Strništa i rad na njima

Planiram posle skidanja zita da posijem Faceliju(medonosna biljka),na jednoj njivi od 1,5 hektara.Drugar ima pcele,a posle da je na zeleno zaorem-zeleno djubrenje.
U mom kraju niko to nije radio,ali cuo sam od nekih ljudi......da dosta obogacuje zemljiste-zaorana.Ima li neko nekih iskustava?
 
Planiram posle skidanja zita da posijem Faceliju(medonosna biljka),na jednoj njivi od 1,5 hektara.Drugar ima pcele,a posle da je na zeleno zaorem-zeleno djubrenje.
U mom kraju niko to nije radio,ali cuo sam od nekih ljudi......da dosta obogacuje zemljiste-zaorana.Ima li neko nekih iskustava?
Djole koliko kosta predsetvena priprema,seme i cim se seje ?

- - - - - - - - - -

slačica ​kakva je to biljka,prvi put čujem
Za senf se koristi.
http://www.agroinfotel.net/index.ph...e&id=2687:slaica&catid=11:ratarstvo&Itemid=27
 
Trebalo bi da ga ima i NS seme, crna i bela koliko ja znam. Ja sam slao nešto moje merkantilne smeđe po Sremu, ljudi tražili u glavnom za zeleno đubrenje u voćarstvu. Inače sitno seme - smeđa i crna kao mak, a bela nešto krupnija. Kad se se samelju sve tri su svaka na svoj način ljute kao :zli:, kao sveže natreven ren ili čak ljuće.

Evo malo o slačicama, da ne pravimo ovde odstupanje od teme. http://poljoinfo.com/showthread.php?2355-Sla%C4%8Dica
 
To sam primetio poslednjih par godnina, deo njive potanjiram a deo oprskam totalom i kad se u jesen ore ovo što je oprskano rasipa se kao pesak, a gde je potanjirano ili plitko ugareno ima posla boga mi i izbacuje dobro busenje
Moje misljenje je da sto manje hemijskih supstanci treba unositi u zemljiste,jer ko zna do cega sve moze da dovede danas-sutra,pa da moras zemlju ostavljati da se odmara.
U moje njive total nije usao oko 10 godina,ne podrzavam to.
Mozda jeste vise posla,ali mene ne mrzi da podrijem,posle 3-4 nedelje potanjiram,ako treba i dva puta za isti vremenski period,pa orem u jesen i mirniji sam.
Samim okretanjem ili cepanjem zemljista se sprecava razvoj korova,gljiva,stetocina,zemljiste se obogacuje vazduhom (aeracija),a fizicke i hemijske reakcije i poboljsanja da ne spominjem,a ima mnogo razlike.
Podeli njivu na dva dela,odradi jedan deo ovako,a drugi sa totalom,pa ces videti razliku u prinosu.I da,posle psenice,sledecu setvu sto bude isla,pozeljno bi bilo povaljati.
 
Podeli njivu na dva dela,odradi jedan deo ovako,a drugi sa totalom,pa ces videti razliku u prinosu.
Na ovo bih dodao: I ne očekuj vidljive rezultate nakon godinu-dve... Prirodni procesi su spori, nije kao na video igrici. Te razlike u prinosu se najbolje ispoljavaju u ekstremnim uslovima. Za prinos manje više, ali najuočljivije je po zdravlju biljke da li raste u zdravom ili poremećenom ekosistemu, a zdrava biljka koja raste iz zdrave zemlje je otpornija na stresne faktore.
I osuđenik u zatvoru ima obezbeđen uredan život, smeštaj, ishranu i higijenu, pa to opet nije normalno okruženje u kome čovek treba da živi niti mu prija takav život.
Ja sam pristalica negovanja zemlje umesto izrabljivanja jer će trebati ta zemlja još mnoge naraštaje da hrani pre nego što je izrabljivanjem pretvorimo u pustinju.
Što je zemljište teže to mu više nege treba, a naročito aeracije.
 
Poslednja izmena:
Sejo je doktor Joksa kod nas prosle godine slacicu proso je extra ,tako sam cuo iz price .PKB je trebao ove godine da je seje neznam zasto su odustali.

- - - - - - - - - -

Sto se tice tretiranja sa hemijom i osnovne obrade zemljista vec sam pisao . Idemo sve prema zapadu sve prepisujemo umesto od nasih predaka mi prepisujemo ne to kako treba nego to sto nama pase tj sto nam je lakse prihvatimo a to sto je manje lakse odbacimo .
 
Djole koliko kosta predsetvena priprema,seme i cim se seje ?

- - - - - - - - - -


Radovi su sledeci:
Cim se skine psenica isti dan se odnosi slama,strnjiste se gruberise,seje se Facelija Oltovom-okruglom masinom(Gama 18 )zatvoren svaki drugi red,tako da dobijamo redove posejane na 24-25 cm i valjanje -da sacuvamo vlagu.
Svece mo pokusati isti dan da uradimo da bi se zemlja sto manje isusila.Seme smo jedva nasli kod nekog tipa u okolini Zajecara po 600din/kg.
Narucili smo 11kg. sto bi trebalo biti dosta za 1,5/ha.
 
Sejo je doktor Joksa kod nas prosle godine slacicu proso je extra ,tako sam cuo iz price .PKB je trebao ove godine da je seje neznam zasto su odustali.
Посејао и ове, и то доста. Не знам да ли то семе може да се користи за сетву.
Одустали вероватно јер је било касно за сетву. И његова је имала лош склоп, али се касније попунила због оних мајских киша.
 
Potpuno se slažem sa ovim zadnjim postovima o zelenom djubrenju , ali mi se onda tu nešto ne uklapa . Sigurno je dobro posijati nešto , em čuva azot , em rastresa zemlju korjenom , obezbjedjuje normalan život korisnim zemljišnim organizmima , bakterijama i sl , čuva se vlaga i sve ostalo ... Kako se onda u sve to uklapa priča o ugarama , gruberisanju i sl ?? Drndati zemlju cijelo ljeto i držati ju "mrtvu" pola godine ? Pa to je onda suprotno od svega ovog gore rečenog ?

Sad ćete reći da sam totalno lud , ali ovo sam zapazio već dva puta : poslije žita skloni se slama (ili razbaci) i ništa se ne dira .. Bez imalo posla ovde kod nas se dobije zeleno djubrenje od ambrozije koja prekrije sve , bude visoka metar do metar i po , korjen jak razbije zemlju samo tako !!!

Možda sam lud , al jedno znam , ovde kod nas kad bi tri godine čuvao njivu da nebude ni travka ambrozije , sledeće kad nebi prskali kukuruz prije nicanja terbisom ,merlinom ili čime već , opet bi ambrozija nikla gusto samo tako , a ako se prskanje uradi kako treba nebude je. Probao sam već dva puta dio strnja da garim a dio da ostavim ambroziji i oba puta je bilo ovo drugo rastresitije i bolji usjev sledeće godine ??:sta:
 
slačica ​kakva je to biljka,prvi put čujem

to je ono malo okruglo zuto seme u tegli krastavaca
a inace iz agrosemena smo doneli neki otpad za ovce negde je bilo mahuna od slacice gorko u bozju mater to smo odvajali u kolica i oguro na njivu istreso na mesto malo razgrno isla tanjiraca i setva zita tamo gde smo istresli zito znatno bolji porast i zeleniju boju je imalo
 
Đole 71
Cim se skine psenica isti dan se odnosi slama,strnjiste se gruberise,

A šta ako ti kombajner dođe kasno popodne da skida pšenicu....:haha::haha::haha:

MOMOSARIĆ pratim i ja postove pa sam kao i ti u nedoumici, šta je bolje??? Biće kao u pesmi "od izvora 2 putića vode na 2 strane....":osmeh:
 
Što se tiče prskanja strnjišta sa totalom i priče da se time više truje zemlja nego kad se dva puta ugari, ima tu i druga strana.
Najpre se pšenica prska od korova, zatim se prska strnjište totalom kad niknu korovi... Ako se to sve odradi kako valja, sledeće godine je prskanje useva (bilo kog, kod suncokreta skoro i nepotrebno) svedeno na minimum, ili prepolovljeno. Tako da ta priča o "netrovanju" zemlje baš i ne pije vodu. A nisam primetio baš da se strnjište koje nije ugareno ujesen jako teško ore zbog isušenosti zemljišta. Ovo sve pišem iz ličnog iskustva.
 
Duboko oranje zavisi i od vremenskih prilika na jesen.Prošle godine ko je ranije orao mučio se pošteno jer je zemlja bila jako suva.Ko je orao nakon kiše ima samo reči hvale.
 
Danas smo rešili da vidimo kako se ore, montirali predplužnjake i pravac na njivu:

9gerv5.jpg


A na njivi se ovako radilo:


Dubina je oko 20-ak cm. Sutra ujutro idemo da podrljamo...
 
Nazad
Vrh