Strništa i rad na njima

Sta mi predlazete da radim sa ovim oranjem?
U julu izuvcen stajnjak i zaoran,posle par dana predjeno drljacom.Pre 7 dana sam presao jednom tanjiracom,ali i dalje ima trave.Planiram da posejem jecam ovde.
Slika je pre tanjiranja.Posle njega je prezivelo 20% trave.
screen capture software
Sad da li je kasno za totalni herbicid ? Ako poores ovako moze biti topla jesen , pa ce opet posle nici trava. Ili da pred oranje prodjes jos jednom tanjiracom , ili frezom , jos bolje. Pozdrav :cool:
 
Malo preznojavanja na +32. :osmeh:
2up92wz.jpg
 
Vilkinsoni,pa razmisljam i da prskam totalom ali mozda sam treba pre nego sto sam tanjirao.Ne bih orao jos jednom mislim da trosim gorivo bezveze a opet ce trava krenuti na prolece.Planiram da predjem jos jednom tanjiracom pa onda spremacem i da bi trebalo da bude dobro.
Pero,jel spremas za psenicu ovo?
 
Sta mi predlazete da radim sa ovim oranjem?
U julu izuvcen stajnjak i zaoran,posle par dana predjeno drljacom.Pre 7 dana sam presao jednom tanjiracom,ali i dalje ima trave.Planiram da posejem jecam ovde.
Slika je pre tanjiranja.Posle njega je prezivelo 20% trave.
screen capture software

Trebao si total pre 15 dana, na kraju krajeva nije kasno ni sada, ima vlage i brzo ce uginuti korovi, za 15 dana mozes da sejes, tek pocinje optimalni rok za setvu. Ako si u mogucnosti uradi tretman sutra, javljaju dosta kise, ovo za 7 dana moze da bude prava livada.
 
Ako si jednim tanjiranjem unistio 80% korova, onda ce jos jedan prohod tanjiracom da resi preostalih 20% sigurno, a plus ces ici i setvospremacem. Samo da se ne utaba mnogo ako budes tanjirao ponovo? Izaberi povoljan trenutak, ti najbolje poznajes svoju zemlju. Bolje za te pare sto bi sada kupovao total da predjes valjkom posle setve jecma.

Spremam za jesenje oranje. :ppozdrav:

@Vlada015 ovo je pretanjirao, slika je pre toga napravljena, i unistio je vecinu korova.
 
Ako si jednim tanjiranjem unistio 80% korova, onda ce jos jedan prohod tanjiracom da resi preostalih 20% sigurno, a plus ces ici i setvospremacem. Samo da se ne utaba mnogo ako budes tanjirao ponovo? Izaberi povoljan trenutak, ti najbolje poznajes svoju zemlju. Bolje za te pare sto bi sada kupovao total da predjes valjkom posle setve jecma.

Spremam za jesenje oranje. :ppozdrav:

@Vlada015 ovo je pretanjirao, slika je pre toga napravljena, i unistio je vecinu korova.

Kolega , da li se cestim tanjiranjem na istoj dubini stvara djon koji ima isti efekat kao kod oranja na istu dubinu ?.
Ja sam takav problem imao predprosle (2014) godine na parceli koju sam 3 puta frezirao ,a zatim posejao psenicu.
Ishod je bio da plugove sledece godine nisam mogao da kontrolisem zbog utabanosti (zemlja nije bila smonicava).
Rezultat je bio da sam polomio dva srafa na prvom raoniku.
Ja uvek praktikujem ponovno oranje , obradivost je svake godine ista.

Pozdrav :cao:
 
Sta ti znaci to ,,cesto tanjiranje''? Decko je vec uzorao ovu njivu, i jednom potanjirao, ocigledno po suvom. Sta bi falilo da pretanjira jos jednom? I ako isprska Totalom sutra, verovatno ce pred setvu ici jos jednom tanjiracom.
Sta da rade oni koji teraju tanjiracom po strnu 2 puta do jeseni, pa onda tek oru? Prema tvojoj logici, oni ne bi mogli da uzoru kako treba, zato sto bi plugovi isli samo do dubine na kojoj je radila tanjiraca.
 
Ne , javio mi se problem da nisam plugove mogao da postavim na radnu dubinu , a kada rade dolazi do raznih promena opterecenja. Sada gledam po forumu , i vidim da ljudi zaista to rade. Izvinjavam se , mozda je ovo kod mene bio slucaj .
Pozdrav :)
 
Imam jos jednu parcelu slicnu ovoj,nju bih prskao totalom,ali da li cekati da prodje kisa ili prskati sutra?
Ovu cu preci jos jednom tanjiracom par dana pre setve i mislim da nece biti trave.
 
Planiram se ove godine provuci samo jednom obradom strnjista i bez prskanja totala.
Pa mi recite kada bi bio najbolji trenutak.
Do sada tanjirao odma posle zetve i drugi put kada niknu korovi. Međutim sada na nekih 50ha žitarica mi je mnogo raditi dva puta. Pa bih da tanjirao samo jednom.
Ja sam mislio negde sredinom avgusta. I to bi bilo to do gruberisanje u novembru.
Sta vi kazete?
 
Sirak se pojavljivao do sada. Ali mislim da će sve manje zato što već 4 sezone tanjirac strnjiste.
 
Poslednja izmena:
Ja se ne slažem,a i ne koristim total na strništa! Bez 5-6l/kj ne vredi (ako ima poponca,kupine,... i to je malo) ,a to je 2000-2500din/kj (minimalno) ,za te novce pređem dvaput razrivačem,ako treba i treći put,onako iz inata :haha:
 
Nazad
Vrh