Stvaranje "Farma Kunica"

Treba razumeti i to da je kod nas nedovoljan broj strucnih kadrova tj. nikakav sto se tice uzgoja i genetike...kao i mala zastupljenost kunica u ishrani(bar kod nas)....svaku robu je lako proizvesti ali je najteze prodati...standardi i ostale gluposti se lako rese...sto se tice izvoza da bi bili konkurenti na trzistu treba proci mnogo vremena tj radnog staza...
sve ovo ovde je mlacenje prazne slame...
Nek mi se javi neko iz Srbije ko iskljucivo zivi od proizvodnje tj uzgoja kunica...cije finansije zavise samo od toga i niceg vise(to sam napisao iz dobre namere)...
I naravno kod nas u Srbiji nepostoji garancija da ce vam neko i platiti tj. da ce te naplatiti svoj rad i trud( i ako ispunjavate sve uslove sto se tice kvaliteta,kolicine i ispunjenja vremenskog roka)...

Zelim vam sve dobro i najbolje...naravno da sto pre stvorite farme kunica i da svoj rad i trud unovcite...
 
Pozdrav i hvala svima koji su ostavili svoj komentar na moj predlog, prvo Nebosa 1977 imas jedno ispravno razmisljanje u tom pravcu koje ja uveliko podrzavljam, za standarde sa evropske unije to mi je vec poznato znam sve sta treba(ja zivim u Austriji vec dvadesetak god). ,Zato i nemoze bilo koja klanica koja kolje krave ili bilo drugo sta nego samo za kunice zato sve to mnogo kosta, ako zelimo plasman na eu....,
Gospodine Deve hvala ti na kometaru ja licno mislim da si u pravu ali je klanica i skladiste (hladnjaca) u nasem poslu najveci izdatak koji mi samostalno pojedinacno nemozemo da ulozimo toliko kapitala,treba raditi timski jer prepucavanja i slicno nevodi nikuda....,sto se tice farmi svako od nas ce registrovati svoju farmu(od 100 zenkih)recimo toje sam jedan predlog te farme ce poslovati po pravilniku clanova osnivaca udruzenja,agencija,sto se tice rase ja predlazem jednu veoma dobru ( hibrid ZIKA) Gospodin Dr.Zimmermann je napravio hibrida zvanog Zika mog ako zelite njegove podace da izlozim karakteristike.
Za pocetak se dobro i polako probijamo ali sigurno psihologija je monogo vazna svih nas hvala
Post je spojen: [time]1290290715[/time]
_________________________________________________
Zika zec
Uzgojni program 40 generacija selekcije u oplemenjivanju bazu uzgoja

Poreklom iz nekoliko performanse orjentisane rase kunica
Cetiri uzgoj linije su formirane. Baza koristi genetske vrednosti uzgoja,analizi populacije
I testove performansi i izabran od kombinacije cetiri preseka linije da proizvede hibridnog zeca
Koji uci iz heterozisa I polozaj efekata ,znacajno povecanje perfomansi .
Cilj oplemenjivanja I dalje selekcija polodnih, robustan roditeljskog zivotinja
Teske zeceve sa odlicnim trupa I kvalitet mesa proizvode.
Glavni izbor karakteristika za sve linije,plodnost,prirast,snage,snaga,izdrzljivost, tacno usaglasenost.
Linija majke sledece funkcije su zadrzane.
- Majcine karakteristike
- Mleko
- Reproduktivni ucinak ne(Koncept stopa, legla velicine, Leglo tezine, znaci prasenja intervala)
- Od oca linije sledece karakteristike u prvom planu
- Sperma kvaliteta
- Brzo raste I tezina
- Konverziju hrane
- Miran temparamenat
- Pogodnost za grupno drzanje
- Kvalitet mesa
- Brojni uporedi testovi iskustva potvrdjuju ZIKA hybrid zecevi visokog genetski potencijal
- ZIKA hibrid ima u proseku 8 kotenja godisnje sa po 9 mladih po kotenju
- Tov zivotinja u starosti od 84 dana zive vage 3,2 kg konverziju hrane 3:1
 
@ DEKI

Samo citam sta se sve pise tu a niko ne govori o uslovima drzanja na primer 100 zenki. Naravno po evropskim standardima bez kaveza i ogoj u slobodi, koliko ti je hektara zemlje potrebno da bi imao takvu farmu. Koliko mi je poznato zivis u inostranstvu pa nam mozda mozes poslati neke slike sa tamosnjih farmi kunica da i mi imamo pojma kako je to zamisljeno i izvedeno. Naravno i koliko puta sme jedna zenka da se pari godisnje jel verujem da je i to tamo zakonom predvideno. Bilo bi dobro da se jedan primerak zakona o drzanju kunica po evropskim standardima postavi i ovde na forum pa da se vidi koji su ti njihovi uslovi. Naravno da nas interesuje i cena kuneceg mesa u EU. Dali se radi o prirodnoj opolodnji ili vestackoj, cime ih hrane i koliki prostor treba za zecicu a koliko za mlade.

Drugo koja ce se klanica prihvatiti da odradi jednu liniju za klanje kunica. Naravno i da se prihvati dopremanje tih silnih kunica treba da bude stalan a ne da se jedan dan donese 1000 a onda pet dana nijedan, malo je to komplikovano udruzenje jer se u udruzenju opet stvaraju veze, vezice i nekom opanci a nekom obojci. Gde bi ta klanica mogla da posluje malo siri pojam mozda u Nisu ili Subotici uvek ce se naci neko da mu ne odgovara da na tu daljinu noci kunice. Ima sto razloga da se uvek neko pobuni sto nije ovako ili onako. naravno da se tu jos nijednom nije spomenula cena kunica, sto mnoge interesuje.

Sto se hibrida Zike tice imali smo vec jednog Peru koji nije bas bio hibrid al se lepo predstavio. Zasad ovo o Ziki cujem prvi put pa ne bi bilo lose i neka slika i malo podrobnije objasnjenje o toj vrsti kunica. Sigurno da postoje neki podaci o njima cim se spominju kao hibridi. Gde se mogu nabaviti i sve o tome.

Eto otvoricemo temu o tom hibridu Ziki da se ne bi preplitale razne teze u rubrici.

http://poljoinfo.com/kunicarstvo/hibrid-zika/

Pozdrav.
 
Sve bi bilo resheno, kada bi se povezali sa nekim udruzenjem kunicharra u recimo Nemackoj i kada bi neko skoknuo na nedelju dana da sve to lepo vidi , ispita i zabelezi. Ili najbolje da se pozove neko iz evropskog udruzenja da dodje i da odrzi seminar sa svim podacima u vezi stvaranje farme i plasiranja mesa u EU.
Garantujem da mi nemozemo parirati po ceni nemackim farmama, kod nas bi to izaslo skuplje, ali mozda da im se ponudi nesto sto oni nemaju to bi bilo drugacije.
Zato nam treba udruzenje koje moze da posalje nekog clana i da mu plati putne troskove.
Cekaj, pa sta ja pricam pa gosp.Megi moze da se raspita u Madjarskoj sve u vezi standarda i ekonomije poslovanja velikih farmi. Mnogo je lakse do Madjarske nego do Nemacke.

Mada ja mislim da prvo treba pronaci neki zanimljivi proizvod od zechjeg mesa kojim bi mogli konkurisati piletini i svinjetini ili udarati na organskog kunica ( sto bi moglo u evropi biti interesantno a ne kod nas mislim!!). Ako se napravi nesto sto moze da se takmici u ceni i ukusu sa ostalima onda cemo mochi da rasmisljamo o sredstvima i pokretanju neke veche proizvodnje.
Sta mi to mozemo bolje da ponudimo EVROPI od nje same.CENA? kvalitet? ajd to prvo da utvrdimo i razmiislimo.
 
megi je rekao da kod nas postoji nekoliko legalnih klanica za kunice koji vrse i pakovanje jedino je problem sto nece da kolju 10 kunica, treba im dobra cifra.kunicje meso se slabo jede kod nas.u jednom starom clanku sam procitao da se meso kunica pojavilo u c marketu jedno vreme i bilo je veoma brzo rasprodato, posle toga se nije ni pojavljivalo u masivnoj prodaji.eto poente!!!smatram da osnivanje farme nije losa ideja jedini problem bi bio start ali kasnije kad se kolicina dostigne to bi bilo prilicno isplativo.
pozdrav iz ivanjice :cool:
 
Evo ja sam poceo da prodam na veliko kunice meso.(razume se na crno) .Pratim 30 komada sto dodje neji 50 kg meso. A posle za vtora tura nema kunice. To je kod nas na balkanu sta site polemisemo a niko ne radi ozbilno. Sad pred Novu Godinu mogao sam da prodam najmalo 500 komada ali imam samo 100. Znaci i ja nisam svatio ozbiljno stvari. Potrebna je investicija , kolicina mesa a pazar sam dodje. Do sad sam dobio 3 ponude za legalno prodavanje na kunice meso ali jebiga nemam kapacitete.......
Buducnost ima ali moramo da ga stvorimo...
 
Mene mnogo vise zanima kako je to zakonom propisano u EU. Kako treba da izgleda ta farma koja nije sa kavezima posto oni insistiraju na tome da nece kunice iz kaveza.
 
Ako vec te klanice postoje voleobih da znam kao naravno i svi ostali koji su zainteresovani ovom temom, gde oni njihove kunicevo meso plasiraju na cije trziste ako izvoze u eu ondak je za mene problem zavrsen a sta mislite vi :haha:?
Naravno da je lakse otici do Madjarske,ja znam jednu farmu u Madjarskoj koja drzi kunice ne u kavezima naravno da ih ima vise, koja radi za evropsko trziste i Svajcarsku pa recimo da moze kod njih da se raspitamo za standarde evropske unije.
Post je spojen: [time]1290366635[/time]
_________________________________________________
Peto1 ako nemas nista protiv poslacuti na email neke slicice sa klanicom i sa farmom bez kaveza sta kazes
 
Proizvodnja biokunica je mnogo zahtevnija stvar od klasicnog uzgoja...
Trebalo bi prvo da se pozabavimo klsicnim a tek kasnije sa biokunicem...
 
Ja bi recimo predlozio da svi zainteresovani prvo da se okupimo negde upoznamo i tek ondak da vidimo sta se uraditi moze jer je nama svima to u interesu da nesto napravimo.
Da vidimo ko moze da bude od nas svih domacin ja predlazem sebe da budem prvi domacin, mozda buduceg udruzenja kunicara i farmera ako neko zeli da bude prvi domacin nemam nista protiv razmislite o predlogu pa ostavite komentar i jasno DA
 
peto1 je napisao(la):
Mene mnogo vise zanima kako je to zakonom propisano u EU. Kako treba da izgleda ta farma koja nije sa kavezima posto oni insistiraju na tome da nece kunice iz kaveza.
ja sam pre 5-6 meseci postavio par linkova sa youtube o organskim kunicima,ima ih u nekim temama, nemogu da se setim gde precizno, cuvaju se u zagradjenim prostorijama, sa trinom na zemlji i hrane se obicnom hranom. Malo je cudno videti ali to su njihovi standardi.
 
Deki
klanice ne da postoje nego sigurno postoje i one sa tvojim kunićima za plasman nemaju ništa.
500 komada je minimum za klanje dnevno maxkapacitet 3000,oni sa plasmanom nemaju ništa oni ti zakolju upakuju a ti ih čovo prodaješ dali organskog ili neorganskog dali iz kaveza ili ne to je tvoj problem.Oni ih pregledaju odrade uslužno iskeširaš i nosiš.O kakvom ti plasmanu govoriš nije mi jasno šta oni imaju sa tvojim ili bilo čijim kunićima,oni rade uslužno klanje a može i smrzavanje sve ostalo je tvoje.
Druga stvar mešate babe i žabe.Kunići se na svim farmama drže u kavezima čak je za tov i propis donešen,majke moraju imati najmanje 70% tvrde podloge kao i mužjaci.Kod bio kunića se razlikuje izđubrivanje i normalno hrana.Obiđite par farmi u inostranstvu koje plasiraju preko 100.000 komada godišnje na evropsko tržište pa onda idite korak dalje.Ima tačno propisane dimenzije za tovne kuniće za majke i mužjake,kao i temperatura,vlažnost vazduha,mikroklima,a kod biokunića čak je propisana i visina buke koja je dozvoljena u objektu u decibelima zbog stresa jer kunić pod stresom nije bio kunić ali nebi sada o tome.
Evo ovako jedna mini farma sa 100 ženki nekih 15000 evra za ulaganje što se tiče matičnog jata,kaveza,stručne podrške(mislim na papirologiju) jer samo papirologija,seminari.savetovanje sa genetičarima i tehnolozima košta oko 1000e godišnje mislim na papire.Pa kad se uzme u obzir da svaki dan podležete novim zakonima i promenama mislim na novčano tada vam predlažem da organizujete odgajivačnice kunića što vas i papirološki i usvakom drugom smislu mnogo jeftinije izlazi samo je broj kunića ograničen ali do 100 majki je sasvim dovoljno.Razmislite malo u ovom pravcu,normalno onaj ko hoće da radi.Vaše je da nađete tržište klanje vam nije problem verujte mi,mnogo veći problem vam je hrana ako hoćete biokunića jer kod nas to niko nepravi,a čak će vam biti problem i kod ovog drugog slučaja jer kada odnesete meso u Bečej na analizu(meso kunića nemože na tržište bez tog certifikata) biće vam sve jasno,zašto je neki koncentrat dobar a neki ne,zašto nemogu jesti ječam i kukuruz imnogo drugih odgovora.Samo pazite kada jednom tamo padnete teško se posle oprati. :cao:
 
da,nemogu zbog kvaliteta mesa,moraju oni stosta drugo pojesti pa da bi meso imalo dosta kalorija,uglj hidr.,masti belancevina itd.
da bi kunic imao odredjenu trazenu partiju misli se na butove i ledja po kvalitetu,nemere jesti samo jecam i kukuruz,za tebe moze ali za trziste nikako.ishrana kunica je citava filozofija koja se izucava decenijama,odnosno godinama se daje na kvalitet zbog normi koje postavlja sutrasnjica ali nebi ja sad o tome jer to pokrece razne polemike i prepiranja i prepiske sto nikako ne zelim.Vreme ce pokazati mislim na tvoje godine u kunicarstvu.Nemoze se sve pronaci na internetu,nesto ide na iskustvo.Za par god ces reci samom sebi sta je to ono onda pricao Megi.Obicno kazu kad pocinjes da radis neki posao u ovom slucaju je to kunicarstvo, onda najmanje 7-8 godina radis po knjigama,pa tek onda pokusavas nesto svoje da ubacis i promenis.A dotle ce ti se vec neke stvari kasti same sto bi rekli Banacani.Mozda ja i gresim aliiiiiiiiiiii.......
Vozdra :D
 
Slazem se so Megi. Imate megalomanski pogledi na sve ovo. Razmisuvate za izvoz a ja mislim da nema kapaciteta za prodaje u Srbije. Znaci da plasirate kunice niz cela Srbija i da radite sa zdruzene sile , nemacete toliko kapaciteta.
Post je spojen: [time]1290432591[/time]
_________________________________________________
Na ovaj nacin funkcionise svaka mesara . Nosi napr. svinja na usluzno klanje u klanice i mesara proda meso. Isto je i za kunice . Treba samo registrovati mesara i nadjie plasman na kunice meso
 
DEKI je napisao(la):
Ja bi recimo predlozio da svi zainteresovani prvo da se okupimo negde upoznamo i tek ondak da vidimo sta se uraditi moze jer je nama svima to u interesu da nesto napravimo.
Da vidimo ko moze da bude od nas svih domacin ja predlazem sebe da budem prvi domacin, mozda buduceg udruzenja kunicara i farmera ako neko zeli da bude prvi domacin nemam nista protiv razmislite o predlogu pa ostavite komentar i jasno DA
Citao sam sve sto pisete svidja mi se ideja. ja sam za
 
ok ljudi klanje znaci nije problem onda treba gledati na trziste.
prut je lako slomiti ali debeli snop..
poenta je da sami ne mozemo nista da ucinimo,drzava je gluva dok joj se usi ne procackaju,papirologija suvisna a i bez ikakvog udruzenja sve bi bilo prilicno tesko,zapravo slazem se sa dekijem trebali bi da se sastanemo i dogovorimo o sledecim koracima,govorim o zainteresovanima naravno.

veliki pozdrav od mene :cool: :cao:
Post je spojen: [time]1290400554[/time]
_________________________________________________
evo kako izgledaju indijske farme bez nekih velikih ulaganja :cool:

http://www.youtube.com/watch?v=zKd2BO3QLqM
Post je spojen: [time]1290426684[/time]
_________________________________________________
i francuzi su interesantni


http://www.youtube.com/watch?v=Z0P22pRYP6k&feature=related
Post je spojen: [time]1290451920[/time]
_________________________________________________
a sto se tice petovog eko farminga mali prilog


http://www.youtube.com/watch?v=Ld0m6Ez7JbA&feature=related

pozdrav :cao:
 
Ako oni jedu samo kunice koje nisu gajeni u kavezima neka jedu. Ti kunici se setaju po hrani i izmetu i to im odgovara pa onda nek im je na zdravlje. Ipak cu ostati pri mojim kavezima gde je bar hrana zasticena od zadadivanja izmeta i mokrace i siguran sam sta jedem. Treba veci kavezi i jedan problem manje. Hranilica i voda koju nemogu da zagade izmetom po meni je uvek zdravije i higihena je veca nego kod tih humanih odgajivaca. Moji ce ostati u kavezima sa resetkama.
 
Pozdrav ako tvoji ostaju u kavezima to je tvoja odluka ja se nemesam u to i nezelim.
Samo bi hteo da kazem, da ti kunici se nesetaju po hrani jer imaju svoje hranilice, i vodu piju ne iz nekog lonceta nego sistem poilice, ( ako gospodo zelimo da prvo vidimo te njihove farme kako to izgleda u praksi daj da odemo kod njih pa da se uverimo i tek ondak da sabiramo utiske.....) izgleda da sume mnogi koji su do sada ostavljali nekakve komentare na ovu temu pogresno mozda svatili ili sam ja pogresno formulisao pozdrav :cool: ::svaka cast::
 
15 godina sam držao kuniće.Gotovo svih rasa.I sad sam napravio pauzu.Probao sam prodaju i po pijacama i po restoranima i jednostavno ne ide...
Ljudi,mi jednostavno nemamo kulturu,za ishranu mesom kunića,ako krene nešto ozbiljno da se radi,ja sam za.Mada skeptičan nažalost još uvek po tom pitanju.
 
Nazad
Vrh