Sušenje voća

Сјајно :osmeh: квалитетан лимени фрижидер .. ее не праве више таке данас све пластика .. бар неко неће помислити да је то стварно фрижидер ..:ppozdrav:

П.С. колки је "рејтинг" вентилатора :) стандардно су до +40
 
Poslednja izmena:
Informativno susara iverak na drva i elektro ventilator za 800kg je oko 8000eur tako je bilo na sajmu.
 
Imaju izbijacice za izbijanje kostica iz suve sljive ima kod nas ljudi koji praue nista konplikovano
 
Prvo da vam cestitam Novu 2014. i predstojeci Bozic, uz nadu da ce sto pre proci, pa nam mozda 2015. donese nesto bolje :osmeh:

Elem, poceo sam se raspitivati o susarama, prvenstveno na solarnu energiju,pa naleteh na neku firmu koja ih pravi kod nas, tacnije u subotici http://www.arthur-solar.com/RS/susara.html Ima li neko bilo kakva iskustva sa solarnim susarama, tu pre svega mislim na fabricke, ne na pleksiglas i najlon kapaciteta 50 kilograma za nedelju dana susenja. Pre svega me interesuje da li se u ovakvim susarama akumulira energija tokom dana, tako da i nocu moze odrzavati radnu temperaturu od 55-60 stepeni? Da li je i kod ovakvih susara trajanje susenja naloga oko 20 sati?
Kada uporedim cene novih susara, ove na solarnu energiju su cak i jeftinije, a neuporedivo isplativije. Ali kljucno pitanje je mogu li pruziti konstantno grejanje poput klasicne susare na cvrsta goriva ili el. energiju?
 
Za Balansero
Ista me pitanja muce ovih dana.
Mnogo vremena sam proveo na netu citajuci i gledajuce te SOLARNE SUSARE.I evo do kojih odgovora sam dosao.Inace sam inzenjer elektrotehnike po struci i pocetnik u vocarstvu:
1* Solarne susare ne mogu raditi bez prekida ukoliko nemaju uradjen i dodatni nacin zagrevanja(el. grejace ili bilo koje druge grejace.
2* Naravno kada ima sunca rade perfektno i uz minimalnu potrosnju el.energije(samo na ventilatore i elektroniku osim ako nije ugradjen i solarni panel koji ih napaja)
3*Misljenja sam da je to buducnost u susenju voca i povrca.Iz razloga sto na taj nacin smanjujemo troskove susenja,energijom koju dobijamo od sunca(solarnu energiju).
Ja sam u toku izrade jednog solarnog panela za dogrevanje kuce,vrlo jednostavne konstrukcije a spremio sam i projekat solarne susare koju cu uraditi po principu SAM SVOJ MAJSTOR.
Inace bice kapaciteta 120-150kg svezeg voca po punjenju.Imace solarni panel i naravno dodatni el.grejac za nocni rad.
Sve to radim za licno svoju upotrebu i ako bude zainteresovanih mogu podeliti svoja iskustva na ovom forumu.
Letos sam konstruisao i mini liniju za cedjenje sokova prirodnim putem bez dodatka vode,secera ni konzervansa.Pre par meseci sam krenuo u cedjenje soka od jabuke i prezadovoljan sam.Nadam se da cu ivoj projekat susare uspesno uraditi.
 
Godinama sušim šljivu za kućnu upotrebu i bilo je svega. Letos sam cepao šljive, povadio koštice, poređao u pleh ( onaj koji se koristi za šporete ) i pokrio prozorskim oknom. Sušenje je trajalo tri dana. Kada bi bilo vetrenja verovatno i kraće, napomena nisam ih pomerao sa prikolica sve vreme. To mi je bilo najlepše iskustvo u dosadašnjem sušenju. Veoma sam zainteresovan za samogradnju.
 
Kolege, imam nameru da nabavim za sledeću sezonu sušaru za šljivu nekog osrednjeg kapaciteta, recimo 2-3t sirove na dan, za svoje potrebe. Voleo bih da to bude tunelska sušara sa kolicima i da se loži na drva, pošto u selu nemam jaku struju. Interesuje me ima li neko od vas sličnu sušaru ili zna nekog ko ih proizvodi i koja im je cena. Takođe koliko vidim suva šljiva se posle sušenja stavlja u određene drvene palete, pa me interesuje da li u njima mora da stoji ili odmah ide na gomilu i mešanje.
 
Ja sam video na sajmu iverak valjevo interesantno je cela je od metala ja bih radije nesto ozidano i ventilatori obavezno
 
tema zamrla skroz pogledajte na b92 ima clanak o susenju sljiva. I sad jedno prakticno pitanje. Ako imam 500l rakjje u podrumu i dolazi mi 5t sljive na rod sta raditi sa tim a da ga ne prodam po 15din
 
pa to je nezgodno reći šta da se radi, ako ne želiš da prodaš šljivu po niskoj ceni. Šta god odabereš od načina prerade šljive, ništa na kraju nema dobru cenu. Sušenje plodova šljive zvuči dobro i ima dobru cenu, ali na veću količinu se može pokazati kao problem kako da se to proda.
 
Kolege, evo raspitivao sam se malo o sušarama za šljivu pa da napišem neke cene, a neću navoditi ime firme zbog negativnih konotacija, ali je dovoljno da kažem da je firma poznata, iz Čačka je i na pretraživaču je među prvim koje izađu. Dakle interesuje me tunelska sušara za šljivu sa 8 do 10 kolica plus 1 rezervna za bržu izmenu, kapaciteta oko 5 tona sirove šljive, sa papirima, i garancijom i da se loži na drva. Ovo su cene koje sam dobio:
- Zidana od 4000 kg sirove šljive sa 8+1 prohrom kolicima i lesama bez kotla 32 000 eura + PDV
- Panelna od 4000 kg sirove šljive sa 8+1 prohrom kolicima i lesama bez kotla 45 000 eura + PDV
- Zidana od 6000 kg sirove šljive sa 10+1 prohrom kolicim a i lesama bez kotla 53 000 eura + PDV
- Panelna od 6000 kg sirove šljive sa 10+1 prohrom kolicima i lesama bez kotla 63 000 eura + PDV
Na to se dodaje cena kotla , koja ustvari obuhvata celu toplovodnu instalaciju sa dinjakom , ventilatorom i sl. i to izađe od 12 000 eura do 18 500 eura + Pdv, u zavisnosti da li je kotao od 200 kw ili 300 kw i da li ima automatsko loženje ili ručno.
Sve u svemu jesam se nadao velikim cenama ali mi se čini da je ovo ipak previše ili sam možda ja loše obavešten, s obzirom na neke cene sušara koje ljudi sami prave konstrukciju, pominju, pa bih voleo da čujem još neko mišljenje ili lično iskustvo.
 
Komsija, kod mene jedan napravio sam susaru i radi vec 7-8 godina sigurno, susi sve, sljive, kajsije... Ne znam kojeg kapaciteta, video sam je ali ne znam da procenim, ne razumem se. Mogu da te spojim sa njim verovatno, znamo se solidno...
 
Nazad
Vrh