Stelovanje pluga

Ovo je samo pocetno podesenje, kasnije ga "doterujes" ovisno kakva se zemlja ore, nagib njive i ostale sve stvari koje utjecu na samo oranje...



Gledaj kad je traktor u brazdi da plug bude okomit ili vodoravan (ovisno koji dio pluga gledas) na zemljiste i ne bi trebalo biti problema. Isti savjet za rucicu okomito ili malo prema nazad, ovisno o sirini traktora i otporu zemljista. Jednobraznjak da je ne znam koliko pomotan se moze nastimati jer se radi o jednoj brazdi tako da nije neka velika nauka...
Ljudi su masovno bacali jednobrazne OLT plugove tip bez rucice za stelovanje kao i jednobrazne Leoparde koji nisu mogli da oru,tacnije da se nasteluju.Ja imam nekoliko takvih primeraka a imao sam ih dok ih nisam rasarafio u delove,vecinu sam probao i od 10 komada samo 2 su mogla raditi posao a to su alkari.Svaki IMT jednobrazni koji sam probao radio je posao samo tako,kao i jednobrazni lemind.
 
Ljudi su masovno bacali jednobrazne OLT plugove tip bez rucice za stelovanje kao i jednobrazne Leoparde koji nisu mogli da oru,tacnije da se nasteluju.Ja imam nekoliko takvih primeraka a imao sam ih dok ih nisam rasarafio u delove,vecinu sam probao i od 10 komada samo 2 su mogla raditi posao a to su alkari.Svaki IMT jednobrazni koji sam probao radio je posao samo tako,kao i jednobrazni lemind.

Kolega, nije samo u rucici stvar. Kolega s foruma "Hurli86" mi je poklonio cjeli jaram s IMT pluga, dakle piramida, osovina, rucka i komad rama... Namontirao to na LEMIND plug i lakse se oralo al opet nije to TO. Problem je kod LEMIND i starih OLT plugova sto je pluzno tjelo u sredini rame a na IMT-u i novijim OLT plugovima je pomaknuto u stranu i mnogo je lakse podesiti IMT i novije OLT plugove nego ove stare, jos ako nema rucke, jebada ziva...

Kupio za jako male novce poderan IMT 752 i presarafio glavu s Leminda na taj ram (iste glave, identicne) i sad imam skoro nov IMT jednobrazni a od LEmind rama cu praviti neki podrivac, vec sam zapoceo, samo nikako da zavrsim...



Nisam nikada podesavao plug 4 brazde ali vjerujem da nije nista razlicito od trobraznog. Kolega je ove godine od dva 757 trobrazna sastavio jedan cetverobrazni. Ore sasvim normalno s IMT 5136 samo brzina manje...
 
Bobo pitao sam te za kolenasto vratilo jer je bilo pomereno u desnu stranu od rama bar jedno 5-6 cm, a i uvek mi je ta prva brazda bila jako velika, kao da je plug bežao u levo pa je posle otac insistirao da se poteznica pomeri u desno navijanjem onog zatezača. A što se tiče daljeg štelovanja po vertikali i horizontali to mi nije problem a i parcele su ravne (nije brdovit kraj).
 
Bobo pitao sam te za kolenasto vratilo jer je bilo pomereno u desnu stranu od rama bar jedno 5-6 cm, a i uvek mi je ta prva brazda bila jako velika, kao da je plug bežao u levo pa je posle otac insistirao da se poteznica pomeri u desno navijanjem onog zatezača. A što se tiče daljeg štelovanja po vertikali i horizontali to mi nije problem a i parcele su ravne (nije brdovit kraj).
Meni je koleno udaljeno od pluga celih 15 cm..to je meni tako a tek tada mi topling ide pravo i tek mi tada prednja brazda hvata 25 cm a sve ostalo stelujes na rucici ..pomeranjem nazad ili napred...Najbolje da pitas onog Mirka 015 on je dobar majstor i najbolje ce te nauciti i nece te prevariti.

- - - - - - - - - -

Bobo pitao sam te za kolenasto vratilo jer je bilo pomereno u desnu stranu od rama bar jedno 5-6 cm, a i uvek mi je ta prva brazda bila jako velika, kao da je plug bežao u levo pa je posle otac insistirao da se poteznica pomeri u desno navijanjem onog zatezača. A što se tiče daljeg štelovanja po vertikali i horizontali to mi nije problem a i parcele su ravne (nije brdovit kraj).
Evo pogledaj na slici moj IMT 754 od 10" kako ore.

- - - - - - - - - -

Na slici se vidi i polozaj i udaljenost kolena i kako rucka stoji..samo pogledaj.
 
Rade kod mene je drugačije kolenasto (baš ono krivo) i vratiću ga bliže ramu pa ću probati da li se nešto dobija. A ručka mi je uvek bila na sredini. možda nekad zub napred ili nazad ali uvek tu. Kad probam videću kako ide. Nadam se da neću imati više muke. Hvala.
 
Ovo sa slike je koljenasta osovina od OLT pluga. Mirko kaze da se koljeno mora prebaciti na lijevu stranu i da gleda prema gore inace nema oranja, nije ta prepirka tako davno bila... A slika govori vise od 1000 rijeci ;)

Inace, koljeno na plugu treba stajati kao na slici sto je ovaj gore postavio. Ono sto sam ti ja pisao je samo pocetno podesavaje a detalji se doteruju u njivi, ovisno o uvjetima kakvi su.
 
Bobo ako kažeš na levu stranu na koju misliš levu, kad gledaš u plug a prema traktoru ili drugu? Ja imam samo jedno koleno i stoji na desnoj strani pluga kad se gleda prema traktoru u smeru kretanja. druga strana je ravna.
 
Bobo pomerio sam kolenasto do kraja (do same krivine) i namestio vertikalnu ručicu kao na slici međutim i dalje je ista stvar. Inače kad traktor uđe u brazdu kad se pogleda plug on stoji ravno, odnosno izravnao sam ga i preko toplinga i preko ručice na poteznici. Probao sam da pomeram vertikalnu ručicu napred i nazad za po jedan zub ali ne valja. Kad krenem plug je uvek za malo ukošen prema oranom. Stvarno ne znam kako da ga uštelujem. Ako ima neko blizu mene i bio bi voljan da dođe da mi pomogne bio bih mu veoma zahvalan.
 
Vuci rucku jos prema zadnjoj brazdi dok ga ne dobijes da obadvije hvataju jednako... Rucka i sluzi za podesavanje pluga a ne kao ukras.
 
Bobo kažem ti a sam pomerao ručicu za po jedan zub ( jedan pa još jedan u nazad i tako u napred) ali nikako nisam mogao da ga ispravim.
 
Vuci jos prema nazad a inace koljeno ne mora biti uvuceno skroz do pluga a plug mora biti vodoravan kad je traktor nagnut u brazdi. Negdje radis nekakvu pocetnicku banalnu pogresku...

Evo ti jedan moj videozapis koji inace nije javan na youtube-u. IMT 549 rasiren "za zub" a plug IMT 754 podesen prema IMT 539 traktoru. Takav se "neprilagodjen" plug i te kako moze podesiti da ispravno ore sto se i moze vidjeti na snimku samo treba veca korekcija na rucki.


Da se ovaj plug sa snimka pravilno podesi prema traktoru sa snimka koljenasta osovina se mora jos uvuci unutra, pogledaj pod kojim su uglom podizne poluge traktora i sve ce ti biti jasno. Kako se osovina podesava tako se i smanjuje potreba nkorekcija na rucki pluga.

Mnogi gledaju u plug kad pomicu rucku i misle da povlacenjem rucke ka traktoru smanjuju zahvat zadnje brazde a u biti povecavaju zahvat prve i tu je cesto greska. Zahvat zadnje brazde diktira ram pluga a zahvat prednje se podesava po svim mogucim parametrima.

Uvlacenjem osovine prema plugu se smanjuje zahvat prve glave samo ako plug drzis utegnut na lancima a na snimku se vidi da je desni spaner kompletno odspojen s traktora i da su svi lanci labavi. Plug sebi trazi put kojim ce ici i to ovisi o tome kako je podesen za odredjenu njivu jer nije jednako podesenje u svim uvjetima oranja. Kad se dobije da plug ovako mirno plovi iza traktora bez obzira na poluge, tek onda podesavas koljenastu osovinu naspram traktora i nema greske.
 
Al' će nekog ovo izlaženje iz traktora zaorati...još ako je zemlja bogata humusom,neće ga ni naći dogodine kad se bude oralo.:osmeh:

Zato i nije ovaj video javan. Bilo je prije 2-3 godine nekih prepiranja na forumu (naravno vjecita tema oranje i podesavanje pluga) i samo zbog toga je taj video sniman. Nije mi bilo svejedno izaci iz traktora i dalje to ne podrzavam. Kad god tako sto snimam, uvijek je netko u traktoru a ovaj snimak se pokazuje samo kad treba a ne da se time hvalim kao neki...

Snimao sam i iz kabine ali se nista nije vidjelo i samo zato sam izasao van.
 
Ispala mi peta plaza pre dve godine,nisam koristio taj plug do skoro i kada sam hte da orem desava se da malo vuce u neorano dali je do pete plaza ili nesto drugo ?
 
Zato i nije ovaj video javan. Bilo je prije 2-3 godine nekih prepiranja na forumu (naravno vjecita tema oranje i podesavanje pluga) i samo zbog toga je taj video sniman. Nije mi bilo svejedno izaci iz traktora i dalje to ne podrzavam. Kad god tako sto snimam, uvijek je netko u traktoru a ovaj snimak se pokazuje samo kad treba a ne da se time hvalim kao neki...

Snimao sam i iz kabine ali se nista nije vidjelo i samo zato sam izasao van.


nebi se usudio to napraviti, pogotovo kod 577, onaj točak 18,4 da me poklopi, nebi ni osjetio....
 
Znamo svi da radni organi pluga treba da rade jednako tj na istoj dubini,kod drugara na plugu imt 756*30 uvek prva glava mora da je malo višlja kad se gleda sa strane inače kad ga izravna vodoravno onda ona ore preduboko u odnosu na ostale zašto?Inače nema kose vuče i jako lepo plug radi...
 
Nazad
Vrh