Strništa i rad na njima

Na 35+ stepeni,to sto je u kabini prijatno sa klimom,motoru sigurno nije.Odes lepo pre nego sto svane na njivu,radis max do 10 sati i fajront.
 
Danas su ovi manekeni derali strnjista,koliko god neki bili brendirani i ostalo nisu bili na visini zadatka,neka orudja su ugusila traktore,neka nisu htela u zemlju,neka nisu dobro rastresla...naravno ovo je po misljenju nas par forumasa i kolega,ako pitate one strucnjake svaki ce reci da je njihova masina najbolja.
imag1945.jpg

imag1944.jpg

imag1943.jpg

imag1941.jpg
 
Ja sam npr ugario svu strnjiku,rizom se samo beli i zilice za tanjiracom toga nema,ova mana:cool: ce posluziti mojoj radnji potrosnja po kj 6-7litara ed.Tanjirace su u nasem ataru morale dva prohoda da rade e sad sta je ekonomicnije i bolje ne znam.....
 
Jednom prilikom sam razgovarao sa gazdom firme MBV Vršac oko razrivača.Lepo pričali i on me pozvao na prezentaciju njihovih mašina negde u Banatu ne sećam se tačno koje je mesto u pitanju.Pitao sam ga kada i da li imaju u planu održavanje prezentacije kod nas u Donjem Sremu.Odgovor je bio potvrdan ali su tek u pregovorima a od onda je prošlo dosta vremena.
 
9 jula sam poceo da radim strnjista i posle sam pobegao na more i otac nastavio da radi druge parcele. Gruber smo podesili tako da ide do dubine gde nadjemo vlagu. Nasli smo je na 12-13 cm i to je bila i radna dubina. Danas sam obisao tu parcelu koju sam prvu uradio i situacija je sledeca: Tih gornjih 12-13 cm koje je obradjeno je suvo kao stena a ispod je zemlja isto tako vlazna kao i kada smo gruberisali. Od izvadjene zemlje sa te dubine mogu se formirati grudve. Napominjem da kise od tada nije bilo. Toliko znaci gruber sa jako teskim valjkom.
 
Oped ti Cici i taj tvoj gruber gruber ::namigivanje::
Ja sam na to sve sto si ti uradio jos uzeo, pre par dana, i preko svega prevukao teski kembridz valjak od 6 m. Jos vise je izmrvio i sabio gornji sloj zemljista.
 
I šta vi onda postignete sa tim gruberisanjem strnja ? Nikako mi nije jasno ? Zar nije bolje da se zemlja kolko tolko prirodno konsoliduje , da tu rastu neke biljke pa nek su i korovi , da nedaju azot da ide dole , nek rastresu korjenom zemlju , poslije ih što kasnije spaliti totalom ako se koja i osjemeni šta ima veze svejedno se svake godine mora primjenjivati herbicid .
Jel težimo da se zemlja kolko tolko vrati u stanje prirodne "ledine" ili da bude što više obradjivana ?
 
Ovo su sve minimalne obrade bez puno prevrtanja plastice pri čemu se uspostavlja povoljan vodno vazdusni režim zemljista i stanje živih organizama u zemljištu. Cilj je da se prekine isparavanje vode iz zemljišta tako sto ce se stvoriti jedan sloj kkoji to neće dozvoljavati, a u isto vreme ce biti spreman da primi kišu kao sundjer. Borba za svaku kap vlage počinje odmah nakon skidanja strnina, a ne u proljeće naredne godine. Lako je biti pametan u godinama kao sto je 2014, ali dodje i 2015.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh