Strništa i rad na njima

Tanjirao sam strnjista odma posle zetve. Sada je sirak metar visine, tako da moram ponovo potanjirati kako bih orao ili gruberisao.
Moje pitanje je gde sam pogresio? Ili sam trebao da sacekam sa tanjiranjem, da nisam tanjirao posle zetve, nego tek sredinom avgusta. Ili ipak treba da se tanjira po dva tri puta pre jesenje obrade?
 
tanjiranje posle zetve se radi da bi se izritirala trava i prosuto zito i kad dobro izadje onda se to resava totalom. moje misljenje je, da je sad kasno za total posto vegetacija polako jenjava, a i sirak ti je bacio seme. istanjiraj sad jos jednom i ostavi pa ces videti,ako ne izadje opet trava nakon dvadesetak dana,onda samo preori zimsko i to je to.
 
Tanjirao sam strnjista odma posle zetve. Sada je sirak metar visine, tako da moram ponovo potanjirati kako bih orao ili gruberisao.
Moje pitanje je gde sam pogresio? Ili sam trebao da sacekam sa tanjiranjem, da nisam tanjirao posle zetve, nego tek sredinom avgusta. Ili ipak treba da se tanjira po dva tri puta pre jesenje obrade?
Tesko da mozes da se provuces sa jednim tanjiranjem. Obicno dva, a one kisne i tri. Vec 4 god. strniste samo tanjiram. Rezultati su odlicni. Isprovociram samoniklu psenicu i ostali korov, tako da oranje u prolece bude cisto. Lakse se ore, manje korova, ne trujes se totalom (koji je najlaksi za guzicu) i ne kiselis zemljiste. Tako po meni ne gresis nista, vec radis dobar posao.
 
Ne razumijem zasto bi tanjurao prije grubera? Ja sam gruber terao u ambroziju visoku 60-70cm. Pocupao njeno korjenje i sasusila se. Vidio si slike kad sam gruberom isao i vec gledam da ovih dana idem drugi prolaz gruberom ili tanjuracom. To ovisi o vremenskim uvjetima ali strniste se prelazi do jeseni 2-3 puta ovisno o godini. Nisi uopce trebao pustiti korov da iznikne toliko velik, dzabe si radio prvi ugar strna ako ti se sad korov stigao osjemeniti. OK, nije dzabe ali je efekat drugog prolaza DRASTICNO smanjen. Ja nemam svoj gruber pa sam dugo cekao da ga mogu posuditi od kolege i kasno sam isao u prvi prohod pa je ambrozija zato i bila kolika je bila ali se svejedno nije stigla osjemeniti pa se tjesim da sam uhvatio jos dovoljno vremena. Vidjet cemo jos sta i kako.

Kolega je ove godine kupio kratku tanjuracu i razmak izmedju prvog i drugog prolaza je bio svega 10-ak dana. Eno, strna SMRVLJENA, ugorela zemlja, nema ni jedne jedine travke i to tako ceka jesensko oranje bez problema.

Zemla je kao zena; sto ju vise rujes, ona to bolja ;)
 
Koj to gruber moze ici u travu visoku 60-70cm?
Prvi put cujem....
Od ponedeljka cu preci tanjiraca jos jednom, valjda cu unistiti tako korove, kako ne bih imao problema u prolece.
 
Poslednja izmena:
Sad mi je krivo sto nisam slikao njivu... Pokosen stocni grasak i ambrozija prorasla i to se moralo odmah raditi ali nisam tad mogao dobiti gruber pa je ambrozija zato prerasla i u tako visoku sam isao. Jel moze ili ne, ja pricam sto sam radio a to sto to ne izgleda lijepo i nije ravno kao led i nekome se ne svidja nije moj problem. Pobogu u mocvarnoj njivi jednoj nisam zob mogao svu pokositi i kostan i zob sto su ostali sve sam odradio bez ikakvih problema i stopanja...

Slike grubera imas u ovoj temi ili u temi o gruberima, ne znam gdje sam stavio. Trava je daleko od zatrpane u zemlju ali je sav korjen pocupan i sva se trava posusila. Ide bez problema samo ako si normalan pa ides prvi trag grubera 10-15cm tek toliko da pokopas korjenje niklih biljki i da se zemljom pokrije sjeme koje je cev na zemlji.

Idem mozda i sutra gledati gruber i mozda ga i kupim ako se sve potrefi i onda poslije prve kise ide drugi prohod gruberom. Ako bude stopao u drugom tragu ( a vjerovatno hoce) uvijek imam tanjuracu za drugi prohod.

Ja od grubera nikad nisam ocekivao da zamjeni plug i da "sakrije" sve zetvene ostatke u zemlju. Meni je bitno da ambrozija vise ne raste
 
Kako si pocupao koren biljke sa uskim moticicama, verovatno jesi jedan deo ali je sve.
Kako se dobro secam nisi radio sa sirokim motikama.
 
Standardne motike u tri reda. Ne znam jesi li ti kad vidio koliki je korijen od ambrozije visoke pola metra? Nema sanse da se citava provuce kroz gruber. Posluzilo me vrijeme pa je sunce przilo svaki dan bez imalo kise po tom izvrnutom korjenju i svi su se korovi sasusili ali su ostali pri povrsini i dosta mase strsi van. Zato i kazem da ce najvjerovatnije po tim njivama drugi trag raditi tanjuraca, em da malo poravna, em da malo sasjece te sasusene trave. Pred jesensko oranje ako bude potrebe preletit cu lakom drljacom a ako se do tad fino slegne, tako pretanjurano preoravam. Sve biljke i korivi ce osati u tom povrsinskom sloju od 15-ak cm i prilikom oranja se zakopavaju u dublje slojeve 25-27cm i to je sva mudrost.

Sva strnista sam presao tim gruberom i koliko ja vidim da je sva zemlje "dirnuta" i da iza mene nema "oplazina" tvrde zemlje. Gruber je svu zemlju u svom radnom zahvatu podigao, razmrvio. Ja sam radom takvog grubera pre zadovoljan i nista mi bolje ne treba za moju zemlju.
 
ja sam isto kao manjevic radio strnjake i radim ih tako vec par godina, i mislim da nije nista skuplje od totala usporedbom na efekat na zemljiste.

- - - - - - - - - -

zapravo nisam razumeo ja najmanje 2 puta tanjiram, ali sad cu za koji dan 3 put.. nisam stigo ranije bio mi ruja u kvaru.
 
Ja bih sto manje da prskam, pa zato radim mehanicki.
Kako sto sam mislio drugi put gruberom, ali sam ocigledno zakasnio, trabao sam ranije.
 
Ja bih sto manje da prskam, pa zato radim mehanicki.
Kako sto sam mislio drugi put gruberom, ali sam ocigledno zakasnio, trabao sam ranije.
Nije lose s vremena na vreme obici njivu. Cisto da pogledas da ju nije neko odneo. Nemoguce je neprimetiti toliki korov. Sad ces imati duple troskove da ga resis. A da nepricam o osemenjavanju.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
md1qnp.jpg

ftluuh.jpg

jub7s2.jpg
 
Bio sam kod slavka prije mjesec dana, mozda malo i vise, znam da je taman nekako kupio tu kratku tanjuraču imao je paker valjak iza, koji je tezio nesta oko tone i po cini mi se znam da je covjek rekao da ce ga mjenjat posto traktor tu tezinu nije mogao nositi :ppozdrav:
 
Nije lose s vremena na vreme obici njivu. Cisto da pogledas da ju nije neko odneo. Nemoguce je neprimetiti toliki korov. Sad ces imati duple troskove da ga resis. A da nepricam o osemenjavanju.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока

A sta mislis da nisam obilazio parcele. Naravno da jesam.
Nego gruber nisam mogao uzeti ranije....
 
Sta mi predlazete da radim sa ovim oranjem?
U julu izuvcen stajnjak i zaoran,posle par dana predjeno drljacom.Pre 7 dana sam presao jednom tanjiracom,ali i dalje ima trave.Planiram da posejem jecam ovde.
Slika je pre tanjiranja.Posle njega je prezivelo 20% trave.
screen capture software
 
Nazad
Vrh