Strništa i rad na njima

Ivane,
zar ne bi, od špricanja totalom, bilo bolje za 2 tjedna potanjurati i zasijati rauolu za zelenu gnojidbu?

Hm, neznam, htio bi rješiti na taj način korove, jer iskreno, odlično se pokazalo..... To sam odradiio prošle godine, ove posijao kukuruz, odrađena mala korekcija i čist, nema ništa od korova..... A total je 30kn litra ili 4€......pa ispada najjeftinije suzbijanje korova.....
 
Danas pomalčirao strnište, na traktoru se nevidi boja, imam još sutra za završiti..... Dobro izgleda, sad da korovi izađu i prskanje totalom, pa oranje u 12mj.....

Ivane,
zar ne bi, od špricanja totalom, bilo bolje za 2 tjedna potanjurati i zasijati rauolu za zelenu gnojidbu?
Bilo bi.

Hm, neznam, htio bi rješiti na taj način korove, jer iskreno, odlično se pokazalo..... To sam odradiio prošle godine, ove posijao kukuruz, odrađena mala korekcija i čist, nema ništa od korova..... A total je 30kn litra ili 4€......pa ispada najjeftinije suzbijanje korova.....
Ko ne plati na mostu, platiće na ćupriji...

Ako već imaš svoju mehanizaciju i čistu njivu, po meni je suludo da na strništu koristiš hemiju. Bolje je da uložiš novac i vreme na povećanje postotka organske materije u zemljištu, nego da to isto zemljište nepotrebno truješ zarad kratkoročnog dobitka (uštede).

Ja bih na tvom mestu isprskao tu izmalčiranu površinu sa rastopljenom UREA-om (50-100 kg/ha) i Unikerom ili Bioplugom (ili šta već od tog tipa preparata možete da nabavite kod vas), i odmah prešao tanjiračom da bi se sve to dobro izmešalo. Onda se poseje neki siderat (rauola, bela slačica ili makar merkantilna soja), čisto da ima organske materije koja će se na jesen zaorati sa osnovnim đubrivom.

Što se kontrole korova tiče, najbitnije je da ga ne pustiš da ode u seme, a s obzirom da si malčirao strnište, možeš biti miran neko vreme.

E sad, za svaki procenat organske materije u zemljištu, povećava se količina vode koje to zemljište može da zadrži, tj. povećava se "efekat sunđera" koje zemljište ima. Internetom cirkulišu cifre od 14.4 l/m2 do 17 l/m2 koje 1% organske materije u zemljištu može da upije (i kasnije da biljkama), a to u sušnoj godini nije zanemarljiva količina (a prognoze su da nam klimatske prilike u narednim godinama neće biti povoljne). Da ne nabrajam sad sve linkove, kontam da je Michigan State University dovoljno kredibilan - https://www.canr.msu.edu/news/compost_increases_the_water_holding_capacity_of_droughty_soils (~15.4 l/m2 iliti jedna pristojna kiša pride).

Što se "totala" i njegove dugogodišnje upotrebe tiče, previše je indicija da ima štetan uticaj na život u zemljištu (bakterije, gljivice, gliste) - https://www.soilassociation.org/media/7202/glyphosate-and-soil-health-full-report.pdf - a s obzirom da deluje samo na iznikle korove, a ne i na one koje ćeš imati u sledećem usevu, po meni je upravo njegova upotreba bacanje para.

Zbog svega što sam naveo, mislim da će ti korisnije biti da ove godine probaš ono što je iwanho napisao.
 
Ja sam posle zetve sve istanjirao i sad krece trava ponegde,kad stavim sve na papir,vise se isplati jos jednom da istanjiram,nego da idem totalom
 
Posijao na strnište i soju, falila jedna kiša da nikne kako treba, i sada nit ostavit, nit tanjurat..... Moram sutra donojeti odluku, jer planiram na to posijati uljanu repicu......

Rauolu sam sijao i skidao kombajnom, za sjeme, i gdje je ona bila, lakše se izorala njiva, zanima me baš kakav će onda biti prinos kad se zelena zaore...... Vidim da to dosta poljaci rade.....
 
Gotovo sigurno nisam ratar za primjer. Površina koju obrađujem je jako mala, kao neki veći vrt (svega 0,35 ha). Na toj maloj površini pokušavam postići što bolje prinose i što zdraviju hranu (kukuruz, buće golice, pšenica, krumpir i razno povrće u vrtu - sve isključivo za svoje potrebe).Pprije 5-6 godina za počeo i od onda redovito radim zelenu gnojidbu. S obzirom na to da ne koristim herbicide niti fungicide, zadovoljan sam već time da sam se riješio osjaka i slaka, a ostali korovi su se jako smanjili (kod mene još na oranicama nema ambrozije). Ne mogu dokazati, ali vjerujem da je kolega PGR u pravu što se tiće poboljšanja vodozračnog režima u tlu.
 
To je dobro posle da se tuce totalom, lakse se unisti kad su manji rizomi. Ja sam 10 lanaca svoje zemlje izugario i sad krece sirak ko lud. Ostalo sam isprskao totalom u utorak.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
U borbi sa sirkom na strništima preferiram samo i isključivo Glifosat.Tanjiranje mi se nije dobro pokazalo a o ugarenju ne razmišljam sve dok je nafti cena koja jeste.

Nije tu samo cjena nafte, troši se i plug, traktoru nabijaju sati itd itd.....

Danas sam izorao zadnje što je planirano, bacim gnojivo i zatanjuram...... Pa nek tako čeka mjesec dana, i sijem uljanu repicu...... To može biti jedna od opcija za strništa....
 
Meni se pokazalo dobro i na dva tanjiranja,a i na jedno tanjiranje+total,ali kako god radio svakako u prolece posle setve moram raditi total,tako da hocu bar preko leta da ga zaobidjem
 
Nije meni žao traktora,priključnih mašina niti goriva toliko koliko mi je muka kada na ne tretirana strništa sledeće godine posejem kukuruz i gledam kako se sirak šepuri a ne mogu mu bukvalno ništa.Ovako bar rešim rizom veoma uspešno a semenski znatno redukuje hemija za uskolisne korove u kukuruzu.Da sejem soju ili suncokret na strništa mogao bi preskakati Glifosat ali ne sejem i ne smem.
 
Zasto ne smes?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Osim ako si mislio da ne smes preskakati total onda ne moras odgovarati :) Ja sam pomislio da ne smes sejati soju na strnjistu...
 
Ja ove godine idem totalisanje, pa posle 3 nedelje tanjiraca, pa u jesen gruber.
Ranije sam isao dva puta tanjiranje i nije lose, ali je pocela pirevina i muhar da mi se pojavljuje na parcelama....
 
Poslednja izmena:
Definitivno moram da batalim pivo... ili bar da ne ulazim na forum dok pijem vec samo kad se razbolim.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Evo sad mi se prividja da Manjevic ide 2 puta totalom u 3 nedelje... :)

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh