Suša 2012

Ne nekima nego MNOGIMA,godine bile odlicne i narod umesto da ispliva iz dugova on samo ulazio u vece dugove kao rodice iduce godine jos bolje.
 
Ti brkaš stvari i to debelo ,naravno da će onaj koji nema kredit a pogođen je sušom biti oštećen naspram onoga koji ima kredit, Evo ti primer ,imaš dva poljoprivredna proizvođača i jedan i drugi rade naprimer po 20 ha i jedan i drugi su uložili po 5000 Evra,stim da je onaj prvi digao kredit od 5000 Evra a ovaj drugi uložio novac koji mu je kako kod nas najčešće biva poslednji u kući u tom trenutku, i jednog i drugog je suša oštetila za 50 % , i dođe uredba da ovaj što ima kredit njemu se odlaže za godinu dana.E sad nagradno pitanje koji je bolje prošao i koji ima razloga da se oseti oštećenim i ugroženijim .Jel sad malo jasnije ????

Onda onaj sto nema kredit ode u banku i oni mu daju za sledecu godinu,a onaj koji je vec duzan dobije .....
Sto se mene tice moze bilo kako ,mada ima stvarno dosta slucajeva gde su pare dizane i trosene za mnogo drugih stvari,a ne za setvu i to je u mom okruzenju vecina tako uradila.Od tih kreditdzija njive su mnogo jmanje djubriva dobile,nego one druge.Drugo je ono za mehanizaciju,gde je banka placala prodavcu.Nego sta ce biti tu za povracaj sredstava? Nek to ispostuju,a kupci da ispostuju kredit,ili odlaganje i kredita i povracaja.To bi mislim bilo posteno
 
April bude u isto vreme i u Conoplji,kao i u Dublju.Pricamo o kreditu za setvu,krediti za prezivljavanje bi trebalo da su na drugoj temi.
 
Treba pomoci isljucivo onima kojima je susa nanela stetu. Posto ih ima dosta, treba ispostovati neku ravnopravnost, jer i na to sam zakon obavezuje. Kako oni misle da pomognu kad komisije nisu formirali, a evo zetva suncokreta se zavrsava. Masa ljudi je silirala kukuruz, neki su ga vec poorali, a neki krecu u zetvu, a komisije i dalje nema na orizontu. Sve u svemu, mislim da ih aposlutno zabole za ove koji su pukli od suse. Ocigledno ce biti donete neke opste mere, kao regresirano gorivo, mozda daju i neki dinar, otpisace izuzetno dragoceno odvodnjavanje, verovatno i te mere za kredite, a zakup mislim da nece. Tako da kao po obicaju u Srbiji, kome je sudjeno da bude, same mu gace padaju.
 
Moje misljenje je da ce kredite odloziti na godinu dana stim da se plati kamata i za ovu god, a i za sledecu ! I to je posteno... ! Ja imam kredit od 300.000din i odgovaralo bi mi da mi odloze na godinu dana al da za tih godinu sto mi odlazu platim kamatu !
 
April bude u isto vreme i u Conoplji,kao i u Dublju.Pricamo o kreditu za setvu,krediti za prezivljavanje bi trebalo da su na drugoj temi.

Ja ni ne govorim o kratkoročnom kreditu kao sredstvu za preživljavanje, ali kako da preživi onaj koji je dao sve pare za setvu jer je očekivao kakav takav rod.
 
A kome susa nije nanela stetu ...
Nije tesko pronaci one koji nisu imali stete,dovoljno je procitati neke od tema gde se neki hvale da imaju odlicne prinose cak i nadprosecne i za normalne godine.
U opstini Ruma stete od suse su katastrofalne.Po mojim procenama prinos kukuruza je desetkovan,prakticno bez ikakvih prinosa je vecina njiva zasejanih kukuruzom.Vec ima dosta njiva koje su istarupirane a retko ko ce imati bilo sta da obere ili iskombajnira.
 
Na ovo pitanje treba Dacic da odgovori.

Takodje ti garantujem da taj koji je dizao kredit,isto nema para,samo sto je prinudjen jos da vraca i kredit od para kojih nema.
 
Ovo što predlaže Fantastiko015 je po meni prihvatljivo rešenje i za poljoprivrednike i za banke. Ali mislim da ipak nije ostvarivo, jer tu banke imaju i zateznu kamatu, koju bi malo ko platio. a država sigurno za takve egzebicije nema para.
 
A kome susa nije nanela stetu ...
Pa ovima sto imaju 2t/kj suncokreta, i sto ocekuju 8t/ha kukuruza, ili preciznije onima sto su imali za tri meseca preko 200 l padavina, a ne kao Beograd sa okolinom oko 45 l. U sustini onima koji ce imati prihode od preko 1000 eura/ha. Jer tesko da je neko ulozio vise od tih para po ha.
 
To su mlogo lazljivi ljudi,njih bi trebalo oporezovati zbog lazi i laganja.

- - - - - - - - - -

A s druge strane NIKO nije terao neke paore da seju na 15-18cm kukuruz pa se sad cude od kud da je sve izgorelo i nikakvo ... i drzava ce biti luda ako bude sponzorisala takve ludosti.
 
A s druge strane NIKO nije terao neke paore da seju na 15-18cm kukuruz pa se sad cude od kud da je sve izgorelo i nikakvo ... i drzava ce biti luda ako bude sponzorisala takve ludosti.
A ja ti garantujem da bi se mnogi paori obradovali kad bi drzava usla u ovu vrstu dijagnoza, i da formira komisije koje ce da mere rastojanje. Da vidis tek onda gde bi koga koja ludost dovela. Nije uopste iznenadjenje sto su prvo saopstili da nema nista od proglasenja elementarne nepogode. Znaju oni dobro gde svrbi. Nije uopste slucajno sto se javljaju svakojaki spin doktori da nam objasne da je kukuruz zut, a malina crvena. Sve je to vrlo dobro razradjena sema od komunjarske vlasti. Ono sto su nekad primenjivali na sindikatima, to sada primenjuju na mnogo sirem frontu. Metode su iste, samo ih treba prepoznati. U stvari prosto pitanje, zasto se stalo sa zakonskom obavezom utvrdjivanja steta usled velike suse tj proglasenjem elementarne nepogode, u koju su mnoge opstine usle? Na ciji mig, i ko je posle preuzeo primat u vodjenju probelmatike. Sta ima sada nama da se obraca portparol-policajac-premijer dal je susa ili nije, kad je to posao strucnjaka.

Digla se ponovo drama oko 150 ljudi koji se luftiraju po svetu, a kojima otkazan carter. Ovamo steta merena sa 2 milijarde dolara nije problem, a poletanje Jat-ovog aviona pratimo kao poletanje na Pluton. Gebels bi sad bio obican kursista, savetodavac. :osmeh:
 
Ovo što predlaže Fantastiko015 je po meni prihvatljivo rešenje i za poljoprivrednike i za banke. Ali mislim da ipak nije ostvarivo, jer tu banke imaju i zateznu kamatu, koju bi malo ko platio. a država sigurno za takve egzebicije nema para.
Pa to bi bilo i najrealnije sto se tice kredita . Ali uvek ce se naci neko ko ce biti ostecen, kako god da odluce....
 
Kakve su sve ovde gluposti napisane. Moje pitanje se odnosilo na kredit za kupovinu polovine traktora jer je polovina placena u kesu.

E sada za one koji tvrde da ne treba pomoci za ovakve svari, docice prolece 2012. pa ce se opet ici na proteste (garantujem) a ja cu vama svima da napisem da ne treba da vam popusti drzava jer kako zive oni koji nikada nisu dobili subvencije i rade zemlju od vajkada bez subvencija.

Tako da dolazimo do zakljucka da ne treba drzava nikome sada da pomogne (ni ovima sto pitaju za kredite, ni ovima sto pitaju za drzavnu arendu, ni ovima sto traze oslobadjanje od PIO-a)
 
Moje misljenje, susa je na kukuruzu nacinila veliku stetu vise od 50 posto, ali ce mu cena biti visa tako da gubitak i nije bas toliki. Ja sam finansiram setvu npr, novac od psenice ostavim i on mi je i za setvu kukuruza i psenice a od kukuruza mi ostaje sve cisto koliko god da bude3, a lucerka je trakodje cista zarada osim 10posto sto mi ie na rashod. Kredit nisam nikad podigao i ne planiram jer smatram kad covek udje u taj zacarani krug sa bankama onda smo za njih radi. Aktivno poljoprivredom se bavim zadnjih 6 godina i ovako radim i mislim da je to pravi nacin za dobro poslovanje. A mehanizaciju sam postepeno kupovao bez zaduzenja. Veliki pozdrav svi msa foruma i nadamo se mnogo boljoj sledecoj godini. Ziveli:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh