Strništa i rad na njima

Imao sam prilike jednom da vozim Fendt 926 a iza je bila zakacena Kuhn tanjiraca od 6m. Tanjiraca je bila normalno zakosena i vukao sam je na tockovima na desetak cm dubine i traktor je isao 15 km/h. Kada sam se nauzivao i krenuo kuci vlasnik mi je pokazao kako ta tanjiraca moze da osramoti Fendta. Zakosio ju je maksimalno i podigao tockove skroz i trebalo joj je manje od 10 metara da skroz zaustavi Fendta. Traktor je potpuno stao i tockovi se okretali u mestu. S ovim sam hteo da kazem da te strane ozbiljne tanjirace mogu cudo da naprave samo ako ima sta da ih vuce ali one nisu predvidjene da se vuku sa podignutim tockovima nego se podese na zeljenu dubinu i dobijamo konstantnu dubinu koju zelimo.
 
To si upravu,kad naidje na tvrdo oma zadnji kraj pobegne u stranu,imaju dobru penetraciju i diskovi su sa nekim specificnim uglom pa okrecu zemlju,a sve to vuce snage.

- - - - - - - - - -

Ovako je to islo:
5btt85.jpg

2cosi3d.jpg

jjtjqg.jpg

244cg9t.jpg
 
Jbg nikad da usteliram datum...

Valjak je keva,kad predje dva puta izgleda kao da si izkembridzirao njivu,nema da strucne sve zdrobi...
 
Postovane kolege,molim vas za savet.Trebalo bi uskoro da ovrsemo jednu parcelu na kojoj je sirak skoro progutao psenicu,i na tu nivu da izvucemo stajnjak.Da li je pametno prvo izvuci stajnjak,pa zaorati i onda tuci totalom kad izadje nova tura sirka ili odmah posle vrsidbe oprskati njivu totalom a stajnjak izvlaciti kasnije?
 
Prasi samo tako. Nje se jos ni prasina od kosnje slegla, a ja vec pozurio da sacuvam to malo vlage sto je ostalo, i ako bi moglo malo da se isprovocira koji korov da nikne. Inace ovo je prvi, od predvidjena dva prohoda jer na ovoj parceli planiram setvu uljane repice. Da bi se setva i ostvarila potrebno je da padne bar 50ak litara kise inace ce tesko da nikne. Uglavnom bilo kako bilo, ako i ne bude repica bice to odlicna podloga za kukuruz. Dubina rada je oko 20 cm stim sto je bilo dosta tvrdo pa tako realno nije dublje od 17-18 cm. Uradilo se dosta lepo i sad ostaje da se saceka kraj jula, ili pocetak avgusta kako bi se odradio jos jedan dublji prohod na min 32 cm.

 
Danas potanjirao strnjista. 4 brza 1800-1900 obrtaja motora (zetor 4718 ), tanjiraca sima 24 lista/diska. Lepo se uradilo.
 
Poslednja izmena:
Dobar posao :ppozdrav:
Ovo bi dobro bilo na jesen preorati
Na zalost, ili na srecu :ideja:, ne oremo evo vec punih 5 godina ovu parcelu, a ne planiramo ni nadalje. Ide jos jedno duboko "gruberisanje" i posle toga cemo videti kakvo je zemljiste jer ako bude bilo uslova za setvu repice setveni sloj se mora uciniti sto sitnijim i lepsim za setvu.
 
Nazad
Vrh