Evo da ja napišem koliko je šta koštalo kod moje sušare za šljivu tj. koliko bi koštalo ovog momenta jer u odnosu na prošlu godinu, prohrom, koji je najskuplja stavka, košta nešto manje. Opisaću troškove za tunelsku sušaru gde je tunel rađen od poliuretanskih panela, kotao je na vazduh, sa vatrenim cevima (nije toplovodni), korišćena je turbina a ne aksijalni ventilator (mogu da se koriste i ove druge varijante ali je npr. toplovodna instalacija tj. kotao na vodu dosta skuplji a treba dodati i izmenjivače toplote pa to onda košta par hiljada eura više. Ovde govorimo o sušari koja sigurno nije nešto najbolje što ima na tržištu, već je najekonomičnija varijanta, da može da se suši šljiva, da je kvalitet proizvoda zadovoljavajući, a da se ne plaćaju neke vrtoglave cifre.
Sušara se sastoji od 3 velike celine:
1. celina je sam TUNEL. možete ga graditi od cigli (znači zidani), ali je dosta teži za održavanje, pranje i sl. a što se sušenja tiče korektno završava posao, i od panela (koji sam ja radio). Za sušaru od 5t kapaciteta (pod ovim kapacitetom podrazumevam da toliko sveže šljive može da stane u njega odjednom kad se napuni), je potrebno oko 150m2 panela. trebalo bi da budu debljine min. 6cm nekih 120-130 m2 i oko 20m2 je potrebno nekih tanjih od recimo 3cm za pregradu između gornjeg tunela sa turbinom i donjeg gde putuje šljiva. Paneli koštaju oko 20 eura/m2 što iznosi oko 3000 eura. Za tunel su potrebne još "U" lajsne koje ćete ušrafiti u pod i u koje ćete da ređate panele zatim isti profil za zaklapanje panela odozgo, zatim lajsne od PVC lima za unutrašnje ćoške i za spoljne ćoške, zatim 15-tak tuba silikona, 15-tak neekspandirajućih pur pena, 4000-5000 pop nitni, 30-tak metara keder gume za vrata, dobre brave i šarke za vrata, 10-tak kvadrata mineralne vune za oblaganje panela kod kotla da se ne bi zapalili od prevelike toplote, 5-6 tabli pocinkovanog lima 0.8mm za usmerivače vazduha i 3 table crnog lima 1.5mm za usmerivače kod kotla, 15 m2 pvc lima za smanjenje prečnika gornjeg tunela u povratu između turbine i kotla, 10-tak džaka cementa i 2m3 šodera za betoniranje šina, malo farbe, nekih 100-200 kg cevi za postolje za turbinu i još neke sitnice i sl. Pored ovog materijala potrebno je da 3 čoveka rade 10-tak radnih dana da sagrade tunel, vrata, odrade silikoniranje i purpenisanje, iskovu lajsne, odrade uređenje gornjeg tunela, obloge oko kotla, otvore izlaz zaparu, ulaz za vazduh, isfarbaju metalne delove, i još neke sitnice. Za ovaj posao je potrebno da radnici ili bar 1 od njih ima neko bolje poznavanje bravarskih poslova.
Materijal za tunel košta: Paneli do 3000 eura, pomoćni materijal oko 1000 eura i radnici (ako ne radite sami) još oko 500-800 eura.
Dakle sve zajedno 4500-5000 eura i za te pare da izgleda kao za izložbu i bez bilo kakve uštede.
2.celina je kotao, turbina sa motorom i elektro orman sa vlago i termoregulatorom. Ovo se kupuje tj. ne pravite sami jer ustvari od ovih delova zavisi da li će i kako sušara da radi. Takođe majstor koji vam radi kotao i turbinu Vam i garantuje za rad, pusta sušaru u rad i bude tu 1 dan kad sve krene da radi. On daje i dimnjak, koji je kod mene bio napravljen od crnog lima urolan na prečnik oko 300mm, dužine 6m. Majstor koji ovo pravi i ugrađuje kotao i turbinu a majstor koji radi elektriku takođe ugrađuje svoj deo, tako da tu nemate nekih dodatnih troškova. Kotao za 5t treba da bude oko 250kw ili nešto jači a turbina ima motor od 13 ili 14kw, mada realno u radu troši oko 8kw (merio sam). orman treba da sdrži termoregulator koji će zatvarati i otvarati kotao i moći će da ga loži bilo ko nema greške, i vlagoregulator. Mogu na PP da pošaljem svakom ko se interesuje broj telefona čoveka iz okoline Blaca koji je meni to radio i
sve ovo košta oko 5500-6000 eura. Naravno da ovu celinu možete kupiti i kod nekih majstora u Čačku, ali su mi svi tražili više para a i dalje su mi pa sam se odlučio za ovog majstora, i u globalu sam zadovoljan.
3.celinu čine: kolica sa lesama, vagončići i šine. Potrebno je 12 kolica tj. 10 su u tunelu a 2 obavezno napolje (1 kolica napolje su malo jer ne možete odmah skidati suvu šljivu dok se ne ohladi kad ih izvadite, a u međuvremenu nemate na čemu da ređate svežu). Svaka kolica ,kod mene, sadrže po 50 lesa dimenzije 120 x 40cm. Možete ovo raditi i sa 25 lesa ali duplo većih ali moje lese hvataju 9.5-10kg sveže šljive i može jedan čovek da ih ubacujea i dosta su lakša za manipulaciju tako da se nisam pokajao što sam ih delio na pola (to uostalom rade i većina drugih ljudi).Dakle na jedna kolica staje oko 500 kg sveže, ili nešto manje ako se ne ređaju baš kako valja. Lese sam radio od prohromske žice sa kockom 12.5x25mm a ram sam radio od prohrom lima tako što sam pravio sendvič u obliku slova "P". Kolica sam radio od običnih cevi, fiokice ( "L" profili koji se vare da drže lese) sam radio od savijenih L profila 20x20mm, točkovi moraju da budu jaki i sa lagerima da bi držali 600 kg tereta a i da idu lepo po šinama. Kasnije sam ih farbao osnovnom i završnom vatrostalnom ili prehrambenom bojom. Vagončića ima 2 i služe da prebace kolica sa spoljnih šina u tunel i obratno i ako ih lepo uklopite sa šinama to će raditi perfektno ( u mom tunelu jedan čovek pogura 9 punih kolic
bez problema. Šine se takođe moraju jako precizno uraditi i ja sam ih radio od "L" profila. Cena ove celine je otprilike ovakva: 12 kolica po 200 -250 eura, plus 600 lesa od prohroma x 15 eura (trenutna cena), 2 vagončića po 150 eura i komplet šina za unutra, spolja i popreko sve oko 500 eura.
Dakle ovo sve izađe oko 12500-13500 eura. Ovu celinu sam ja radio sam, takođe sam radio i drugim ljudima, a ako nekog interesuje neka se obrati na PP.
Na kraju računica kaže sledeće: 1 celina do 4500-5000 eura, 2.celina 5500-6000 eura, 3. celina 12500-13500 eura.
Sve zajedno 23500-24000 eura sa pdv-om,
govorimo o sušari od panela i sa prohromskim lesama kapaciteta 5t, sa ukupno 12 kolica.
Na ovu cenu treba dodati 5 stolova za prosipanje suve šljive i ređanje sirove, što vaam niko ne daje uz sušaru ali su vam potrebni i oni izađu 500-1000 eura u zavisnosti da li su od prohroma ( a bilo bi glupo da ne budu ako su lese od istog materijala) ili od pocinkovane žice.
Sušara može da košta i 20 000 eura ako se lese rade od crne žice a okviri lesa od crnog lima pa se toplo cinkuju, i lepi su na oko , ali postoji problem sa ostacima cinka na šljivi i eventualno ako hoćete nekad da radite HACCP neće moći, tako da nije za preporuku, ali naravno da ima jako puno i takvih sušara koje rade.
Mislim da sam pomogao, sve cene su realne, a postaviću i neku sliku. Ovde tunel morate da odradite sa svojim radnicima a 2. i 3. celinu kupujete, jedino treba da zabetonirate šine. Ako kupujete celu sušaru po sistemu "ključ u ruke" onda proverite kod nekih renomiranih firmi (većina ih je iz Čačkazbog bivše fabrikeCer), koliko će vam tražiti. Ja jesam i prošle godine se cana kretala od 35 000 plus pdv pa na gore, tako da svakako vredi da se malo uključite oko tunela, nabavite ove ostale delove i uštedite znatnu količinu novca. Ako nekog nešto interesuje slobodno neka postavi pitanje ovde ili na PP.
- - - - - - - - - -
Evo i par slika: