Stelovanje pluga

Ako nekog zanima imam slucajno 5 ili 6 knjiga "Poljoprivredna Tehnika" od Lazar J. Stankovic (jedan od osnivaca smjera mehanizacije na NS faksu) u jednoj je sazvakao sve bitno za namjestanje pluga ( ovo sto je dukej crtao) ali nacrtano preglednije i objasnjeno ukratko , ali nemam skener samo mogu slikati.
 
Ako nekog zanima imam slucajno 5 ili 6 knjiga "Poljoprivredna Tehnika" od Lazar J. Stankovic (jedan od osnivaca smjera mehanizacije na NS faksu) u jednoj je sazvakao sve bitno za namjestanje pluga ( ovo sto je dukej crtao) ali nacrtano preglednije i objasnjeno ukratko , ali nemam skener samo mogu slikati.

Uh, a da vidiš ima li neko od tvojih drugova skener... Ja bih voleo da pročitam te knjige.
 
Ako nekog zanima imam slucajno 5 ili 6 knjiga "Poljoprivredna Tehnika" od Lazar J. Stankovic (jedan od osnivaca smjera mehanizacije na NS faksu) u jednoj je sazvakao sve bitno za namjestanje pluga ( ovo sto je dukej crtao) ali nacrtano preglednije i objasnjeno ukratko , ali nemam skener samo mogu slikati.

I ja bih voleo da ih procitam.
 
Dukej, pre svega hvala za prebacivanje Malinovicevog uputstva za stelovanje u pisanu formu. Bio bi dobar pisac udzbenika iz fizike. :)

Jedna stvar me samo tu buni. Ovo dodavanje tih 10 do 20cm na 2 x udaljenost linije sile otpora pluga od zida brazde. Kako se doslo do tih 10 do 20cm?
Primera radi, moj slucaj, agregat 539+754: 35cm(toliko mi izlazi onih 7/6)*2+10=80. Upravo mi je toliki unutrasnji razmak izmedju zadnjih guma, a sredina prednjih i zadnjih se poklapaju. Ipak, ne mogu u potpunosti da neutralisem kosu vucu u desno. Pustim volan, i on par metara ide kako treba, medjutim, pre ili kasnije pocne bezati u orano. Razgovarao sam sa clanom Bobo, cak mi je slao meru na koju je postavljena njegova kolenasta osovina na istom plugu koji vuce isti traktor kao moj, i gadjali smo se u 1cm(njegova mera od kraja leve bolcne do rucice je bila 12cm a moja 13, ili obrnuto).
Sta treba da bude moj sledeci korak? Jurenje malopre pomenutih 10 do 20cm? U prevodu, da rasirim malo zadnje tockove, i da mi razmak bude malo vei od 80cm(npr: 35*2+15=85)?
 
Jedna stvar me samo tu buni. Ovo dodavanje tih 10 do 20cm na 2 x udaljenost linije sile otpora pluga od zida brazde. Kako se doslo do tih 10 do 20cm?

Čim piše 10 do 20 cm već ti je jasno da to nije egzaktno već da zavisi od dosta faktora i da je od slučaja do slučaja. Odnosno da svu ovu teoriju shvatiš samo kao objašnjenje zašto se šta dešava, a da konačno ušelavanje pluga moraš obaviti na njivi spram trenutnih uslova (npr. dubina oranja, stanje zemljišta - zbijeno ili rastresito, stanje pluga - oštri ili tupi raonici, loša geometrija raonika, potrošen plaz, sa ili bez pretplužnjaka itd.). Veruj mi, nikad nisam uspeo da podesim plug kod kuće, čak i na njivi kad mislim da sam sve podesio ok ponekad vidim da mi se neorano sužava u dolu dok se širi na bregu (kod oranja na razor). To je zato što je u dolu zbijenija zemlja pa plug beži u neorano i time povećava zahvat što znači da ipak nije bio baš dobro podešen plug samo što se to u rastresitom zemljištu teško primeti...

A tih 10 do 20 cm je zbog toga što točak i ne mora da ide do zida brazde već može i da se odalji od njega nekoliko cm, pa onda zbog prostorne pomerenosti simetrale traktora u horizontalnoj ravni kad je traktor nagnut u brazdi u odnosu kad je na ravnom (ovo je malo, nekih par cm i veće je ako je traktor uži i dublje ore), i možda još zbog nečeg ali mi sada ne pada na pamet (sve ovo do sad je zdravorazumski jer nisam još nikad došao u dodir sa literaturom gde je to objašnjeno stručno).

I opet da ponovim, ovu teoriju nemoj uzeti kao sveto pismo jer će neko reći kako onda može uštelovati višebrazdni plug (5-6 glava) jer je nemoguće toliko raspečiti traktor, a ipak ljudi oru sa tim kombinacijama. To je već složenija priča, tamo se gađa da linija koja povezuje tačku otpora pluga sa sa zamišljenom tačkom spajanja traktorskih poluga prolazi kroz težište traktora (tj. projekciju težišta na horiz. ravan), ali to bi trebao da objasni neko školovaniji a ne laik kao ja...

- - - - - - - - - -

Sta treba da bude moj sledeci korak? Jurenje malopre pomenutih 10 do 20cm? U prevodu, da rasirim malo zadnje tockove, i da mi razmak bude malo vei od 80cm(npr: 35*2+15=85)?

Zaista ne znam šta da ti odgovorim. Po teoriji ako ti je uži trap od potrebnog onda bi plug trebao da ti smanjuje zahvat a ne da povećava. Ali to je teorija a ona podrazumeva da je sve ostalo idealno. A da li je? Npr. da li su ti vrhovi raonika stariji od plaza (opet gledano u horizontalnoj ravni)? Da li voziš tako da su ti prednji točkovi odmaknuti od zida brazde pošto su ti sredine guma na istoj liniji, a zadnje su šire od prednjih, tj. da li traktor stoji paralelno sa brazdom ili je ukezečen...
 
Dukej,u prvom pasusu si izneo suštinu o štelovanju plugova oko ćega se vodi tolika polemika (mislim bespotrebna).Možda si samo zaboravio da napišeš da jednim malim delom zavisi i od traktoriste,tj. od njegovog raspoloženja.Kada pređeš sa strnjike na tulajište ( tu ne važe ista pravila )...Ima tu dosta faktora koji utiču na rad pluga.Normalno osnovne stvari treba znati a ostalo je lutrija.
 
Bome dečki..najuzbudljiviji thread na nekom forumu već dugo dugo :)
Iz svog iskustva plugovanja (citiram bratića dok je bio deran) stvarno je to isprobaj vamo isprobaj tamo i zadnje oranje koje sam radio je napokon ispalo fino ravno. Ali dobro je se dopuniti informacijama, što kaže Dukej - što se zašto dešava.
Istina, nikad ništa nisam premjerio koliko je široko, ne znam koje su dimenzije guma bile, koji model točno pluga - NI ŠTA :D Uzeo i počeo raditi/učiti. Čini mi se, iako nisam pokušao, da nea boga da se smanji razmak kotača na 80cm (zato sam pisao ono ranije gore, a vidim da se i petar javio sa sličnom brojkom), i upute kažu da su razmaci od 1300-1900mm. S tim na umu mi nije baš bilo jasno kako i zašto bi formula bila primjenjiva na sve :)
Jo jedva čekam da mi traktor dođe pa da krenem probavati opet! AL sa malo više informacija, malo to premjeriti vidjeti stanje itd..
:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Ako nekog zanima imam slucajno 5 ili 6 knjiga "Poljoprivredna Tehnika" od Lazar J. Stankovic (jedan od osnivaca smjera mehanizacije na NS faksu) u jednoj je sazvakao sve bitno za namjestanje pluga ( ovo sto je dukej crtao) ali nacrtano preglednije i objasnjeno ukratko , ali nemam skener samo mogu slikati.

Ako nema skenera, a imaš kako slikati i imaš volje - pucaj :) ako ti se neda, mislim da ti nitko neće zamjeriti ;)
 
Imam pet knjiga ali neke fale , to su kao neke skripte sa rjesenim zadacima i nesto teorije , vrlo sazeto ali i tako bi bilo puno , a vecini bi bilo kinesko pismo:osmeh:. Slikacu ovo oko racunanja sirine guma i mozda nadjem jos nesto sto bi bilo zanimljivo.
 
Oranje na slog , skolski , na sendvic:osmeh:

2sam72t.jpg


Racunanje sirine guma , prva slika je crtez traktora , ona druga skica

20gi6o0.jpg


Primjer 8 , ovdje uzima simetrale guma pa je potrebno oduzeti sirinu gume da dobijete unutrasnju sirinu. Posto je skolski primjer osu vuce pluga morate da korigujete.

2u8jw4n.jpg


Evo skica plastica sa predpluznjacima i bez

102jp5l.jpg
 
Danas mjerio razmak guma na 577, iznosi 112-113cm, dok kod 560 taj razmak je 119-120cm

Imam iste plugove za oba traktora, ali svaki od njih ce biti drugacije podesen i nece se moci kombinirati sa jednog na drugi traktor
 
Imam dvobrazni plug, mislim da je niski klirens, ali ne znam da li je 10" ili 12", nema oznaka a koristim ga sa IMT 539. Interesuje me da li kolenasto vratilo treba da bude pomereno skroz do krivine kako bi oranje bilo kako treba odnosno da nema kose vuče?
 
Imam dvobrazni plug, mislim da je niski klirens, ali ne znam da li je 10" ili 12", nema oznaka a koristim ga sa IMT 539. Interesuje me da li kolenasto vratilo treba da bude pomereno skroz do krivine kako bi oranje bilo kako treba odnosno da nema kose vuče?


Ne mora biti pomjereno skroz do krivine samo koljeno osovine mora blago "gledati" prema traktoru pod uvjetom da je osovina okrenuta tako da je koljeno s desne strane i prema dolje. Dakle rucka na plugu okomito ili koji zub prema nazad i to je na 539 dovoljno da ukloni kosu vucu ako plug nije motan i ako je s plugom sve u redu
 
Ljuudi kada se steluje jel treba pri necemu da se obrati posebna paznja kod cetvorobraznog pluga ravnjaka?
 
Poslednja izmena:
Ne mora biti pomjereno skroz do krivine samo koljeno osovine mora blago "gledati" prema traktoru pod uvjetom da je osovina okrenuta tako da je koljeno s desne strane i prema dolje. Dakle rucka na plugu okomito ili koji zub prema nazad i to je na 539 dovoljno da ukloni kosu vucu ako plug nije motan i ako je s plugom sve u redu
Bobo hvala puno na odgovoru. Koleno jeste sa desne strane i na dole i ručka je okomita. Plug nikad nije motan. Proveriću samo ovaj detalj da koleno mora blago "gledati" prema traktoru. Ako je sve ovako sledi proba i javljam.
 
Citao sam prethodne strane ali nisam bas nasao kako nastelovati jednobrazdni plug,na cega najvise obratiti paznju

Послато са SM-A500FU уз помоћ Тапатока
 
Bobo hvala puno na odgovoru. Koleno jeste sa desne strane i na dole i ručka je okomita. Plug nikad nije motan. Proveriću samo ovaj detalj da koleno mora blago "gledati" prema traktoru. Ako je sve ovako sledi proba i javljam.

Ovo je samo pocetno podesenje, kasnije ga "doterujes" ovisno kakva se zemlja ore, nagib njive i ostale sve stvari koje utjecu na samo oranje...

Citao sam prethodne strane ali nisam bas nasao kako nastelovati jednobrazdni plug,na cega najvise obratiti paznju

Послато са SM-A500FU уз помоћ Тапатока

Gledaj kad je traktor u brazdi da plug bude okomit ili vodoravan (ovisno koji dio pluga gledas) na zemljiste i ne bi trebalo biti problema. Isti savjet za rucicu okomito ili malo prema nazad, ovisno o sirini traktora i otporu zemljista. Jednobraznjak da je ne znam koliko pomotan se moze nastimati jer se radi o jednoj brazdi tako da nije neka velika nauka...
 
Nazad
Vrh