Srne i zečevi (glodari) na voćnjaku

Suprug i ja svake godine kad koljemo svinju ostavimo krv u kantu i u nju dodamo krec i time premazujemo stabla mladih vocki. Provereno je odlicno protiv zeca, za srne ne znam jer ih kod nas nema. Prosle godine smo zakasnili i zec je krenuo da guli koru sa mladih sadnica dunje. Kad smo ih premazali vise ih nije ni pipnuo. Vidjali smo i dalje tragove kroz vocnjak ali stete nije bilo.
Koliko dodate krvi,a koliko kreca i jel mazete celo stablo ili samo malo pipnete cetkom?
 
Od prilike pola jednog pola drugog. Ne merimo nista precizno, samo da ne bude mnogo retko. Mazemo cela stabla sa svih strana.
 
Stabla posle krecenja imaju neku ruzno crvenkasto nijansu, cak vise vuce na boju gline.
 
Funkcija bele boje je da odbija sunceve zrake i da tim smanji zagrevanje stabla i prevremeno kretanje vegetacije u toku zimskih meseci.
Ja sam ipak posle krecenja mladih stabala postavio mrezice kao zastitu od zeceva.
 
Pa zavisi kako gde. Ja sam prosle godine posekao trimerom 2 mala zecica koji su bili u travi u vocnjaku a jednog bas malog sam uspeo i da uhvatim. Drzao sam ga u korpi za transport macaka i pokusao da ga hranim ali je odbijao da jede. Jednom ga pustim na travu u dvoristu da vidim kako ce da reaguje kad se on posle kraceg osmatranja stusti u zivicu i pobegne. Macka se stusti za njim a ja za mackom ali nista nije vredelo. Negde se sakrio i kasnije umakao.
Veliki zekan mi redovno prolazi po sred dvorista. Tako navikao dok niko nije ziveo u domacinstvu i sad ne menja rutu bez obzira na ljude koji tu sada cirkulisu.
Jesenas su mi jednu mladu sadnicu kajsije skroz oglodali u krug da sam mislio da ce se osusiti. Ipak izgleda da su naceli samo spoljnu koru dok je unutrasnji sloj ostao tako da je prezivela. Pre par dana sam video ostecenja i na sadnicama koje sam posadio pre 20 dana tako da sam morao ponovo da stavim mrezice.
Letos kad sam okopavao oko voca redovno sam primecivao zecji izmet. Mozda je razlog i to sto mi se parcela sa vocem granici sa zabranom.
 
I ja imam jednog zeku u okolini voćnjaka. Vikendom kad prolaze lovci ja im 'naručim ubistvo' i pokažem gde se nalazi ali oni stalno govore kako love fazane. Rekoh im da ima fazana u jednom delu ali da ih ne diraju jer sam ih letos pojio kad je bila suša. Bilo je bolje da im dam vode nego da mi kljucaju paradajz... Inače mrežicu nisam stavio na sadnicu dunje i sadnicu višnje. A trebalo bi....
 
Zec je izgleda napustio ove krajeve, svaki dan sam u vocnjacima ne pamtim kad sam zadnji put video zeca. Pre 2 godine video sam jednog, od tada ni jednog. Pitam drugare koji idu u lov kazu nema ga nigde, zeca uopste i ne love.
Kod mene Srne prave dar-mar ima ih poprilicno, u zadnje vreme i njih unistavaju Sakali, tj Sakali unistavaju Lane ne odraslu srnu, svakako ih ima manje nego ranijih godina ali opet ih ima dosta! Do sad sam se branio mrezicama premazanim sa ovcijim lojem. Vise loj ne smem da mazem jer su se namnozili psi lutalice i sve sto je masno pocepaju i izglodju...
Sad se branim ovako, skroz oko voca razvucem razne trake, kanape, vezem svasta kese, preostale mrezice, neke najlone itd. Na sadnicama obavezno mrezice za svaki slucaj. Nista od divljaci ne ulazi u vocnjak iako je okruzen sumom.

2eodvk8.jpg
 
Divljeg malog zeca, ako imate dobre namere, NEMOJTE DA PIPATE.

Oni odrastaju tako što ih majka ostavi na skrovitom mestu i povremeno dolaži da ih hrani a oni je tu čekaju. Obično je to samo jedan mladunac. Ako ih dodirnete rukama, majka ih više neće dojiti jer će osetiti miris čoveka.

Ako pak se zeznete i uzmete zeca, hrana koju treba da dobija je zamensko mačije mleko u prahu koje ima da se kupi, a mora mu se davati i antibiotik zbog proliva koji može biti poguban. Treba izbegavati svaki kontakt sa zecom da bi ostao divlji. Nakon odhranjivanja, treba ga mesec dana držati izolovanog od ljudi da "podivlja" pa ga tek onda pustiti u prirodu. Proces je značajnije kompleksan, naveo sam samo opšte stavke.

Procenat uspešnih odgajanja divljih zečeva je jako mali, pa ako ste ljubitelj životinja, vratite se na prvu rečenicu - NE PIPAJTE IH!
 
Divljeg malog zeca, ako imate dobre namere, NEMOJTE DA PIPATE.

Oni odrastaju tako što ih majka ostavi na skrovitom mestu i povremeno dolaži da ih hrani a oni je tu čekaju. Obično je to samo jedan mladunac. Ako ih dodirnete rukama, majka ih više neće dojiti jer će osetiti miris čoveka.

Ako pak se zeznete i uzmete zeca, hrana koju treba da dobija je zamensko mačije mleko u prahu koje ima da se kupi, a mora mu se davati i antibiotik zbog proliva koji može biti poguban. Treba izbegavati svaki kontakt sa zecom da bi ostao divlji. Nakon odhranjivanja, treba ga mesec dana držati izolovanog od ljudi da "podivlja" pa ga tek onda pustiti u prirodu. Proces je značajnije kompleksan, naveo sam samo opšte stavke.

Procenat uspešnih odgajanja divljih zečeva je jako mali, pa ako ste ljubitelj životinja, vratite se na prvu rečenicu - NE PIPAJTE IH!

Pa tako sam i ja naleteo na 2 mala zeca. Majka ih ostavila u dubokoj travi a ja kosio trimerom. Oni cutali dok nisam jednog poseko, tek tad se drugi digao i poceo da bezi. Ja instiktivno pojurim za njim i uhvatim ga. Nije mi palo na pamet da jos sisaju i da cu imati problema oko hranjenja.
 
Kod mene kao da sam u divljini, zeceva a i srna koliko hoces, a ljudi se vise ne boje. Pricao sam sa lovcima i rekose da se moja njiva nalazi u rezervatu, bas me hoce. Stavljam mrezice i menjam cim primetim da su losije a za srne sam stavio po dva kolcica pored vocke da ne moze da ugura rogove ali zato brste li brste. Sad se dvoumim za malinu polanu dali bi nju obrstili ili im mozda nije na jelovniku?
 
Hvala.

evo ovako, sorte su: glavna Tonda di Giffoni, oprasivaci Nocchione (Rimski) i Tonda Romana (Tonda Gentile Romana). Razmak izmedju redova je 6m a 3m u redu (vadice se svaki drugi posle 10g) sadjene u trougao tako da je razmak izmedju zbunova vise od 6m. Sadnice su bile extra, dvogodisnje isto podsecene jos u rasadniku i rekli da ne diram vise nista samo da posadim.

Ovih dana jos da uradim zastitu od divljaci i to bi bilo to za ovu kalendarsku godinu.

Ima li neko info gde se moze kod nas kupiti "Kunilent"?

Koliko ja znam proizvodila ga je jedna hrvatska firma a prestala je sa proizvodnjom jos prosle godine. Prosle godine je vec bilo tesko ga naci a ove godine nemoguce.
 
Još jednom čestitke kolega Trtmrt.
Ja takođe nisam zaštitio sadnice. Doduše nisam ni primetio do sad da je bilo napada zečeva, kanda je sve potamanjeno. Mislio sam isto kunilent, ali pošto ga očigledno nema, pročitao sam po netu, da posao može da odradi i stara, užegla mast u koju treba dodati ribljeg ulja ili ribljeg brašna. Navodno je osnovni sastojak kunilenta riblje ulje. Zima još nije stegla onako ljudski, videćemo kad padnu prvi snegovi i okuje led. Tad je frka za hranu. Imam nešto tog ribljeg brašna i neke stari svinjske masti i možda bi bilo pametno da napravim ovu smešu i preventivno premažem dok je još vreme ovakvo.
 
Meni rekose za mesavinu masti, mlevene paprike I paste za zube..... Druga varijanta je loj umesto masti... Treca varijanta sveza balega pomesana sa krvlju.... Pored svih ovih saveta stavih mrezicu....

Pozdrav...

Sent from my Lenovo A5000 using Tapatalk
 
Treba razmisliti pre nego što se krene u premazivanje.
Smeša sigurno odbija životinje ali ni biljkama ne prija.
Ja bih preporučio da prethodno namazane grančice pobodete neposredno iz biljku,na taj način bi zaštitili biljke od ostećenja a biljka ne bi imala problem sa masnoćama na kori :ppozdrav:
 
Evo ga zeka na tek posadjenoj tresnji na kojoj je bila mrezica... prepolovio je i malo gricnuo, strasno.
 
A jel si malo zagrnuo mrezicu zemljom kada si je stavio oko sadnice ili nisi?

Sent from my Lenovo A5000 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh