Subvencija poljoprivredi za 2011 godinu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
dali su izasle uredbe za subvencije
 
Premale subvencija poljoprivredi
Izvor: Novosti

Beograd -- Poljoprivredne subvencije prima manje od 90.000 domaćinstava, što je mali broj u odnosu na ukupan broj poljoprivrednika u Srbiji.

Miladin Ševarlić, šef katedre za ekonomiku poljoprivrede, kaže da je problem u tome što je subvencijama obuhvaćen samo manji broj poljoprivrednih proizvođača.

“Subvencije sada prima manje od 90.000 domaćinstava, a to je za Srbiju, koja je agrarna zemlja, izuzetno malo. Pitam se šta treba da očekuje preostalih gotovo 700.000 domaćinstava koja se takođe bave poljoprivredom, ali su izbačena iz sistema jer nisu u sistemu PIO”, ističe Ševarlić.

Poljoprivrednici koji imaju registrovana poljoprivredna gazdinstva i u sistemu su penzijsko-invalidskog osiguranja, uz osnovni podsticaj od 14.000 dinara za hektar obrađenog zemljišta, mogu da računaju i na subvencije po umatičenom grlu u istom iznosu, kao i na premiju za mleko, koja je nedavno povećana na četiri dinara po litru. Ako se bave vinogradarstvom i voćarstvom, mogu da računaju na sredstva za podizanje novih zasada. Nije zaboravljena ni organska proizvodnja, sa svojim ”paketom” podsticaja.

Za subvencije, odnosno za bespovratnu pomoć poljoprivredi iz budžeta, izdvaja se 20 milijardi dinara, kaže kako je istakao Slobodan Teofanov, pomoćnik ministra poljoprivrede.

On međutim, smatra da je za podmirenje potrebe svih sela, potreban je duplo veći iznos - 40 milijardi dinara.

Poljoprivrednici, ističu da bi se stvari daleko bolje razvijale kada bi se iz državnog budžeta u poljoprivrednu kasu slivalo više novca, i dodaju da je budžet u kojem je za poljoprivredu izdvojeno manje od tri odsto sredstava - nerealan.

“Subvencije po hektaru isplaćene su nam do kraja jula. Ritam isplate nije bio loš, ali, daleko veći problem jeste što su izdvajanja iz budžeta za poljoprivredu mala, a i to što se sam budžet znatno sporije puni”, kaže Vojislav Malešev, ratar, predsednik udruženja poljoprivrednika ”100 plus”.

Uroš Šećerov, predstavnik Konzorcijuma proizvođača mleka, inače vlasnik farme muznih krava, takođe kaže da na sam ritam isplate subvencije i premije nema prigovora, ali i on pominje da je budžet za poljoprivredu premali.

Gvozen Radenković, predsednik Udruženja vinara i vinogradara Srbije, kaže da intenzivno stižu uplate vinogradarima koji su povećali svoje vinograde.

“Bilo je kašnjenja sa uplatama. Smatramo, međutim, da je za to jedino rešenje povećanje agrarnog budžeta”, kaže Radenković. -
 
pocerina je napisao(la):
Jel ima nko informaciju kolika ce biti refakcija na gorivo ove godine?

Refakcija je akcizni deo u ceni goriva. Kolika je trenutno akciza ne znam tacno, ali od prilike oko 30-ak dinara po litri.
 
Danas zvao za priključne mašine rekli mi da ce najverovatnije biti subvencije ali se još nezna za koje konkretno mašine i da uredba izlazi za 15 do 20 dana.
 
Chatarak je napisao(la):
Refakcija u 2010 god. za Dizel 35 din/lit. a za Evrodizel 37 din/lit.

Fiksno ili u zavisnosti od iznosa računa, pa 30% od zbira? Ima računa od jesenas dok je bila jeftinija nafta nego sad.
 
zorancile je napisao(la):
Fiksno ili u zavisnosti od iznosa računa, pa 30% od zbira?
Za d2 od 1 januara-18 januara 30,47 din/l
od 18 januara povecana akciza za 4,53 din, tako da sad iznosi 35 din/l
To ti je fiksno...refakcija nema veze sa cenom goriva, vec sa propisanom visinom akcize

Za euro dizel me mrzi da trazim, ali ako te zanima, pogledacu :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh