Suša 2011

Suša ugrožava kukuruz

Postavio Dejan Budić Tuesday, 19 July 2011
kukuruz11.jpg
SMEDEREVO, 19. jula (Tanjug) - Suša koja je pogodovala žetvi pšenice sada preti da ugrozi ovogodišnji rod kukuruza, koji je u smederevskom kraju zasejan na oko 16.000 hektara. Slična je situacija u celom Podunavskom regionu, gde je pod ovom kulturom oko 52.000 hektara obradivih površina. Poređenja radi, pšenica je požnjevena sa ne više od 13.000 hektara.

Donji listovi kukuruza su na mnogim njivama počeli da odumiru, a posledice suše uočljivi su i na soji, suncokretu i drugim kulturama.

Novo osveženje za kukuruz i uljarice moglo bi da se očekuje već u sredu, međutim ako količina padavina ne bude dovoljna, a iza toga opet počne sušni period, to će umanjiti prinose, upozoravaju stručnjaci.

Ukoliko suša ugrozi prinose kukuruza, ali i uljarica, to bi za posledicu moglo imati, kao i ranijih godina, povećanje cene žive stoke, a samim tim i prerađevina od mesa i mlečnih proizvoda.
Svaka normalna drzava ima robne rezerve.Mi smo izvezli crno ispod nokta i sad gledamo u nebo.Seljak je uvek gledao u nebo,oce li znjeti,brati i zaraditi.Sada u nebo gledaju svi.Ljudi preti nam glad.rezerve kukuruza nemamo,a stocni fond poubijali.Niska cena stoke, a drzavnog otkupa nije bilo.Ako susa potraje,vlada ce zabraniti izvoz,da bi sacuvala svoju zadnjicu i socijalni mir.KISA JE PREKO POTREBNA:
 
ja vise ni ne gledam niti na internetu niti u tv.ni radio ne slusam. Gledao sam prosle nedelje za zr su neki mali pljusak su najavili i dobili kisu od +-30 litara. (hvala bogu)
 
Sad gledam neke radarske snimke i iznad Madjarske ne vidim nista, tj vidim nesto malo. Odakle uopste treba da nam stignu te padavine? Jel te koje padaju u evropi, ili neke sa juga?
 
Država će sigurno reagovati zbog suše kao što je prošle zbog vode,mi smo prepušteni sami sebi.Kod nas u severnom banatu haos-ima i delova kod okolnih sela koji su malo bolje pokisli ali je izgleda činjenica da se na velikom broju površina neće moći brati beračima kojima se heder ne spušta jer su klipovi na maloj visini ali ako u ovom talasu ne padne ništa ozbiljnije neće nam ni trebati berači
 
Šteta od suše u Baranji i do 90% ponedeljak, 25 jul 2011 19:49 Šteta od suše na poljoprivrednim kulturama u Osječko-baranjskoj županiji, prema prvim procjenama, iznosi 300 milijuna, rečeno je na sastanku županijskog povjerenstva za procjenu štete.

Najveća je šteta na kukuruzu, soji, šećernoj repi i suncokretu. Kreće se od 20% do 50%. Oko Valpova, Donjeg Miholjca i dijela Baranje, gdje je tlo pjeskovito, šteta na tim usjevima je i do 90%.

Sastanak je sazvao predsjednik povjerenstva za procjenu štete, osječko-baranjski dožupan Željko Kraljičak. Za 29. srpnja najavio je sjednicu Povjerenstva za procjenu štete, nakon koje će se odlučiti o mogućem proglašenju elementarne nepogode.

Predsjednik Koordinacije seljačkih udruga Slavonije i Baranje Dragutin Dukić ponovio je seljaci ne odustaju od za sutra najavljenih prosvjeda ako im se večeras do 24 sata ne ispune zahtjevi. Za 16 sati dogovoren je sastanak u Slavonskom Brodu s otkupljivačima pšenice, na koji je pozvan i ministar poljoprivrede Petar Čobanković.

Još nisu dobili kišu ............
 
Pratim HR forum i znam da su zadnjih nekojiko dana imali kišu.


Dokaz:
član HR foruma iz Valpova




Re: Prognoza vremena
od pege25 taj Sre 20 Jul 2011 - 17:16

Evo kod nas jutros privi nalet 26l i sada drugi nalet 7l samo sve u svemu relativno kasno ali što je tuje

_____________
Pege care da te nema trebalo bi te izmislit

pege25

Broj postova: 2289
God: 37
Lokacija: Valpovo
Zanimanje: FARMER JD
Registriran: 18.09.2010
Evo jedne slike useva od istog člana
dsc00809ar.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 
Suša je prekinuta :

Kiše spasile prolećne useve

Postavio redakcija Poljopartner Monday, 01 August 2011
kisha-psenica.jpg
Kiše proteklih dana u gotovo svim krajevima Srbije, dobrodošle su prolećnim usevima koji su u poslednji momenat spašeni suše i sada imaju dovoljno vode i vlage, a očekuje se da neke poljoprivredne kulture imaju prinose i iznad očekivanih, istakli su danas sagovornici za Tanjug.


Kiše su od posebnog značaja za kukuruz koji se nalazi u fazi završetka oplodnje i početka perioda nalivanja zrna, odnosno, u najkritičnijoj fazi koja najdirektnije utiče na konačan prinos, rekao je dr Ðorđe Jocković sa novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo.

On je ukazao da će niže temperature i vlaga koja je sada prisutna u zemljištu omogućiti optimalne uslove za "ovaj veoma bitan proces i na neki način omogućiti dobijanje ipak zadovoljavajućih prinosa".

Istakavši da se slične vremenske prilike očekuju i narednih dana, Jocković je rekao da se ne može dati neka preciznija prognoza o prinosu kukuruza i da će to biti moguće na kraju vegetacije.

"Nažalost, na nekim parcelama koje su peskovitije, prethodna suša i visoke temperature su učinile da je lišće na biljkama, pogotovo donje, podgorelo, odnosno osušilo, tako da će svakako i konačan prinos biti nešto niži", kazao je Jocković.

On je napomenuo i da postoji jedan manji broj parcela koje su kasno zasejane kukuruzom, a gde ove kiše jednostavno neće moći da pomognu, jer su biljke "ostale jalove".

Jocković je ponovio da su padavine dobrodošle svim prolećnim biljnim vrstama koje se trenutno većinom nalaze u periodu nalivanja zrna.

Kiše su povoljno uticale na suncokret i ta biljka se sada oseća dobro, rekao je za Tanjug stručnjak instituta u Odelenju za uljne kulture Vladimir Miklič.

Kiše su doprinele da suncokret bolje prođe kroz period nalivanja zrna, što će imati pozitivan uticaj na prinos, dodao je on.

Prema njegovim rečima, ako se budu zadražali povoljni uslovi vegetacije može se očekivati veći prinos suncokreta od proseka, nešto iznad dve tone po hektaru.

Miklič je podsetio da se u drugoj polovini avgusta i u prvoj polovini septembra očekuje žetva te poljoprivredne kulture.

Ekspert iz Privredne komore Srbije (PKS) Vojislav Stanković naglasio je da je "svetoilinska kiša" u poslednjem trenutku spasila sve useve od suše, što će značajno popraviti njihovo stanje i rod.

"Ova kiša je od posbenog značaja za završetak vegetacije i doprineće izuzetno dobrim rezulatima pa se može očekivati dobar rod kukuruza, soje, suncokreta, šećerne repe ali i voća i povrća", kazao je stručnjak iz PKS.

Prema njegovim rečima, sve to će pozitivno uticati na snabdevenost domaćeg tržište i povoljnije cene dok će biti povećana i izvozna ponuda.

U Hidrometeorološkom zavodu rekli su za Tanjug da je u poslednjoj dekati jula palo kiše u proseku za ceo mesec, što je pozitivno uticalo na sve poljoprivredne kulture koje su dobile potrebe količine vode.

U zavodu su podsetili da je u poslednih deset dana jula u Somboru palo 65 litara kiše po metru kvadratnom, u Banatskom Karlovcu 89 litara , u Vršću 136 litara, u Vranju 71 litar, Zaječaru 74 litra, Negotinu 79 litara, Kruševcu 104 litra, Chupriji 136 litara po metru kvadratnom.

Kako su istakli, narednih dana u Srbiji biće stabilno vreme uz neki "redak" popodnevni pljusak prosečne dnevne temperature između 24 i 27 stepeni dok se od nedelje očekuje naoblačenje.


izvor (Tanjug - Ekos)
 
Ovo što je palo kao i da nije.Danas sam kosio detelinu,nema nigde da je mokro već beton-beton skoro da se i praši.
 
Danas sam prošao kolima kroz Padinu,Kovačicu i Crepaju.Mogu reći da je tamo suša već odavno uzela dobar danak.Soje su žute,suncokreti mogu da se kose ,a kukuruz potpaljen samo tako.To je ono što sam video iz kola ,a šta je u ataru kad se u njega uđe ne znam.
 
izgorele su te biljke sto su na pocetku njive, u zutu zemlju ili previse nabijenu.Nek udju malo unutra da vide!
 
Nazad
Vrh