Strništa i rad na njima

Nema jeftinije hemije,nego hemija za sirak u soji,repi i suncokretu! Mada i razrivač izdesetkuje rizome
 
Najbolje je kombinovati sistem hemija-orudje u nasim proizvodnim uslovima gde nema GMO useva, osim po koje jutro soje i mozda jos po koje jutro povrca :osmeh:
 
Kad vec pominjete rizomski sirak, imam pitanje usko povezano sa strnistima i sirkom. Imam neke parcele gde mi je ujedno i najbolja zemlja gde bas ima dosta rizomskog sirka a kukuruz radja i u najvecoj susi, bude 2-3 godine kukuruz pa jedna jecam ili psenica pa total na leto zbog rizomskog sirka. Jos uvek nema znaka rezistentnosti na herbicide za sirak u kukuruzu ali ocekujem da se to vrlo lako moze desiti u narednim godinama. Pa bih malo promenio plodored
Koliko bi uticali herbicidi za suncokret/soju na taj rizomski sirak ako bi sejao umesto psenice soju ili suncokret ?? Da li bi zaustavio njegovo sirenje u soji/suncokretu i makar malo smanjio ili je to najbolje ipak raditi totalom na strniste ??

Najvise me interesuje iz dva razloga prvi je sve manja isplativost psenice a drugi jer zbog blizine Morave i jakih rosa mnogo se kasno skida kukuruz pa cesto i prodje optimalni rok za psenicu (kao jesenas) siguran sam da bi soja tu uspevala sejali u tim delovima atara ali uglavnom te ljude ne poznajem pa ne mogu da pitam. Za suncokret je vec rizicno zbog ptica
 
Poslednja izmena:
imt577dv i ja sam imao isti prob kao ti.sve je isto.parcele prve klase,pored reke,sa jakim rosama,idealne za kukuruz koji navodnjavam,ali su zbog monokukture vec poprilicno zakoravljene.psenice zbog kasnog skidanja kukuruza ne stignem da posejem.ove godine sam probao prvi put soju.dogodine cu znati rezultate...ako se u takvim njivama soja ne rodi onda sigurno nece nigde ispod save i dunava...
 
IMT 577 DV@Ako je sve tako kako si napisao nevidim razlog da ne seješ soju a imaš raznoraznih kombinacija za sirak u soji...ja na 90% parcela praktikujem dvopolje (soja-kukuruz) u jedno ubijam uskolisne a u drugi širokolisne i njive su relativno čiste...:ppozdrav:
 
Pa bas zbog toga i pitam, znam da ima dosta herbicida pa me interesuje jel uspevaju svi ti herbicidi u soji da ubijaju rizomski sirak ili ga drze pod kontrolom. Ako skinem ranije kukuruz ove godine posejacu jecam i ostavici bar 1ha za soju pa da vidimo. A ako zakasnim bice onda vise soje. Ali cu onda morati i ekstruder da nabavim zbog svinja :osmeh:
 
Ubijaju rizomski sirak uglavnom ovi kvalitetniji ::novac:: i gornju dozu da rokneš koju piše na flaši...:ppozdrav:
 
Gruber sa sirokim motikama lepo izbaci na povrsinu rizomski sirak. Ja sam prosle godine prelazio strnista jednom gruberom i jednom tanjiracom. Posle toga je ipak isto oranje jer je bilo previse vlage za gruberisanje.
 
2h33ckn.jpg

jednom prosao tanjiracom
 
Grubaces ti kad ovo zapekne,ako ne bude kise cestite do dubokog oranja ima da klizi plug,bolje total pa na mestu orati,ove godine ce biti bolje ne dirati nista...
 
Nazad
Vrh