Strništa i rad na njima

A dali ste naredne godine sejali soju na njivi gde je bila zaorana rauola?
 
Da li vucna tanjiraca moze da zameni ugar ili plitko oranje?
To jest da li unistava korove koji se pojave na strnjistu?
Ili ih samo isprivocira pa posle opet niknu?
 
Neka ozbiljna da,ali ove prncangle samo iseckaju o posle krene jos vise trava.

Ja jecmiste i jedan deo zita orem direkt na 30cm i prelazim teskom drljacom i ostavljam da pece sunce,tu ide repica.
 
Kako pretlazete da se odrzavaju i ciste parcele od korova?
Ali bez prskanja sa totalom.
Mozda da stavim siroke motike na gruber?
PA nakon tanjiranja kada krenu korovi, da pretrcim gruberom?
 
Od mene će dobiti samo uzorane uzglavnice kako se međedi ne bi okretali sa prikolicama, total kad naraste korov, veštak u jesen i zimsku brazdu.
Sušne su nam godine, nije nužno da pečem zemlju i trošim dizel uzalud.
 
Tako je nikola gde ce zito na jecam,ili na jecam zito,ili uljana repica na zito samo plug sada i na 30cm zatim teska drljaca,ili tanjiraca + paker ispitana i najvaznija kombinacija je za sve ovo plug bar za moju zemlju.
 
I ja cu orati na 25cm gde cu sejati, psenicu na jecam.
Nego se pitam kako je najbolje odraditi posle psenice, gde ce ici prolecne kulture.
 
Da li vucna tanjiraca moze da zameni ugar ili plitko oranje?
To jest da li unistava korove koji se pojave na strnjistu?
Ili ih samo isprivocira pa posle opet niknu?

Neka ozbiljna da,ali ove prncangle samo iseckaju o posle krene jos vise trava.

Ja jecmiste i jedan deo zita orem direkt na 30cm i prelazim teskom drljacom i ostavljam da pece sunce,tu ide repica.

Sad ce opet biti da se ja pravim pametan i da serem bez veze ali jedna od uloga ugara i je ta da korove koji su se do zetve osjemenili potakne da isklijaju i da porastu i kad dodju do odredjene faze opet se obradjuje strnje prije nego se ta nova grupa korova krene osjemenjivati. Gruber zato i ide u prvom prohodu do maksimalnih 15cm dubine da izmjesa sjemenje korova sa isjeckanom slamom i ostatcima strnja koji ce ujedno i odrzavati vlagu i spreciti suvisno isparavanje iste iz zemlje. kad korovi porastu ide drugi trag gruberom dublje nego prvi prohod nekih 10cm ako je traktor u stanju vuci a ako ne ceka se povoljan trenutak i tanjuranje tog gruberanog sloja i kasnije drljanje ako bude potrebe alu i velikoj vecini slucajeva ne treba. Do jeseni takva zemlja nabuja i "izgori" nema da korov poraste a vlaga u dubljim slojevima sacuvana a zetveni ostatci ostau blize povrsini i tako brze trunu.

Ovdje svi veci proizvodjaci i firme tako rade ili teskim tanjuracama ili gruberima ili kombinacija ta dva orudja i nikad problema.

Gledajte po youtubu kako naprednije zemlje rade sa svojim zetvenim ostatcima i sve ce vam biti jasno. Poboljsa se kvaliteta zemljista, lakse je zemljiste za obradu i oranje ne bude "kvrgavo" kao kod ljudi koji samo oprskaju totalom ili samo tanjuraju lakom tanjuracom "bezbroj puta"...
 
Epa pa vidis, ja bas tako nesto planiram probati.
Prvi prohod vucnom tanjiracom, taman bih izmesao slamu posto nemam secku, nego razbacivace. PA kada niknu korovi da pretrcim gruberom, ali da stavim siroke motike.
 
Ja cu da poorem sada na 30cm i da prodjem po potrebi cim bude trave sa tanjiracom i pakerom 1-2 puta do decembra( vukojebine-za suncokret)
 
Nazad
Vrh