Strništa i rad na njima

Slama urolovana bice ovi dana sklonjena, posle total mada samo do komsija ostalo je cisto, stajnjak na jesen i duboko oranje, necu tanjirati tesko se ore gde je tanjirano
 
Posle ovih kisa ce lepo moci da se urade stnjista. Kako god kojom masinom plug ili tanjiraca ili nesto drugo ko sta ima i misli da je bolje. Ja cu sigurno nekako okrenuti zemlju i isprkati ovo trave sto ima uz dodavanje ovih preparata za razgradnju ostataka seckane slame.
 
Sutra kačimo tanjiraču i podmazivanje. Plan je prekosutra da se krene. Kod nas palo 27-30 litara.

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
 
Pre ove kise baceno 160 kg/Ha NP 16:20 i pusten gruber na maximalnu dubinu koliko god je moglo. Uradilo se jako lepo.
Pala je kakva takva kisa i sad cekam da krenu korovi. Predpostavljam da ce optimum za prskanje biti tamo negde pocetkom avgusta. Posle toga cemo videti sta dalje. Mozda se nece ni dirati do setve 2025, a mozda ce ici jos 100 kg Mapa po Ha pa ponovo gruber.
 
Koliko vas dođe prskanje totalom, uklj. trošak prskanja? Zar se ne isplati neki postrni usjev za zaoravanje ujesen? Znam da je čista matematika na strani totala, ali zaoravanje postrnih kultura puno znači za poboljšanje strukture zemlje.
 
Moje mišljenje je da treba što hitnije oprskati strnjišta ko namerava da prska. A onda za mesec dana još jednom. Ko bude čekao još mesec dana da ,,izdađu svi korovi" će i sledeće godine imati prljave njive. To mi govori moje četrdesetogodišnje iskustvo. Imam objašnjenje za sve ali nemam nameru gubiti vreme na pisanje stotine rečenica.
Primetio sam da oni koji planiraju da prskaju u avgustu nađu uvek neki izgovor pa ne oprskaju i ta korovina dočeka decembar i oranje.
Sve što možeš danas ne ostavljaj za sutra.
 
@iwanho Bilo koji postrni usev ?.Pre je bilo onih mesavina za zaoravanje,gde ima bar 3-4 vrste biljaka,sad to nzm ko prodaje,mislim da nema nigde da se kupi kod nas.
 
Koliko vas dođe prskanje totalom, uklj. trošak prskanja? Zar se ne isplati neki postrni usjev za zaoravanje ujesen? Znam da je čista matematika na strani totala, ali zaoravanje postrnih kultura puno znači za poboljšanje strukture zemlje.
Uglavnom ne idem sa više od 7lit/ha ali sad sam imao jednu njivu gde je puno sirka izbilo i nju sam otreso sa 9lit/ha tj oko 30e/ha samo hemija. Postrni usev mislim da ne vredi jer će u septembru svakako biti posejana uljana repica.
 
Danas pala i ova "basta",predjeno 2 puta
Ferdzo radi posao :)
RVfdjjT.jpeg
 
@iwanho Bilo koji postrni usev ?.Pre je bilo onih mesavina za zaoravanje,gde ima bar 3-4 vrste biljaka,sad to nzm ko prodaje,mislim da nema nigde da se kupi kod nas.

Dok sam sijao žito, postrno sam sijao rauolu (uljana rotkvica). Sjeme sam nabavljao uglavnom preko interneta, jer ga u trgovinama nažalost nema. Nemam tanjurače, a malčer je prije zaoravanja previše usitni, pa sam uglavnom direktno zaoravao.


Uglavnom ne idem sa više od 7lit/ha ali sad sam imao jednu njivu gde je puno sirka izbilo i nju sam otreso sa 9lit/ha tj oko 30e/ha samo hemija. Postrni usev mislim da ne vredi jer će u septembru svakako biti posejana uljana repica.
Gore spomenuta rauola ima jako brzi porast. Problem može biti samo ekstremna suša. Ova s gornje slike sijana sredinom 8. mjeseca, a zaorana 25.10. Dakle nepuna 2,5 mjeseca.

Ok je to u godini sa dovoljno padavina, ali kada je suša onda taj pokrovni usev posisa i ono malo vlage koje ima u zemlji.

Ako je jaka suša, sve je problematično, a možda je najgore ostaviti kemijom spaljenu golu zemlju. Možda nisam u pravu, ali takvo je moje razmišljanje.
 
Nazad
Vrh