvenciju po prinosu.i znaci da se vratim na pocetnu misao,sami moramo uraditi neke stvari,sami sebe ceniti,da bi nas drugi cenili.Nebojim se ja onog sto ima 100 h pa prebacio na zenu,nego onog sto nema ni 1 ar a odjednom hektari i hektari,Ideja agronoma mi se svidja,ali da imaju plan i program i da postojece strategije razvoja sprovode u delo,ne da mi izdaju bonove,setio sam se Milosevica i onih redova za naftu i benzin,ja vam pricam o samoj svesti i objektivnosi coveka da vidi gde je i koliko moze,kad nemoze nek nadje jos jednog pa ce moci,sam niko nije uradio nesto znacajnije,cast Nikoli Tesli,eto Ajnstajn imo zenu matematicarku,Srpkinju.
 
Milossoumi,ti se ne bojiš onog što ima 100ha i "snalazi" se,u jednom momentu a u drugom mu ne bi dao ali pošto je gazdinstvo prebacio na ženu a i dalje radi i u firmi onda je to u redu.nije u redu da se da poljop. penzionerima koji su izdvajali za taj PIO.
I ti ćeš sutra biti taj isti penzioner.
Ja ipak mislim da se treba krenuti sa terena gde su gazdinstva a ne na osnovu papira jer ta žena ne zna ni gde su njive,kao i moja.U jednom slučaju branite one koji obrađuju zemlju bez obzira da li je poljop. penzioner ili bilo šta a u drugom slučaju to nije u redu.To treba iskristalisati.Da neko dobije subvencije samo što je platio PIO je glupost i nadam se prošlost.Ako si ti od nas manjih znaš da je tebi mnogo teže izdvojiti za PIO nego onim sa 100ha jer bi to njemu došlo kao da je razbio far koji košta jao PIO.
Ti druže moj onemogućavaju tebi da imaš veće subvencije a ne Ja koji ih nisam ni dobijao pa tako nisam mogao ni da ti oduzimam,jer sam pošteno nastupioi to na moju štetu.Takvih kao Ja ima dosta i da smo se svi snalazili veruj mi da subvencija ne bi ni bilo jer ne bi bilo para,tako da baš nama treba da zagvališ što si dobijao subvencije a onim gore navedenim što nisi dobio više jer bi oni upali u koš samnom.
 
Bez obzira sto zivim od poljoprivrede, ipak se ne bih slozio sa nekim stvarima. Srbija mora da ima dobru i jaku poljoprivredu, ali ne sme ni u kom slucaju da joj to bude glavna sansa. U Srbiji trenutno mozda i citavih 50% stanovnistva zivi od poljoprivrede, i to je jako lose. Ne postoji iole naprednija zemlja na svetu koja ima taj procenat poljoprivrednog stanovnistva. A mi slozili se ili ne, ipak to govori o nasoj zaostalosti. Druga bi stvar bila da mi sad izvozimo barem 10 milijardi eura, i da nam je poljoprivreda bogatija. Ali da bi izvozili toliko, morace da dodje do ozbiljnog smanjenja poljoprivrednih proizvodjaca na trzistu, iz prostog ekonomskog razloga, jer za tu proizvodnju i taj promet, moraju se imati ozbiljni resursi, koje sebi mogu da priuste samo jaci igraci. Kad kazem jaci, to ne znaci neko ko radi 2 hiljade hektara, vec neko ko ima do 200 hektara, dobre masine, po neko i farmu. I realno, danas je cifra i od 100 hektara kod nas neostvariv san, a da ne pricamo o ostalom. Pa kod nas je prosek po proizvodjacu manji od 10 hektara, i o cemu tu da pricamo, taj sa 10 ha nema nikakve sanse da udje u bilo kakvu trzisnu utakmicu. Pricamo o utakmici na svetskom trzistu, a ne o nasim buvljacima i lokalnim pijacama. E tu bez kolicine i kvaliteta nema sta da se trazi. Mogu li to mali i srednji, NE. Treba napraviti sistem, koji ce omoguciti tim malim da prezive, jer niko nema interes da proizvodi socijalne slucajeve. Po meni jedini put je udruzivanje tih manjih i srednjih. A opet sa druge strane, nepoverenje u drustvu je takvo da niko ni sa kim nece i svi se gledaju popreko. Pa bre ne mozes se dogovoriti sa ljudima da podelis sleper robe, a kamoli zadrugu da pravis. Dosta problema, koji ce po mom sudu biti reseni tek kad bude dogorelo i kad mnogi budu propali. Ima i svetlih primera, npr ljudi se dogovorili da naprave branu i sada svi zajedne zalivaju vocnjake, ili pomazu jedan drugom pri obradi. To su sve pojedinacni cinovi. Ovaj strateski deo trazi plan.
 
Ne slazem se da oni sa 10ha nemaju sta da traze na trzistu , cak naprotiv oni su najvitalniji deo poljoprivrede i spremni su na svaku naznaku nekih promena da se veoma bezbolno preorjentisu na isplativiju proizvodnju.
Koliko pratim ovaj forum i ucestvujem u diskusijama primetio sam da oni cak najmanje i kukaju.
A sto se tice price o Evropi i price o njenim velikim farmerima odmah u startu treba pola baciti u vodu.Ministar poljoprivrede Austrije , zemlje partnera ovogodisnjeg poljop.sajma u Novom Sadu na otvaranju rece da 90% obradivih povrsina u toj zemlji je u vlasnistvu domacinstava DO 20 ha.O stotinama hektara , a o hiljadama ni pomena.
Jadni Austrijanci kako li oni prezivljavaju?
 
Znaš kad će onaj sa 100uraditi bolje od onog sa 10.
Slažem se sa Milanom,jadni austrijanci propadoše jer nemaju tajkune i tajkunliče.
Sve ove priče oko ukrupnjavanja(normalno je da će mnogi gledati da napreduju) je plod misli velikih tzv.biznismena ali verujte neće to biti dugog veka.Baš taj mali seljak je bio i uvek će biti stub ove zemlje.
 
Pa to upravo i hocu da kazem da vecina Evrope tako zivi i posluje , samo nas ovi nasi megalomani ubedjuju non-stop da ne mozemo preziveti bez stotina hektara, stotina krava, stotina ovaca sto apsolutno nije tacno.Nije to da mi ne mozemo preziveti, nego da oni ne zele da mi takvi kakvi smo prezivimo.
A i teza da mi treba da uzmemo neke stvari u nase ruke ne stoji , bar u nasim prilikama i u ovako lopovski uredjenom sistemu.
Bilo je mnogo pokusaja preduzimanja nekih konkretnih poteza sto se tice udruzivanja bar kod nas jer smo prilicno sitni sa posedom, ali sve to je ostalo samo na pokusajima jer mnogima to nije odgovaralo pa su se svim silama trudili da to zatru u samom nastanku.Bilo je cak i pretnji nasiljem, posebno sto mnogi od tih kojima to ne odgovara imaju debelu politicku zaledjinu.
 
@Kukulele Šta radiš sa mlekom od tvojih krava?Gde plasiraš?

---------- Poruka napisana u 14:17 ---------- Prethodna poruka je at 13:50 ----------

Znaš kad će onaj sa 100uraditi bolje od onog sa 10.
Slažem se sa Milanom,jadni austrijanci propadoše jer nemaju tajkune i tajkunliče.
Sve ove priče oko ukrupnjavanja(normalno je da će mnogi gledati da napreduju) je plod misli velikih tzv.biznismena ali verujte neće to biti dugog veka.Baš taj mali seljak je bio i uvek će biti stub ove zemlje.
Ja znam poljoprivrednike koji imaju od mene 10 puta manje površine i nemaju ni blizu prosek ko ja a neće ga ni imati možda nikad,a znam i od mene veće 10 puta po pitanju površine kojima ja sa mojim prinosom nikad ni blizu(njihov prosek prinosa je uvek veći od mog).Znači i nije neko merilo ko koliko radi,nego kako radi.:ppozdrav:
 
Izgleda da se nismo razumeli, taj sto na zapadu ima 10 ha, uopste nije sam, vec je u nekoj zadruzi. Kad se frljamo oko ovih hektara, ta nasa prica se odnosi na ratarstvo i stocarstvo, a ne na povrtare i vocare koji sa tim povrsinama mogu biti samostalni. Pored toga, gde ste videli da jedan covek sam radi 100 ha. Pa tu je ih je barem nekoliko clanova porodice, plus po neki radnik sa strane da uskace. Poenta treba da bude na reformama, udruzivanju, povecanju efikasnosti, planskom i strateskom radu.

Uzmite samo primmer koliko bi ste vecu zaradu imali da imate da predate vece kolicine, i koliku bi ustedu imali da kupujete odjedanput vece kolicine semena i hemije. Kolika bi usteda bila da tih 10 ha bude u barem 3 parcele, a ne da se ide sa kraja na kraj atara zbog 1 kj. Mozemo se zanositi koliko hocemo, ali novcani tokovi su neumoljivi.
 
Vjerovatno je tako i u drugim državama na zapadu , al ko je bio u Holandiji sigurno je primjetio da se kroz svako selo ili gradić nemože proći od krava , babe i dedovi tjeraju ujutro trotoarom 20-30 krava , a o " mirisu" sa njiva da se i ne govori . Kod njih može a kod nas nemože , samo dokle ćemo tako dogurati.

mali off, ali da se nadovezem na kolegu...
malo veci grad u holandiji , krave na ispasi na nekih 500m od samog centra grada...

IMG_1369SmallMobile.jpg
 
Marko , izgleda da se bas nismo razumeli .Iz posta u post ponavljas ideju udruzivanja , a ja ti kazem da to kod nas i nije bas tako jednostavno ko sto se cini.
Pises o tome kao da nam je pruzeno sve na tacni , a mi necemo to da prihvatimo.Poredeci zapad i njihov nacin udruzivanja,njihovo zakonom organizovano trziste i njihov nacin zastite strateskih grana privrede i nas poredis babe i zabe.
U prethodnom postu sam napisao na koje su sve prepreke nailazili ljudi kod nas pri pokusaju osnivanja interesnih udruzenja.A na stranu to kad i kakav je zakon o zadrugama kod nas donet , kakva privatizacija tece vec 20 godina.
U Macvi i siroj okolini napoznatijem svinjarskom kraju i u bivsoj velikoj Jugi prodati su i zatim i upropasteni svi preradjivacki kapaciteti , bez da je nekom palo na pamet da te iste kapacitete sacuva u zivotu na naj prostiji moguci nacin a to je prepustiti ih onima koji su ih i podigli.
Na pitanje gospodinu Bubalu za vreme protesta svinjara 2007 g. gde da plasiramo nase svinje on odgovara "pa napravite klanicu".Znaci na 1200 klanica u zemljiSrbiji mi treba da otvorimo 1201 da bi prodali nasu robu , s' tim sto je samo 4 godine pre toga upropasteno 5 klanica u nasoj okolini .Ali zato je niklo 10 privatnih ciji su vlasnici listom bili budzovani u drustvenim.
 
Sve dok ti mislis da ti je udruzivanje nemoguce, neko te za to vreme dere. Uzmi samo koliko gubis pri nabavci i prodaji. Udruzivanje nije samo korist na taj nacin, vec i na taj sto bi postali jaci i radili direktno po boljim cenama bez svakakvih nakupaca koji skidaju kajmak. Takodje i sami kontrolisete trziste. Tako da nema poredjenja baba i zaba kada je lova i interes u pitanju. Koliko ljudi se samo potrudilo na nivou mesne zajednice da izvrsi ukrupnjavanje poseda? Verovatno niko. Koliko ljudi pregovara zajedno pri nabavci robe? Niko. Pa jel vam neko brani da npr odete u Agromarket i trazite npr 1000 l totala, umesto svako od vas posebno po raznim coskovima. Milion drugih primera. Nemoj mi samo reci da uzrok tome nije i gledanje u tudje dvoriste tj ne moram ja da imam korist ako ce je on imati. I za to vreme dok mi tako, dva tri silosa u ataru se i te kako udruze i rokaju cenu dole. Oni na zapadu su vlasnici silosa i farmi, pa cak i naucnih i razvojnih institucija, a mi ne mozemo da se dogovorimo oko nabavke totala i pregradjivanja nicije reke. I posle hocemo na trziste, pa sa cim.
 
@marko22
Slazem se sto se tice udruzivanja kod nabavke repromaterijala. Ja vestak nabavljam tako sto se nas 3-4 dogovorimo i napakujemo sleper. Uvek dobijemo 3-5 posto bolju cenu. Seme isto gledamo da ispunimo normu kod proizvodjaca za vece popuste!
Ja ne mogu da razumem ljude koji se sekiraju sto ce neki njihov komsija da zaradi. Kakve to veze ima?! Da svako gleda u svoju avliju bilo bi najbolje za sve nas! Sta tek reci za nakupce za stoku... Zar ne moze 5-6 da se dogovori i direktno sa klanicom ugovori posao? Zasto mora Pera nakupac da uzme 500din po tovljeniku?
 
@Kukulele Šta radiš sa mlekom od tvojih krava?Gde plasiraš?

Jedan deo prodam po kućama a ostalo u kikindsku mlekaru.
 
Pa kad bi se ljudi za pocetak dogovarali oko tih stnih stvari, vrlo brzo bi videli da imaju interes i za vise. Kroz neko vreme bi mozda probali da prave i neko skaldiste ili silos, i da vidis kako bi se cene brzo popravile. U medjuvremenu ce extra profit odlaziti na drugu stranu, vozice se dobri dzipovi umesto dobrih traktori.
 
Udruzivanje i udruzivanje,prva stvar koju sam uradio kada sam poceo se baviti odgojem ovaca otvorio sam sa nekoliko istomisljenika udruzenje ovcara,znaci to nam je jedina sansa,jer svako trziste trazi kvalitet i kvantitet,to na deset hektara nema,ali zato udruzeni je druga prica,sad za olimpijadu trazeno 40000 jagnjica i mi naravno nismo imali,nema udruzenja,zadruga,i to je tuzno,razmisljajte o tome uvek,i udruzujte se pa makar da bacite prihranu ciklonom.
 
[h=1]Министарство раскинуло сарадњу са 1.658 агронома - саветодавци без покрића[/h] 03. август 2012. | 16:43 | Извор: РТВ, Бета

oranje-oranice-setva-traktor-njiva_130x55.jpg
БЕОГРАД - Министарство пољопривреде Србије раскинуло је данас сарадњу са 1.658 агронома ангажованих у раду пољопривредних стручних служби, које је на одређено време ангажовала претходна Влада Србије.
video_icon.gif

Уговоре о раскиду сарадње данас је потписао нови министар пољопривреде Горан Кнежевић који је за агенцију Бета рекао да је разлог велики мањак у буџету Србије, јер до краја године само за испуњавање основних функција мора да позајми преко две милијарде евра. "Зато нисмо у могућности да финансирамо мегаломанске пројекте бивше владе и бившег министра пољопривреде, на којима су током последњих годину дана за потребе предизборне кампање запослили преко 1.600 људи", рекао је Кнежевић. Додао је да је саветодавцима речено да ће бити ангажовани на годину дана и да ће након тога добити стални радни однос, али од тога није било ништа, јер су ангажовани на три месеца на привремене и повремене послове који се увек могу раскинути. "То значи да није било истинске и искрене жеље да се они трајно запосле. Они за то чак нису обезбедили средства у трезору и остали су им дужни око 200 милиона динара за претходни квартал, што представља још један технички проблем, који ћемо морати да решавамо", рекао је Кнежевић. Министар је додао да је данас о томе разговарао са министром финансија Млађаном Динкићем и да је договорено да у наредном периоду покушају да измире све те обавезе, али да за даље ангажовање нема новца, нити могућности да се пројекат настави. "Издаци за њихове тромесечне трошкове Министарство су коштали око 500 милиона динара или до краја ове године око 800 милиона. Наше мишљење је да је у овом тренутку боље да средства која су обезбеђена за ове намене усмеримо пољопривредницима да им бар мало ублажимо штете од суше", рекао је Кнежевић. Према његовим речима, саветодавци нису радили лоше, али је питање на који начин су то обављали и да ли је то Министарсву потребно у овом тренутку. "Надам се да ће најквалитетнији од њих наћи посао у наредном периоду, посебно у фирмама које су тренутно у реструктуирању", рекао је нови министар пољопривреде. Кнежевић је данас демантовао шпекулације да се саветодавцима обавештења о престанку ангажовања достављају смс порукама. "Преда мном видите решења о ненаставку уговора са стручним пољопривредним службама које су ангажовала те људе. Њима ће то бити послато данас, а они ће их потом појединачно обавештавати о томе", рекао је Кнежевић.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh