Strništa i rad na njima

Da, slažem se, najgore je ostaviti golu zemlju. Ovu jednu njivu sam morao tako tj totalisao preko otkosa a za jedno dve nedelje ću istarupirati slamu i onda sledi plitko tanjiranje. Tako sam uradio na ostalim parcelama, usitnio slamu i istanjirao (bez totalisanja). Kasnije ide obrada za setvu uljane repice. E sad koliko je ova varijanta dobra, da se slama zameša sa površinskim slojem zemlje (takoreći i ovo je gola zemlja) ne znam. Ali da smo sušno područje sa lakim zemljištem koje je uvek žedno, jesmo.
-------------------
I da, još jedna stvar. Total izbegavam ako mogu pogotovo ako nakon strnina ide uljana repica. Ali ako ide kukuruz na proleće, tu bez totala ili tri oranja nema pobede nad sirkom.
 
Poslednja izmena:
Iwanho, Kako si sejao? Razbaciš seme ciklonom pa plitko zaoreš?

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
Kod mene na strništu ide obavezno prskanje totalom, to će se na ječmu već trebati ubrzo odraditi jer je sirak krenuo jako, i onda podrivanje i sjetva zelene gnojidbe krajem 8. mjeseca.
 
E al kad je ova jedna njiva pozelenela skroz na skroz (ovršen ječam davno) i šteta bi bila da se ne potamani sirak. Ostale njive su dobile tanjiraču, pa sad čekamo da vidimo da li će ići total ili gruber, možda plug....
 
Iwanho, Kako si sejao? Razbaciš seme ciklonom pa plitko zaoreš?

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
Nema kod mene većih površina. Takve malecke, rukom, ali ciklonom bi išlo bez problema, naravno uz dosta veliku brzinu kretanja zbog norme sjetve 15-20 kg/ha. Malo je zeznuto zbog sitnog sjemena. Inače sjeme je slične veličine kao i lucerne djeteline. Sjeme mora doći dosta plitko. Lagana drljača bi bila ok. Ja je nemam pa onda proletim laganom (Gramip AT-20) frezom koja kod veće brzine radi jako plitko. Jednom me s njive potjeral jači pljusak i dio na kojem je sjeme ostalo samo razbacano, nicanje i rast je bio jednak po cijeloj njivi. Samo iznosim svoja iskustva, a ona ne moraju biti primjenjiva za veće površine i drugačije vremenske uvjete nego su u mojem kraju.

Evo jedan članak.
 
Kod nas na silosu, da sve sa racunom, mora da se kupi 200 l pa smo ja i drugar podelili, mada Sic agrar iz Iriga nudi po istoj ceni nezavisno od kolicine kante 20 litara
 
Kod njega je 3e (351-352 dinara), mislio sam na Žikicu Tomića.
Glifomark i Sikario
 
Poslednja izmena:
Suvo je bilo za tanjiracu pa je odradjeno gruberom
32d38262ea41121cc2a41d78f0daed0c.jpg
10fd41f23b9ac373896868bc86517a13.jpg


Послато са M2002J9G помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh