Strništa i rad na njima

Ja imam jedno pitanje,na strnjistima gde sam vukao stajnjak i tanjirao dva puta,pojavio se samorast zita i to se bogami lepo zeleni. Sada je neke visine 1-2 cm i bacilo me u nedoumicu da li da ga ostavim da raste pa za jedno 2 meseca duboko oranje ili da dejstvujem sa nekim orudjima?
 
Imao sam ja to prosle godine, samo nije dirana strnjika. Tako lepo nikla NS40S, bila i 12-13cm pocetkom Novembra kada je zaorana... e sad, bilo je suvo prosle godine i oko 20. Septembra je bila nesto veca nego ta tvoja (2-5cm). Ja bi dirao samo ako krene trava.
 
Imam u planu da istanjiram strnista gde nije izbalirana slama i gde je oprskano totalom pre malo manje od mesec. Ponajvise da malo usitnim slamu da mi manje smeta prilikom zimskog oranja. Hoce li to ponovo isprovocirati korove i u kojoj meri ?? Tj najvise me interesuje da li ce biti potrebe prskati ponovo.
 
IMG_20160826_122329_zpsfdtbvhg3.jpg

IMG_20160826_122348_zps91eles7x.jpg

IMG_20160826_122415_zpsiiegnbkr.jpg

I mi Jelena za trku imamo.
 
Drava da ne valja? To je jedna jako dobra, fina tanjuraca za malo jace traktore. Kolega je svoju kupio novu u kompletu s ursusom 1634. Cesto puta su najamni radnici okretali sa spustenom tanjuracom u radu, na njoj je dan-danas debela sajla pa kad netko zapadne da ne otkopcavaju tanjuracu s njom slepaju kombajn iz blata i slicne akrobacije...

Kod pazljivih ljudi je to jako dugovjecan stroj.

Vukao sam ja tu dravu tako potrosenu s mojim traktorom po strnjacima prije 3-4 godine i prvi trag nekako ide, drugi trag uz malo brdo brena stoji na mjestu i grebe. Vratio tanjuracu, zahvalio se i vise nikad nisam kopcao ;)
 
Videću kakva će njegova biti pošto nema nikakvu.Uzeo sam je jer radi sitno,ne ore.Traktor ima šta da vuče.Jedino ne mogu da je iznivelišem kako treba na špinglu pa prednje baterije idu dublje u odnosu na zadnje tj.ne stoji ravno ali šta je tu je.
 
Imam u planu da istanjiram strnista gde nije izbalirana slama i gde je oprskano totalom pre malo manje od mesec. Ponajvise da malo usitnim slamu da mi manje smeta prilikom zimskog oranja. Hoce li to ponovo isprovocirati korove i u kojoj meri ?? Tj najvise me interesuje da li ce biti potrebe prskati ponovo.
Posto ima vlage naravno da ce poceti ponovi nicanje, ali nema potrebe za prskanjem jer ces za dva meseca uraditi duboko tako da nemas brige. Poenta je stalno provocirati nicanje.
 
Tako je ali sve ima svoje.Ova spada u finišerku.Trebalo bi imati jednu poput tvoje za prvi prohod i posle ovom drugi prohod za fini setveni sloj kod tanjiranja ne paljenog kukuruzoviništa za setvu pšenice.Radio sam sa Leskovačkom V 24,diskovi 660 i napravio šou da sam posle tri puta morao preći Dravom da ne bi ispao iz traktora prilikom setve pšenice.Mada su i uslovi bili loši 2014 godine.
 
За пшеницу два пута прелазим, први проход укошена момачки, други пут, на средње рупе, подесим точкове да се вози на њима, да не би ишла дубоко и гас... припреми само тако....
 
Koliko znam tanjiraca i ide samo po suvom, nikako po mokrom.

Mi ovdje svi masivno koristimo tanjurace na proljece da se pred sjetvu rijesimo viska vlage u gornjem sloju zemljista da mozemo ici u sjetvu. Zemlja dosta glinovita pa vlaga tesko hlapi iz nje. Strnista tanjura samo ovaj kojeg sam spomenuo jer ima Dravu koja je momacki teska i uradi posao.
 
Nazad
Vrh