Dobrodošle subvencije za poljoprivrednike
Domaći eksperti iz oblasti agrara pozdravili su danas nameru vlade da odobri subvencije u oblasti poljoprivrede i u izjavama Tanjugu ocenili da će to biti značajno za razvoj domaće poljoprivrede, koja već godinama beleži suficit u trgovinskoj razmeni sa svetom.
Vlada Srbije će ove nedelje doneti niz mera za subvenciju malih poljoprivrednih proizvođača sa po 7.000 dinara za najviše 10 hektara obradive površine, rečeno je Tanjugu u vladi.
Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Danilo Tomić ocenio je da su preložene mere za subvencionisanje poljoprivrednih proizvođača koji imaju do 10 hektara veoma značajne, jer je 90 odsto gazdinstava u Srbiji ima najviše toliko obradive površine.
Prema njegovim rečima, nije u pitanju socijalna mera, već je treba shvatiti kao razvojnu, s obzirom na to da će se na tim gazdinstvima organizovati proizvodnja u staklenicim i plastenicima, plantaže voća, cveća, podizati vinogradi i slično.
Tomić je istakao kao pozitivnu svaku meru koja doprinosi poboljšanju i unapređenju poljoprivredne proizvodnje u Srbiji, podsetivši da je, od ukupno 738.000 gazdinstava, samo je deset odsto krupnih sa više od 10 hektara.
U kategoriji malih ima 650.000 gazdinstava, a to su sitni robni proizvođači, koji nisu beznačajni i reč je o velikoj ciljnoj grupi, kazao je on, dodajući da je ranije značajan deo sredstava odlazio krupnim gazdinstvima, a sitna su zanemarena i ona su u vrlo teškoj ekonomskoj situaciji.
Gazdinstva imaju iza sebe konkurenciju, a to su multinacionalne i nacionalne kompanije. I jedne i druge su mnogo produktivnije, sa većim kapitalom i jačom ekonomskom snagom, naveo je Tomić.
Direktor Instituta za ekonomiku poljoprivrede Drago Cvijanović je rekao da je veoma značajno da se podrže mali robni proizvođači i da se oni podstaknu na udruživanje u zadruge, klastere i druge sisteme, kao bi ostvarili efikasniju proizvodnju.
Cvijanović je ocenio da su posebno značajne mere za podsticanje stočarske proizvodnje, u vidu subvencije od pet dinara po litru i 25 dinara po jednom grlu, jer to može u znatnoj meri da poveća naš izvoz.
Prema njegovoj oceni, možda bi mnogo značajnije bilo da se podrži određena vrsta poljoprivredne proizvodnje, ali očigledno za to nije bilo vremena, pa se resorno ministarstvo odlučilo za jedinstvenu podršku od 7.000 dinara po hektaru, za svaku proizvodnju.
Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu Zorica Vasiljević navela je da analize koje su rađene poslednjih dana oko efekata mera subvencioniranja u prethodnim godinama, pokazuju da je najveći broj korisnika subvencija za repromaterijale upravo poticao iz ovog dela gazdinstava koja su od pet do 10 hektara.
Tako da su ta srednja komercijalna porodična gazdinstva ona na kojima, u suštini, naša agrarna politika insistira, kazala je Vasiljevićeva.
Ona je ocenila da će ta mera verovatno doprineti da ta gazdinstva ojačaju u ekonomskom smislu i da dobiju bolje potencijale za veću proizvodnju. (Economy.rs, Tanjug 24. maj 2011.)