OVAKO SUŠNA GODINA U PODRINJU SE NE PAMTI
Subota, 3. Septembar, 2011.| Autor: Agencija TANJUG
LOZNICA - Visoke dnevne temperature i dugotrajan period bez kiše nepovoljno utiču na useve u Podrinju i posledice suše vidljive su na svim njivama a, ako potraje period bez padavina, uskoro bi mogla da počne berba kukuruza i žetva soje.
Rukovodilac sektora za ratarstvo u Zavodu za poljoprivredu u Loznici Milenko Đurić je rekao da su izuzetno visoke temperature prethodnih dana pogoršale stanje useva kukuruza i soje i da su prouzrokovale smanjenje prinosa zelene mase krmnih kultura.
On je podsetio da je na prostoru delovanja Zavoda, a to su područja Loznice, Krupnja, Ljubovije i Malog Zvornika, u avgusta palo od jedan do pet litara kiše po metru kvadratnom, što je nedovoljno za normalan tok završnih faza formiranja, nalivanja i sazrevanja biljaka.
Za poslednjih deceniju i po, tako mala količina padavina je bila 2000. godine, koja se pamti kao izuzetno sušna, primetio je Đurić i dodao da su na zemljištima lošijeg mehaničkog sastava usevi prvi bili oštećeni.
On je ukazao da su sada oštećenja različitog stepena vidljiva i na njivama boljeg kvaliteta, dok su jedino usevi u dolinama reka i manjih vodotokova uspeli da sačuvaju zelenu masu.
Prema rečima stručnjaka, u tom delu Podrinja najpre je počelo siliranje kukuruza oštećenog sušom i gradom, a sada i iz redovne setve, što je obavljeno na oko 250 hektara od oko 2.000 do 2.500 koliko se najčešće svake godine koristi za te potrebe.
Ukoliko potraje vreme bez padavina sa visokim dnevnim temperaturama može se očekivati da ranije nego inače, već u prvih desetak dana septembra, počne berba kukuruza i žetva soje, smatra Đurić.
Prema podacima Zavoda, u tom delu Srbije za proizvodnju kukuruza, koji je i dalje najviše zastupljena ratarska kultura, ukupno je izdvojeno 22.225 hektara, a 1.800 je pod sojom.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Suša "bere" useve
Ova godina će za poljoprivrednike biti lošija, nego što su očekivali, kažu stručnjaci. Zbog tropskih vrućina, prema njihovoj proceni, očekuje se manji rod soje za trećinu, dok će, kako kažu, rod kukuruza biti u granicama višegodišnjeg proseka.
Tropske vrućine, koje su obeležile ovu godinu, prekinule su vegetaciju jesenjih useva, ubrzala im zrenje i smanjila prinose. Najlošije će, kažu stručnjaci, proći proizvođači soje. Od kukuruza se očekivao rekordan prinos, ali će suša doneti rod u granicama višegodišnjeg proseka.
"Veoma je bitno da li je primenjena puna agrotehnika na njivama pod kukuruzom. Ja se nadam da će tamo gde je sve urađeno kako treba prinos biti od četrdeset do šezdeset metričkih centi po jutru", kaže poljoprivrednik Ivan Rakić iz sela Melenci.
Na njivama, zasejanim suncokretom, skoro da se neće ni primetiti uticaj visokih temperatura.
"Ova proizvodna godina će biti po prinosima bolja za suncokret, nego za kukuruz. Visoke temperature su godile toj uljarici da sazri, a prinosi će biti veći nego lane", kaže Ivan Martinov, poljoprivrednik iz Zrenjanina.
Ova godina će biti zabeležena po svega nekoliko litara kiše u avgustu na području Srednjeg Banata.
"Ove ekstremno visoke temperature su bolje podneli hibridi koji su imali ranije rokove setve, jer su faze vegetacije zaključno sa nalivanjem zrna završile pre nego što su došle avgustovske vrućine", kaže Jugoslav Lazić, agronom u zemljoradničkoj zadruzi "Veljko Lukić Kurjak" u Lukićevu.
Na manifestaciji "Dani polja jesenjih useva", koju je organizovala poljoprivredna stručna služba "Zrenjanin" na oglednim parcelama u selu Stajićevu, moglo je da se vidi kako su ovu godinu podneli 170 sorti i hibrida kukuruza, suncokreta i soje.
Stručnjaci ocenjuju da ove godine nije bilo hibrida za koji bi se moglo reći da je bolje podneo ekstremno visoke temperature.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Suša obrala kukuruz pre vremena
KRUŠEVAC - Dugotrajna suša i visoke temperature značajno će umanjiti rod kukuruza, koji je na području Rasinskog okruga, zasejan na oko 45.000 hektara, ocenila je savetnica za ratarstvo u Poljoprivredno-stručnoj službi u Kruševcu Radojka Nikolić.
"Zbog izuzetno visokih temperatura i vrućeg vetra kukuruz ubrzano sazreva, faze zrenja se skraćuju i sve to veoma nepovoljno utiče i drastično će se odraziti na smanjenje prinosa, posebno na lošijim, plitkim zemljištima", navela je Nikolić.
Ona je rekla da su visoke temperature i male količine padavina tokom jula negativno uticale na nalivanje zrna, ali da su vremenske prilike u avgustu presudno uticale na značajno umanjenje roda na oko 80 odsto zasada.
"Čak i na površinama koje su navodnjavane, iako je takvih neznatan broj, rod će biti umanjen jer su izuzetno visoke temperature dovele do oštećenja biljaka i stresnih uslova sazrevanja", naglasila je ona.
Prema rečima Nikolićeve, pšenica, koja se u Rasinskom okrugu gaji na oko 12.000 hektara, prošla je mnogo bolje, a ovogodišnji rod se kretao u nivou prosečnih 4,5 tona po hektaru.