Strništa i rad na njima

Danas poceli drugi put prelaziti strnjake. Ide jako lagano, vlage taman, dubina oko 20 cm, brzina kao kod Mindjusara izmedju 9 i 10 km/h ... primecena najezda glista :osmeh:
w16yxe.jpg
 
Probaj Regenta sad :osmeh:, sta si navalio na Horsch-a iz Ade :osmeh: ... jesi orao to sto si gruberisao ili neku drugu njivu?
 
Evo kako mi postupamo sa strništima nakon žetve.

Prvo grubiranje ako je moguće odmah nakon žetve, makar i skroz plitko ako nema kiše. Zatim drugo grubiranje ako je potrebno (u slučaju da prvo nije uspešno obavljeno, tvrda zemlja pa neće gruber da uđe) se obavi najkasnije do 15.-20. 8.







Tako ostane neko vreme, čekajući ponik korova i neku kišu ako Bog da :)
Zatim prolazimo jedan trag tanjuračom, nešto kao predsetveno.



I nakon toga sledi setva Raole za zelenu gnojidbu. Najkasnije do 10.9, ako to uvjeti dopuštaju idealno ju je do kraja 8. mj posejati.





I nakon toga svega, sva naša strništa sada izgledaju ovako :osmeh:









I tako svake godine, plodored, kukruz pa žitarice, strnište pa raola i stalno u krug tako da Raola na svim zemljama vadi hranjiva iz dubljih slojeva, a njezinom razgradnjom stvaramo nove količine humusa u tlu, razvoj mokroorganizama i zemljišne faune!
Samim tim procesima uništavamo korove bez upotrebe herbicida!
 
Ja sam dosta razmisljao o zelenom djubrenje na svojom parcelama. Ali ne znam koliko kosta takvo seme.
 
Ja stavljam na jutro 10 kg, to je sasvim dovoljno, ali ako se stavi i 12 kg na jutro neće škoditi.

Moglo bi da se poseje i odmah nakon žetve, što da ne, samo ona onda prije dozreli i prije ju treba zaorati, nemože se čekati do studenog. No to bi možda bilo i pogodno onima koji bi želeli još nešto posejati početkom 10 meseca.
 
Ja stavljam na jutro 10 kg, to je sasvim dovoljno, ali ako se stavi i 12 kg na jutro neće škoditi.

Moglo bi da se poseje i odmah nakon žetve, što da ne, samo ona onda prije dozreli i prije ju treba zaorati, nemože se čekati do studenog. No to bi možda bilo i pogodno onima koji bi želeli još nešto posejati početkom 10 meseca.

Koliko joj treba da dostigne tu vegetaciju sa slike, za zaoravanje? 2 meseca ili vise?

Koliko se otprilike krece prinos semena, na toj parceli koju sejete za seme?:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh