Suša 2011

I nas mimoisle skoro sve kise.A bilo je u vise navrata najave za neke silne padavine i samo jedna dobra kisa pre oko mesec dana.Sledece nedelje bicemo opet najtopliji u zemlji i to je kraj za kukuruz.U losem je stanju generalno,samo postoji razlika izmedju parcela zavisno od primenjene agrotehnike.::lose::
 
Kod mene nije toliko tragicno ali svakako ce biti manji prinos za 30-tak % minimum, poslednja dobra kisa bila pre oko 25 dana
 
Počela žetva suncokreta i soje, nizi prinosi zbog vrućina

Postavio redakcija Thursday, 25 August 2011
pks-beograd.jpg
Visoke temperature ubrzale su zrenje svih ratarskih kultura, pa su žetva suncokreta i soje i vađenje šećerne repe u Srbiji počeli desetak dana ranije nego što je to uobičajeno, a prinosi su nešto niži od očekivanih, rečeno je danas Tanjugu u Privrednoj komori Srbije (PKS).


Usled aktuelnih vremenskih prilika, zrenje kukuruza takođe je ubrzano i očekuje se da oko 10. septembra počne berba ranih hibrida kukuruza, izjavio je sekretar Udruženja za poljoprivredu PKS Milan Prostran.

"Visoke temperature ubržavaju žetvu i omogućavaju da se oslobode površine za pripremu zemljista za setvu psenice, ali i umanjuju prinose u odnosu na ono što je bilo očekivano", istakao je Prostran, napominjući da još uvek nema zvaničnih statističkih procena.

On je ukazao da je najpre počela ovogodišnja proizvodna kampanja šećerne repe, a očekuje se da će biti proizvedeno između 350.000 i 400.000 tona (t) šećera.

Sa preradom šećerne repe ovogodišnjeg roda najpre su počele fabrike kompanije "Sunoko", a ovih dana će to učiniti i fabrike ostalih proizvođača, rekao je Prostran.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, šećerna repa je zasejana na oko 56.000 hektara (ha), što je za oko 10.000 ha manje nego lane, pa će ukupna proizvodnja biti nešto niža, ali će zadovoljiti domaće potrebe i izvozne kvote, rekao je Prostran.

"Digestija je za sada dobra, prinosi (šećerne repe) su dosta dobri i kreću se od 50 do 55 t/ha", dodao je Prostran.

Žetva suncokreta na ukupno 177.000 ha počela je desetak dana ranije nego to što je bilo uobičajeno prethodnih godina, a razlog za to su visoke temperature, rekao je Prostran.

"Prvi rezultati govore da su prinosi nešto niži od prosečnih i kreću se od 1,8 do dve t/ha", precizirao je on, objašnjavajući da je reč o ranijim hibridima koji po pravilu imaju niže prinose, a očekuje se da će kod srednje kasnih i kasnijih hibrida biti od 2,2 t/ha do 2,5 t/ha, što je na nivou proseka.

Prinosi soje koja se nalazi na ukupnoj površini od 166.000 ha, iznose oko dve do 2,5 t/ha, a očekuje se da kasnije budu nešto viši, precizirao je Prostran.

On je rekao da je zrenje kukuruza zasejanog na ukupno 1,26 miliona ha, takođe ubrzano, te se očekuje da berba ranih hibrida najraspostranjenije domaće žitarice počne oko 10. septembra.

Ukupna proizvodnja kukuruza biće nešto manja nego nego što je to bilo očekivano kada je setva završena, jer je suša tokom jula oštetila useve, ali su kiše krajem jula i pocetkom avgusta spasile najveći deo roda, rekao je Prostran, napominjući da su septembar i početak oktobar "udarni" za berbu kukuruza.

"Ovo je jedna godina koja je vrlo specifična i može se tretirati kao prosečno rodna sa velikim uticajem visokih temperatura na ukupan rod.Proizvodnja neće biti ugrožena, može biti ugrožen samo malo prinos po hektaru, a obim proizvodnje će biti nešto smanjen u odnosu na ocekivano", zaključio je Prostran.


izvor (Tanjug - Ekos)
 


Suša umanjuje prinose za trećinu

26. avgust 2011. | 11:51 | Izvor: RTV, Tanjug

susa_130x55.jpg
NOVI SAD - Prinosi kukuruza će zbog suše biti manji za oko trećinu u odnosu na lanjske, ali ipak ćemo imati dovoljno te žitarice za domaće potrebe a manje količine preostaće i za izvoz, rekao je danas Tanjugu upravnik odeljenja u novosadskom Institutu za ratarstvo i povrtarstvo dr Đorđe Jocković.
video_icon.gif

Napominjući da će se izuzetno visoke temperature vazduha proteklih dana i znatan nedostatak vlage u zemljištu vrlo nepovoljno odraziti i na ukupan rod soje, suncokreta i drugih prolećnih useva, on je naglasio da je kukuruz naročito pogođen jer mu je praktično prekinut proces nalivanja zrna i počelo naglo sazrevanje.
Zbog toga će berba, na ukupno u Srbiji zasejanih oko 1,3 miliona hektara, početi već u prvoj polovini septembra odnosno desetak dana ranije nego što je to uobičajeno, rekao je Jocković.
On je napomenuo da ni obilnije kiše u narednim danima ne bi za biljke imale značajnijeg efekta jer „za većinu ratarskih kultura više nema pomoći“ pošto ovog meseca gotovo da nije bilo padavina a u julu je palo upola manje kiše nego što je višegodišnji prosek u našoj zemlji.
Zbog toga se procenjuje da bi ovogodišnji podbačaj prinosa najrasprostranjenije domaće žitarice mogao da bude najmanje 30 odsto u odnosu na lanjski tako da se očekuje prosek od oko četiri do pet tona po hektaru, što bi donelo ukupan rod od oko 5,2 do 6,5 miliona tona.
Na gotovo istim površinama u Srbiji je lane ubrano oko osam miliona tona kukuruza, a visoki prinosi za naše prilike ostvareni su pre svega zahvaljujući povoljnim vremenskim prilikama, od setve do berbe.
Na pojedinim parcelama u opštini sombor u toku je žetva suncokreta.
 
Ovo vise nije obicna susa, mozda elementarna nepogoda ili.. ne mogu da se setim neke jace reci? Kod mene su nekim ljudima i bunari presusili.
 
U USA se strucnjaci vec smeju onoj prognozi USDA od skoro 13 milijardi bushela. Samo polako, za prinosom vise ne vredi kukati, jer je izgubljen. jedina sansa nam je cena.
 
Nema ni od cene nista,trebaju i oni nesto da zarade,nama ce dati cenu u vrsidbi 15din,tek kasnije malo vecu cenu...
 
Koliko nesto da zarade, jel ko na MAP-u, koji kosta u luci 600$ a kod nas se krece i do 730 eura po toni? Jel to nesto preko 50% nije malo mnogo? Koliko ih to ima u lancu i koliko to treba da se ugrade? Jel to treba da ostane po samo po jedan njihov u selu? Jel to svi treba da damo u arendu tu zemlju tom jednom? Jel to mi treba da postanemo neciji radnici? Drzava se naravno ne mesa u svoj posao, iako ovo sto se kod nas desava, nigde na svetu nije dozvoljeno.
 
Susa je odnela svoje u selu koje je 20ak km vazdusne linije od mog pocela zetva soje covek koji ima kombajn prica caletu juce da je prinos od 5-7meteri po jutru i da nema niko preko 12 meteri.
Nasa ekonomija vrsi pun gas oni imaju dobre prinose oko 17-18 meteri po jutru.
 
Suša je ove godine elementarna nepogoda a prinos će negde biti i prepolovljen. Jedina vajda od neke buduće kiše je da možemo da oberemo kukuruz jer su kod nas u kukuruzištu tolike pukotine u zemlji da će se preko tih santi polomiti mašine. Izmedju vrsta je zemlja pukla po liniji koja je prava kao da je vučena lenjirom a dubina ko zna kolika je.
 
Nije ni ovde mnogo bolje. Danas sam isao u Silbas i usput gledao njive sa kukuruzom. Gadno se sve zuti ako pd hitno ne bude kise bice berba ranije nego sto treba.
 
Oborili i kod nas,ali nema vajde nikakve.Zrno sprzeno,nenaliveno,stotine litra kise po kvadratu mu vise ne mogu pomoci.Polja se zute kao i da ih uhvatila kojekakva zlatna groznica.Definitivno kolaps,gde su nam prinosi u proseku dosta manji no u Vojvodini tu smo sada pukli skroz.Fabrika pod otvorenim nebom nas je sredila.
 
Nazad
Vrh