Suša 2012

Po ovim postovima, ako proglase elementarnu nepogodu, ima velike sanse da dodje i do zabrane izvoza, a to ce znaciti i vecu stetu paorima neko neke eventualne beneficije od proglasenja elementarne nepogode.
To ce biti u principu medvedja usluga
 
Taj sto trazi ... placen je da to vice za pojedince . Bilo je reci o ovome samo treba procitati 3 strane iza :ppozdrav:

@kristal , vi ste imali kise pre 2 nedelje mislim ? .. Kako vam se drzi soja ?
Kisa? sta je to? kako izgleda? mozda u nekom delu atara je bilo malo da pokupi prasinu u vezi soje cu da pisem u temi da nedobijem:udri:
 
Elementarna nepogoda je jedno, a sumanuta zabrana izvoza nesto potpuno drugo i veze nema sa realnim potrebama. Kome izvoziti kukuruz ako ga ima svuda u okolini, a nas ce svakako biti skuplji, pa nema ni nista od izvoza. Sta se dobija zabranom izvoza kad i onako ima manje kukuruza i mora da se uveze. Pa zar nece ta uvozna cena da bude nekakav kontrolor. A ako vec drzava hoce da regulise cenu, onda najbolje nek sama bude uvoznik, bez posrednika. Kad isteramo sve ove ekonomske parametre na cistinu, dodjemo do toga da takva sumanuta mera nema uporiste u realnosti i u potrebama, vec je mera koja diskriminise poljoprivrednike, iz razloga sto se bitno mesa u trzisne i pravne mehanizme. Mi kao drzava i drustvo imamo ozbiljan problem jer se kod nas tzv politika mesa u sve, i gde treba i netreba. Jos veci problem imamo jer je neka nadobudna budala uvrtela u glavu da drzava tj njeni organi moraju da budu profitabilna preduzeca. Elementarne funkcije drzave su se zagubile. Tako i mi danas u ovoj nasoj privatizovanoj prciji od drzave imamo dilemu da ako proglase elementarnu nepogodu zabranice izvoz. Pa po toj logici, onda ovima sto su siromasni treba zabraniti da imaju decu. Ovima sto imaju 2ha, da ne smeju imati 4 ha, itd. Nebuloze.
 
Da slazem se sa tobom farmer, ali ja se bojim da ce svakako zabraniti izvoz zitarica,proglasili elementarnu nepogodu ili ne..
 
Momentalno na RTS 1 gledam gospodina Stankovića iz privredne konore (onaj što je pre izvesnog vremena izjavio da ćemo imati bolji rod od prošle godine) Stvarno bi trebao da ide u penziju.
 
Mislim da nam je,jedino preostalo da pozovemo Indijance da odigraju(njihovo uzicko)ples za prizivanje kise,a ako i to ne uspe mozemo da idemo u tri p...e materi..:kisa:
 
Gledao sam ga i ja,stvarno covek je za penziju...Kuukuuruza...ne zna ni da izgovori pravilno rec kukuruz!

Pa dok takvi sede po ministarstvima, raznim nepotrebnim agencijama, u privrednoj komori, vladi, nemamo čemu ni da se nadamo. Neki su za penziju, drugi bi mogli da se malo vrate i u osnovnu školu da ponovo probaju da se opismene a bogami ima i dosta onih za zatvor.
Ova tema je prava i više nego aktuelna, ali na žalost samo na pojedinim forumima, a ne i tamo gde bi najviše trebalo da bude prisutna. To sa vanrednim stanjem i eventualnim obeštećenjem poljoprivrednika, to u ovoj i ovakvoj državi teško da ćemo skoro videti.
Kamo lepe sreće da nekoga u vladi i ministarstvu to i interesuje, i u ovoj tehničkoj (oni su očigledno na kolektivnom godišnjem odmoru po raznim egzotičnim destinacijama) i u ovoj nadolazećoj koja se preganja sa Rasimom, Amerikancima, Rusima, Kinezima, Oljom Bećković... A sve to narod debelo plaća i ispašta.
Bojim se da će se u Srbiji ubrzo zaigrati "Argentinski tango", jer sve nam je nekeko pri kraju. Kamo lepe sreće da grešim.
 
ubi nas susa a ovi u poreskom traze da se plati odvodnjavanje.....sta reci...
 
Kome izvoziti kukuruz ako ga ima svuda u okolini, a nas ce svakako biti skuplji, pa nema ni nista od izvoza. Sta se dobija zabranom izvoza kad i onako ima manje kukuruza i mora da se uveze.

Kako to da ja nisam primetio da ima kukuruza svud okolo, a pratim vesti iz Sveta? Odakle da uvezemo kad nigde nema? I u Americi ništa od soje i kukuruza. Dužnička kriza + energetska kriza + gladna godina = ? Biće ove zime gladi po celom Svetu..., a i smrzavanja..., pa i nemira. Ne radujem se ja tome, samo ukazujem na moguć scenario.

Nego kako ćemo mi i to malo pabiraka od ovogodišnjeg roda kukuruza sačuvati do branja kad se lopovi ustreme? Bojim se ja da će se bitke voditi po ataru ove jeseni.
 
Kako to da ja nisam primetio da ima kukuruza svud okolo, a pratim vesti iz Sveta?
Pa ne znam koje vesti pratis, ali kukuruza ce biti, samo manje. Evo ti npr, nama najblizi a usput i najeftiniji Rusija, Ukrajina, Kazahstan, ce imati za izvoz miliona i miliona tona, ali manje nego prosle godine. Svi gledamo da kisa non stop pada po Madjarskoj i Evropi, i oni ce imati kukuruza. Da ne govorim o J.Americi koji su imali rekordnu proizvodnju. Prema tome, treba olabaviti malo sa tom pricom o nestanku kukuruza u svetu. Bice skuplji, ali ga ima. Rezerve ce biti malo manje, ali ce i dalje postojati. Mi treba da se pitamo, gde su rezerve nase drzave, i zasto dolazimo na taj nivo da nemozemo da proizvedemo dovoljno ni za sebe. Udari susa u svakoj zemlji, ali svi imaju dovoljno. Jedino kod nas kad udari susa, mi moramo da uvozimo. Sto bi rekao pesnik, znam je nas, .... ja nas.
 
Ima i imace dovoljno i kod nas,a da li ce oni da uvezu kukuruz ne zavisi od toga sto ga mozda nema dovoljno nego sto taj uvoz nekom odgovara,potpuno ista situacija kao i pre par godina sa mlekom.
 
@ddragan,

Postoji i ta analiza, zato sam i napisao negde o manipulacijama na trzistu i rezervama. Kod nas se uvek vode paralelne igre, ko u nekom spijunskom svetu. Proizvodjaci i trgovci ko da nisu na istom putu, i ne idu ka istom cilju. Imamo ozbiljnu gresku u sistemu, koja se generisala sa pocetkom privatizacija.
 
Pa ne znam koje vesti pratis, ali kukuruza ce biti, samo manje. Evo ti npr, nama najblizi a usput i najeftiniji Rusija, Ukrajina, Kazahstan, ce imati za izvoz miliona i miliona tona, ali manje nego prosle godine. Svi gledamo da kisa non stop pada po Madjarskoj i Evropi, i oni ce imati kukuruza. Da ne govorim o J.Americi koji su imali rekordnu proizvodnju. Prema tome, treba olabaviti malo sa tom pricom o nestanku kukuruza u svetu. Bice skuplji, ali ga ima. Rezerve ce biti malo manje, ali ce i dalje postojati. Mi treba da se pitamo, gde su rezerve nase drzave, i zasto dolazimo na taj nivo da nemozemo da proizvedemo dovoljno ni za sebe. Udari susa u svakoj zemlji, ali svi imaju dovoljno. Jedino kod nas kad udari susa, mi moramo da uvozimo. Sto bi rekao pesnik, znam je nas, .... ja nas.

To što će kukuruza biti, samo manje znači neće ga biti koliko treba.
Ja mislim da su SAD najveći proizvođač kukuruza i soje u svetu, a upravo tamo je suša već odnela svoje.
Kiša pada u Mađarskoj??? U mom kraju bi rekli "mož' biti", a zna se šta to znači. I u Nedelju je pao dobar pljusak negde na pola puta između Kikinde i Mokrina, pa šta? Ima li to nekog uticaja na činjenicu da je u celoj Srbiji suša i da će rod kukuruza da podbaci?
Stanovništvo se množi i apetiti rastu, a ove godine će na globalnom nivou kukuruz i soja da oprdnu za 20-tak posto što je jako mnogo i može da napravi dar-mar.

Nije ovde tema uvoz ili izvoz kukuruza. Kukuruz je samo sirovina. Ko izvozi sirovine taj zapošljava tuđu radnu snagu, a osiromašuje svoju. Državi u kojoj vrvi od nezaposlenih nikako nije u interesu da se izvoze sirovine te je zabrana vrlo moguća i apsolutno opravdana.
 
OK
To što će kukuruza biti, samo manje znači neće ga biti koliko treba.
Tvoje misljenje, za koje mislim da ce se potvrditi da nije tacno, a naveo sam ti gore i zasto.
Ja mislim da su SAD najveći proizvođač kukuruza i soje u svetu, a upravo tamo je suša već odnela svoje.
Najveci, ne i jedini, i taj najveci drzi tek 10% trzista. A gde cemo njihove rezerve.
Kiša pada u Mađarskoj??? U mom kraju bi rekli "mož' biti", a zna se šta to znači. I u Nedelju je pao dobar pljusak negde na pola puta između Kikinde i Mokrina, pa šta? Ima li to nekog uticaja na činjenicu da je u celoj Srbiji suša i da će rod kukuruza da podbaci?
Ovo ti se zove relativizacija. A ja mogu ovako, pa jel ti mislis da je kisa pala samo u Mokrinu, i nigde vise u Srbiji? Jel ti mislis da su svi sejali 5783? Jel mislis da niko nije duboko orao? A moje misljenje je da u se u Srbiji dosta seju kasnije FAO grupe, i da ce one dosta dobro da podnesu sve ovo ako padne kisa u nedelju. I sta cemo onda da radimo, ako se ispostavi da tamo negde u oktobru, da u Srbiji ima preko 5 miliona tona kukuruza. Da cak ima nesto i za izvoz, kao i sto je bilo pre par godina, a neko je tada uspeo zahvaljujuci korumpiranim ministrima Draginu i Milosavljevicu da izboksuje trzisne viskove koje si nisu mogli plasirati, i cena je tresnula dole. Hoces li ti i ovi sto sada zagovaraju meru zabrane izvoza, da nadoknadite gubitke izazvane tom merom?
Nije ovde tema uvoz ili izvoz kukuruza. Kukuruz je samo sirovina. Ko izvozi sirovine taj zapošljava tuđu radnu snagu, a osiromašuje svoju. Državi u kojoj vrvi od nezaposlenih nikako nije u interesu da se izvoze sirovine te je zabrana vrlo moguća i apsolutno opravdana.
Ovde si mnogo hteo, mnogo zapoceo. Ali prosto pitanje, zasto bi npr kinez sada uvozio tvoj finalni proizvod, ako ima svoje fabrike a ti trzisne viskove sirovine? Ti mozes da probas da investiras u fabrike i da pravis od sirovine te proizvode, ali sta ako to ostali vide pa namerno daju kinezima robu i jeftinije samo da bi tebe zakopali jer si jos vise finansijski izlozen? Cisto navodim primer. Realna je ipak ta prica da se u svetu trguje sirovinama. Problem je u kasnijim oligopolima i cenovnim politikama, a ne u trgovini sirovinama.

A za kraj bih opet dodao, da mera zabrane izvoza ne da nije opravdana, nego bi ovih dana trebalo pokrenuti istragu ko to plasira tekstove i obmanjuje javnost, i za to bi trebalo krivicno da odgovara.

U to ime:
Закон о тржишту капитала

47) манипулације на тржишту су трансакције и налози за трговање којима се дају или који ће вероватно пружити неистините или обмањујуће сигнале о понуди, тражњи или цени финансијских инструмената или којима лице, односно лица која делују заједнички одржавају цену једног или више финансијских инструмента на нереалном или вештачком нивоу, трансакције или налози за трговање у којима се употребљавају фиктивни поступци или сваки други облик обмане или преваре, као и ширење информација путем медија, укључујући и интернет, или другим путем којим се преносе, односно којим би се могле преносити неистините вести или вести које могу изазвати заблуду о финансијским инструментима, укључујући и ширење гласина и неистинитих вести и вести које доводе у заблуду, а од стране лица које је знало или је морало знати да су те информације неистините или да доводе у заблуду.
 
A za kraj bih opet dodao, da mera zabrane izvoza ne da nije opravdana, nego bi ovih dana trebalo pokrenuti istragu ko to plasira tekstove i obmanjuje javnost, i za to bi trebalo krivicno da odgovara.

U to ime:
Закон о тржишту капитала

47) манипулације на тржишту су трансакције и налози за трговање којима се дају или који ће вероватно пружити неистините или обмањујуће сигнале о понуди, тражњи или цени финансијских инструмената или којима лице, односно лица која делују заједнички одржавају цену једног или више финансијских инструмента на нереалном или вештачком нивоу, трансакције или налози за трговање у којима се употребљавају фиктивни поступци или сваки други облик обмане или преваре, као и ширење информација путем медија, укључујући и интернет, или другим путем којим се преносе, односно којим би се могле преносити неистините вести или вести које могу изазвати заблуду о финансијским инструментима, укључујући и ширење гласина и неистинитих вести и вести које доводе у заблуду, а од стране лица које је знало или је морало знати да су те информације неистините или да доводе у заблуду.


A jel ima neki zakon po kome bi trebalo da najebu i ovi što se služe neistinama i nerealno optimističnim prognozama u cilju očuvanja trenutnog reda i poretka, a zarad svojih interesa?

Znači ja lažem? Dobro, a da li sam i ovo ja izmislio da bih doveo Svet u zabludu?

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/globus/story/232691/Najgora+suša+u+SAD+od+1956.+godine+.html

http://www.squidoo.com/Global-Food-Crisis

Pa, ako koza laže, rog ne laže. Mislim da se sada vidi ko ovde servira neistine zarad svojih sebičnih interesa.

Drugo, koliko ja vidim u ataru su još uvek živi kukuruzi iz FAO grupa 500 - 700 koji su posejani početkom aprila, a ovi 300 - 400 što su sejani u maju ili presejavani su visine do pupka, do pola žuti, a od pola usukani. Te takve vidim da ljudi kose kosačicama da baliraju.
 
@krlemrle,

Da me ne shvatis pogresno, ali ja nikad ne napadam coveka vec argument. Ti si izneo gore odredjene stavove, koje si zasnovao na odredjenim cinjenicama, i ja sam probao da demantujem te cinjenice. Izneo si stav da je susa u USA, i tu se apsolutno slazemo. Ne slazemo se izgleda oko toga koliko ce to pogoditi ukupne svetske bilanse. Ne slazemo se i oko toga kakva ce situacija biti konacno kod nas. Moje je misljenje da pre tih radikalnih mera, sacekamo to konacno. Moj stav je takodje da je susa desetkovala prinose, posebno u odredjenim krajevima, i dosta velikom broju ljudi. I sam sam jedan od tih na nekoliko njiva. Moj stav je generalno da ako padne kisa, da ce prinos biti oko 5 miliona tona, sto je za nekih 25% manje od prosle godine, a 40% manje od prinosa iz 2010. Tih 2-2,5 miliona tona je nekih 500 miliona eura gubitka, i to ce nasa poljoprivreda i drzava osetiti. A realno tih 40 % je ipak previse. Zato sam se i zalagao za proglasenje elementarne nepogode, i da se ljudima pomogne. Takodje se slazem da ce bolje proci fao preko 500 ako padne kisa. A sto se tice mojih sebicnih interesa, nemam bas neku pretenziju da cu se ovde izboriti za njih. A cak nisam ni nesto sujetan da bih svoje interese cvrsto branio ovde. Drzime se cinjenica i opstih stvari, a ja sam tu negde svakako.

Pozdrav, i svako dobro.
 
Nazad
Vrh