Spremanje senaže od leguminoza.

pocerina


ja sam uzo 5 kila sad cu posejem da uvatim seme za sledece godine.sto ti tako ne uradis.kupi jedan dzak posej da imas za narednu godinu da ne kupujes
 
Mi smo sejali prošle godine krajem oktobra, posle onih kišica, ali je nikla krajem januara, tek posle topljnja onog snega i posle hladnoće bila je odlična. Ove godine smo je posejali kraj septembra i početak oktobra. Sejali smo i jaru u jesene (ovčepoljska) nije joj smetao mraz i zima, bila je odlična. Mislim da sa grahoricom nema greške, to je mangulica među leguminozama, sve podnosi. Inaće za setvenu normu je bradonja u pravu. Mi smo ispočetka malo više žitarica koristili tj. 50% od količine grahorice i u proleće "udavi" grahoricu.
 
Kako je bolje raditi senazu u silotrencu ili u rolo bali, pa folija na to? Posto neki kazu da je skupo u rolo bali, mada ja mislim da je lakse za uzimanje i nema kvarenja a i moze se gurnuti bilo gde na placu. Imam u planu senazu od lucerke da radim? Nemam ni kombajn ni rolo balirku, ali cu uzeti uskoro nesto. Rolo balirka mi u svakom slucaju treba i cuo sam da je mnogo bolji kvalitet u foliji. I da da li idu inokulanti? :D
 
ми радимо у силотренчу мада је мени лепше да кажем у силобоксу. сенажни комбајн ти је јефтиније решење. ми кад правимо сенажу значи цео први кос узимамо и ту иде и луцерка и тројка и ливадско сено. јесте да је мало мука тих пар дана али вреди свакако. што се тиче роло балирке да ли планираш роло која сама мота фолију или ћеш посебно да купиш пресу и моталицу + ако немаш предњу кашику са оном да кажем специјалном хватаљком? ми смо узели прошле године једну роло балу у фолији чини ми се да је била тројка у њој. краве су је некако нерадо јеле вероватно што су се навикле на мешану сенажу...

послато са gt-i9506 уз помоћ тапатока
 
Prednost rolo prese i jeste u tome sto nemoras citav prvi otkos da rusis odjednom i izlazes se velikom riziku na varljivom aprilskom i majskom vremenu, nego mozes kosidbu planirati u etapama, odnosno, pokosis onoliko koliko procijenis da mozes uspremiti u odnosu na vremensku prognozu.I jos nesto ako imas nekog da ti pomogne, dobro ce ti doci u svakom slucaju a ako ne za nuzdu i sam sve odradis.
 
Poslednja izmena:
Mi radimo senažu silokombajnom u silorov ili silokamaru, dobar je kvalitet ali je organizaciono komplikovan posao. Mislim da je praktičnije rešenje rolo presa i motalica. Silokombajn u senaži brzo puni prikolice pa da posao ne bi stajao moraju da se paralelno pune dva silorova, znači u sartu dva traktora za gaženje, plus transport. Krmna masa na početku radnog dana i na kraju su skroz različite po suvoj materiji (kad su ljudi već organizovani, rade se veće površine), sve to utiča na kvalitet senaže. Rolo presa je praktičnija, mogu da se rade manje površine na dnevnom nivou, jer trebaju dva traktora a većina gazdinstava ih ima, pa nema potrebe za angažovanjem pomoći. Umotane rolo bale mogu da se skladište na otvorenom,ne trebaju silorovovi, senjaci. Folija koja se potroši na motanje je polovina cene folije kojom bi se pokrivala senaža u silorovu. I jako bitno da rolobalirkom se rešavamo pošasti koja se zove mala bala na 40 stepeni leti, ko je taj posao radio ni pakao mu neće teško pasti. Mi smo se prevarili što nismo investirali u rolobalirku i motalicu, veća su stratna ulaganja, ali sve to na kraju se isplati.
 
Kad smo se vec dotakli teme. Koliko izlazi novca folija za motanje jedne bale 120x120?
 
Kod nas je problem ljudstvo i radna snaga. A to je generalno svuda problem. I problem je sakupiti traktore koji bi radili senazu i ako se to dobro ne zatvori, ode deo. Iskreno kada padne sneg po meni bar lakse je otici po balu nego kopati silazu na debeo minus. Jeste skuplja to i sam vidim, ali su manji gubici, ali kada pogleda covek koliko treba uloziti u jos traktora i prikolica i opet izadje jeftinije a pri tome mogu to 2,3 coveka komotno uraditi. A da je bolje kuci zatvarati balu ili na njivi da se ne iscepa folija? :D

- - - - - - - - - -

I sta mislite koju rolo balu uzetii i koji omotac bala? I da li treba inokulant u svemu tome? Mi nemamo iskustva sa tim, pa pitam? :D
 
Mi radimo senažu silokombajnom u silorov ili silokamaru, dobar je kvalitet ali je organizaciono komplikovan posao. Mislim da je praktičnije rešenje rolo presa i motalica. Silokombajn u senaži brzo puni prikolice pa da posao ne bi stajao moraju da se paralelno pune dva silorova, znači u sartu dva traktora za gaženje, plus transport. Krmna masa na početku radnog dana i na kraju su skroz različite po suvoj materiji (kad su ljudi već organizovani, rade se veće površine), sve to utiča na kvalitet senaže. Rolo presa je praktičnija, mogu da se rade manje površine na dnevnom nivou, jer trebaju dva traktora a većina gazdinstava ih ima, pa nema potrebe za angažovanjem pomoći. Umotane rolo bale mogu da se skladište na otvorenom,ne trebaju silorovovi, senjaci. Folija koja se potroši na motanje je polovina cene folije kojom bi se pokrivala senaža u silorovu. I jako bitno da rolobalirkom se rešavamo pošasti koja se zove mala bala na 40 stepeni leti, ko je taj posao radio ni pakao mu neće teško pasti. Mi smo se prevarili što nismo investirali u rolobalirku i motalicu, veća su stratna ulaganja, ali sve to na kraju se isplati.
Profo jel radite baš sa silokombajnom, ili sa onim za senazu?
 
Nazad
Vrh