Suša 2012

Što se tiče lokalnih prilika vidim i ja sad da se slažemo oko svega osim eventualne zabrane izvoza kojoj se ja ne bih protivio niti nešto grčevito zastupao, ali Amerika je veliki drmator. Oni su najveći proizvođači i ujedno najveći potrošači. Njihov uticaj na svetsko tržište i u opšte svetska zbivanja je ogroman. Indija je najveći proizvođač šećera i ujedno i najveći potrošač. U rodnim godinama izvoze značajne količine šećera, a u nerodnim uvoze opet značajne količine. Ova godina će po svoj prilici biti i kod njih nepovoljna za šećernu trsku što će uticati na cene šećera u Svetu.

Lepa vest je da će od noći između subote i nedelje da usledi kišni period od nekoliko dana. Daleko je da bi se moglo precizno prognozirati, ali za Severni Banat najavljuju nekih pedesetak l/kvm. Neka bude i pola pa je nešto. Za BG nisam gledao, ali vam želim jedno dooobro kvašenje zemlje.
:kisa:
 
Dobar je onaj što traži otpisivanje dugoročnih kredita...
lako je bilo uzeti nove mašine pa što nisu radili sa starim i polako kupovali mašinu po mašinu nego sve odjednom i sad šta ?došla suša i svakog nasje oštetila al lepo ti veliki koji se nemogu pokriti nek to rasprodaju i malo se spuste nize da moze svako raditi zemlju a ne neko 200-300h a neko 20-30 i sad kukaju kolko gledam samo veći paori a sitniji ćute
 
Taj lik je predsednik naseg udruzenja,on je sitan proizvodjac, a to sto je on izjavio je podnesak i predlog naseg udruzenja opstini (a nadamo se i buducem ministru poljoprivrede G.Knezevicu)..trazimo da se neplaca vododoprinos za ovu godini, pio ...ima tu stavki u nasem predlogu jos.Moramo nesto preduzeti, jer sve nas je stigla susa i onog u kreditima i onog koji taj krediti nema.
 
Pa ni u Svedskoj nebi nikom odpisali kredit ... o boze kako ljudi tako lupe jos pred kamere . Mogu oslobode poreza na zemlju , ali i to je jako malo kolika je susa nemoze da se meri finansijski . Drzava koliko je u buli tesko da ce to uraditi .
 
Ma trebao je da kaze samo da kredite stave u stanje mirovanja u ovoj godini , ali jezik brzi od pameti:ppozdrav:

---------- Poruka napisana u 12:14 ---------- Prethodna poruka je at 12:01 ----------

lako je bilo uzeti nove mašine pa što nisu radili sa starim i polako kupovali mašinu po mašinu nego sve odjednom i sad šta ?došla suša i svakog nasje oštetila al lepo ti veliki koji se nemogu pokriti nek to rasprodaju i malo se spuste nize da moze svako raditi zemlju a ne neko 200-300h a neko 20-30 i sad kukaju kolko gledam samo veći paori a sitniji ćute
Proletos je bilo veci se bune , sada je veci se bune...molim ljude koji su vikali proletos da im odgovara prinos po hektaru neka sada izadju pred TV. Da ne imenujem te koji su zarad necijih intertesa bili protiv onih koji su izasli na puteve. Nema tu veci manji , jer sam ja bio na prolecnim prostestim i znam ko su ti koji se bune. A to su oni i sa 30 ha i sa 300ha...Stvar je u tome da se neko ne miri sa onim sta nam se radi,ko nas i kako vodi...A kada to bude vecina shvatila a ne cutala i pognute glave uzimala ono sto nam se na kasikicu i dalje bice nam ovako.DA mi proizvodimo GDP ovoj zemlji, od nas zivi i onaj pekar , i onaj kovac i onaj sto dodje pa mi ugradi klimu u traktor. Mi sami sebe podcenjujemo na zalost!!! izvinite malo je off topic..ali dosta mi je ovih prozivki veci manji nije nego..Nemam ni jedan kredit i nije me briga ko ga ima , borim se za sebe i svoju porodicu na prvom mestu.
 
Pa i sad dok se nije oglasila ekipa, ovaj put u vidu Jesica, nista nije smelo da se pojavi u medijima. Kako je ovaj opalio u vazduh, tako je krenula trka. Sada imamo vodeceg strucnjaka koji trubi o elementarnoj nepogodi, a do pre neki dan je taj isti tvrdio kako je stanje redovno. Obrni okreni, ovo pitanje se ponovo svodi na politizaciju. Opet je najbitnije da se spomene pokrajina, ustav, stranka, nego sustina. Opet se desava da mi mislimo na sebe, a uvek se organizuju snage da to zloupotrebe za svoje unutarstranacko-poslovno-obecaosam-radim interese.
 
Možda bude oslobođenje plaćanja poreza na zemlju, vodoprivreda teško a priča o oslobađanju od plaćanja PIO i kredita... Šta nego se nasmejati. Nema šanse da se država odrekne PIO.
 
lako je bilo uzeti nove mašine pa što nisu radili sa starim i polako kupovali mašinu po mašinu nego sve odjednom i sad šta ?došla suša i svakog nasje oštetila al lepo ti veliki koji se nemogu pokriti nek to rasprodaju i malo se spuste nize da moze svako raditi zemlju a ne neko 200-300h a neko 20-30 i sad kukaju kolko gledam samo veći paori a sitniji ćute

Máš pravdu, Skal.
Nemam ja lično ništa protiv velikih i svakome je svoja muka najteža, ali ne treba biti alav a mnogi su bili. Ja sve što posedujem platio sam suvim kešom i banci ne dugujem ni 50 para, čak na protiv oni meni isplaćuju neku kamaticu što držim novac na računu.
Znam čak i nekoliko imućnijih kikindskih paora koji nemaju baš ultra-modernu mehanizaciju, ali takođe nemaju ni peni duga prema banci i vidim da se niko još od tih nije unervozio - kako bude tebi i svima biće i meni. Tako i ja razmišljam.
Takođe još jedan veliki mi je rekao: "Kad god sam bio alav zajeb'o sam se".
Skromnost je vrlina bogatih ili siromašnih kao što i pohlepa može da bude mana i jednih i drugih.
 
Malopre naRTS-u uvezi poljoprivrede bio intervju ,pa se covek zali na susu i da nece moci da plati zakup za drzavnu zemju.Trazi da se sanira zakup za ovu godinu, a ko ce nama sanirati arendu od privatnih lica. A upravo zbog takvih mi manji nemozemo vise dobiti redovnu zemlju nego sve neke spiceve pa pored suvih kanala.Kad su ugovarali za 400-500e h nisu mislili na to da moze i ovo da se desi nego sad kuknjava za saniranjem zakupa.Bilo je i pre suse pa sam i ja morao prodati 4kj zemlje da bi platio arendu i nisam kukao nego sam se preslisao kolika je ta kolicina zakupa koju mogu ako krene na zlo sam sanirati bez prodaje njive.
 
Meso, mesne prerađevine, mleko, suncokretovo ulje, samo su neki od proizvoda koji će poskupeti zbog suše i manjeg roda kukuruza i drugih poljoprivrednih kultura, ocenjuju stručnjaci i proizvođači
 
Ljudi imam prinose za dnevnik na rts-u al nisam za placanje subvencija po prinosu,nije posteno brate,nemaju svi da uloze isto,nemaju svi istu zemlju,masine,pristup agrotehnici.
 
Ја бих лично укинуо све субвенције пољопривреди, али бих увео царине на период од 5 година. После прелазног периода од 5 година нико на планети не би имао економског интереса да извози храну у Србију, а Србија би била конкурентна на извозним тржиштима...
 
Nazad
Vrh