Strništa i rad na njima

eea358e631926f39283255497ac8c91a.jpg

d90134d59467a2157860782d4b26d217.jpg

c6155227ed32fa574622316c0b3dfa3e.jpg


Послато са Lenovo A5000 уз помоћ Тапатока
 
15 cm sa 5 zec ili 4 zec od 9-11 km/h .Sto se tice zagrtaca moze naravno da se spusti ali onda teze propusta slamu,ako udjes u trag od prskanja (pogazena psenica ) gusi bas dosta...i to ne na radna tela nego bas na ravnjač.

Послато са Lenovo A5000 уз помоћ Тапатока
 
Dragane zar nisi radio strnjišta sa 5radnih organa ,ovde koliko vidim svih 9 su tu:sta: Zar nije to malo puno za 80ks?
 
To sam doneo od kolege da probam(taj sa 5 tela u dva reda na 40 cm ,taj ima diskove za ravnanje i veliki cevasti valjak ,velikim sirokim radnim telima sa 40 cm krilcima i visokim klirensom 80 cm) .Ovo je malo starija verzija sa flahovima umesto diskova radna tela su u 3 reda sa srcastim kopljima visine 65 cm nesto je tezi ali je nesto malo manji zahvat od 2m oko 180 cm jeste da ima 9 radnih tela ali to nema veze ,jer je slican zahvat a nesto lakse se vuce od ovog sa 5 tela (razlog su sira koplja na koleginom ).

Послато са Lenovo A5000 уз помоћ Тапатока
 
Fotografija-0143_zpspwnbnlkl.jpg

Fotografija-0144_zps97jzel3l.jpg

Strnjika nakon zaoravanja stajnjaka.Grudve sa prve slike su posledica prošlogodišnjeg prokopavanja kanala i gomile zemlje koja je na tom mestu ležala od prošle jeseni.Druga slika je raj za oči.Zanimljivo je da se crni za plugom.Ima sasvim dovoljno vlage u zemlji ali je solarijum glavni krivac za opšte stanje i izgled rataskih kultura.
 
Matiću,jel to stvarno oranje ovih dana?Čovek da ne poveruje da može biti tako sitno i lepo.Na koju si dubinu išao i sa koliko brazdi,a možda je i zemlja takva?Ja se mislim da od nedelje probam sa ugarom ali vidim da veliki traktori sa plugovima počnu pa prekinu.Možda će moj ferdža sa dvobraznim leskovakim plugom(kažu da je to vinogradarski-ima one dve rupe pa može da se smiče da ide uz ogradu) da uradi posao na 15cm dubine?
 
Jeste.Oranje od pre 2 dana.Orao je 577 sa plugom 610-14.Dubina u zavisnosti od tvrdoće od 20 do 30 cm.Tu gde je sitnije gazili smo jesenas kombajnom,traktorom i prikolicama a ove godine opet kombajnom i kamionom jer put nije mogao da se koristi zbog gomile zemlje skroz po širini parcele i baš sam se iznenadio kako se lepo rasulo jer je proletos na tom delu bilo vode do članaka.Retke su godine kada se ta parcela da lepo uraditi.2013 godine je uzorana na mišiće koliko je bilo tvrdo.Nije završeno sa stajnjakom tako da će biti još koja slika iz oranja ove parcele ali sa zelenkom.
 
Zasto orati strnjiku,ja to probao ranijih godina i sve sto sam primetio da ima razlike u odnosu na neugareno je u bezveze poreosenoj nafti.
Oranje na jesen i to je to sto se mene tice,para za bacanje se nema....
 
Mirko ovde ove vukojebine kod mene 6 klase nista bolje uzorati sada samo da ima uslova 20cm dubine ,nego u novembru na 30cm po mokrom.
 
Trave nema na strnjici sem na dva mesta i to gde je bila voda pa pojela pšenicu,a ostatak nijve prskan sekatorom i nema ni travke.Možda samo uzmem 2 totala sa 80 l vode i poprskam to i jedna grana svuda okolo njive pa sačekam oktobar i onda duboko oranje.Treba nekad poslušati i Mirka,dobar je to čovek,što jest jest.A možda je Matiću išlo tako lepo jer je u pitanju Super Moderator,nije to šala.
 
Od posla Super Moderatora samo što nisam dobio jeftiku :haha: a kamoli nešto drugo.Ne orem ni ja duboko do Oktobra već samo parcele na koje se izvlači stajnjak i eventualno parcele gde ide pšenica na pšenicu.
 
Nije svuda isto zemljište. Negde je lakše za obradu pa ugarenje vodi do rasušivanja a negde gde je teško i tvrdo zemljište tu je bolje odraditi ugar pa na jesen duboku brazdu. Lepše se uzore na zimu i manje bude vode na proleće.
 
Jesi li pročitao da piše zaoravanje stajnjaka?
Pa nisam tebe citirao,ko je izvlacio stajnjak uredu,a ovako na suvo orati je po meni samo visak para,dosada ili sta vec.Bar kod mene nije urodilo plodom,jedino sam se cesao gde me nesvrbi kad sam video koliko je otislo goriva...

- - - - - - - - - -

Evo Manjevicu dosadno pa tanjira:osmeh:.Sta se dobija ovim struganjem strnjike na 35 stepeni u ladu?
 
Tanjirao sam predvece od 7, pa do 11 sati.... Tanjirao sam najvise da mi ne bi gorelo strnjiste.
 
Nazad
Vrh