Spremanje senaže od leguminoza.

Pa sa tolikom kolicinom se ne sme zezati, mora da bude sve po pesu.
Ratko kod tebe vec ja jos nisam ni uradio, tek stize za kosenje orva ruka, bice i od mene koja slika spremanja..

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Oko pojedinih stručnih stvari konsultovao sam se sa prof. dr.seljak i javno želim da mu se zahvalim na savetima. Inokulanti nisu korišćeni.



o5ywx3.jpg

x535ao.jpg


20 dana kasnije
2dkd01i.jpg

2a7v3p3.jpg
 
Hvala Dragane na zahvalnici, nadam se da su junad zadovoljna :ppozdrav: Kod grla u tovu senaža+silaža i korektan koncentrat i fantastični rezultati, provereno. Inače mi smo u petak uradili našu senažu, prinos zadovoljavajuć s obzirom da je sejano u oktobru a niklo u februaru, krave će se obradovati za nekih 7-10 dana.
 
Okolina Novog Sada,temerin,sirig,cenej,kisac,....da li neko ima senazni kombajn da radi sa njim uslozno treba mi isilirati grahoricu?
 
Momci, hteo bih dva hektra pod soju za silažu, setva žitnom sejalicom. Siliralo bi se sa sudanskom travom.

Ima li nekih predloga ?

Ono što sam dosad zaključio iz NS kataloga je "Tajfun" 00 grupa zrenja, a neš me privlači i "Viktorija" I grupa. A ne znam, lomim se.

Kod mene se soja inače ne seje zbog suve atmosfere u periodu oplodnje.
 
Moja preporuka bi ipak bio stočni grašak, veća hranljiva vrednost i duži period za skidanje uz neznatne gubitke. A ako baš ste rešili soju onda što ranija sorta to bolje, zbog uslova.
 
Bio grašak prošle jeseni.

Profesore, jel znate kako su srndaći bili utovljeni ?! ahahhahaha...

Sve okolo golo, jaka zima, a moj grašak na bregu se zeleni i priziva. Utaborila se bila dva-tri krda, a i pojilo im podno njive, lepota od Boga.

Ja na proleće potanjirao i posejao kukuruz.

Profesore, jel znate šta od ovih NS soja daje najviše zelene mase ?
 
Verujem, štoih niste slikali ili napravili čeku pa izdavali Italijanima na dan :osmeh: Mnogo bolja zarada nego tanjranje i kukuruz. Šta znam oko soje i mase, ali mislim da je svaka ispod prinosa i kvaliteta graška NS juniora, a plus je jara sorta i izbegava jelene :ppozdrav:
 
Posle 15 dana naceo senazu lucerke, ispala strast Bozja. Nikada do sada nisam spremao, ovo je bila samo mala proba, ali vidim odmah da je odlicna. Ima malko blazi kiselkasti miris od kukuruzne silaze i krave je jedu kao alvu.
Hvala svima na savetima. :ppozdrav:

2m5hs0j.jpg

34y4unm.jpg
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima
posejali smo grahoricu sa ovsom radimo ovo prvi put
ja bi u maju da je kosim i siliram silo kombajnom pame zanima kad se pokosi kolko bi trebala da provene pa da se silira i dali trebaju inokulanti radi vrucina?
dali ko zna sta je hranjivije stocni grasak ili grahorica i sta daje vecu masu?
hvala na odgovoru i svakom savetu
 
Pozdrav svima
posejali smo grahoricu sa ovsom radimo ovo prvi put
ja bi u maju da je kosim i siliram silo kombajnom pame zanima kad se pokosi kolko bi trebala da provene pa da se silira i dali trebaju inokulanti radi vrucina?
dali ko zna sta je hranjivije stocni grasak ili grahorica i sta daje vecu masu?
hvala na odgovoru i svakom savetu

Vreme provenjavanja zavisi od spoljne temperature i vlažnosti, a znajući kako maj može biti kišovit, može da bude i dva dana, inače jedan dan sam temp oko 26-28 stepeni je dovoljan, pod uslovom da je otkos koliko toliko ratsresit. Što se tiče hranljive vrednosti tu su, a grašak daje veću količinu mase.

- - - - - - - - - -

Jel radio neko senazu od tritikala za goveda?
Ja sam danas posejao 80 ari.

Mi smo pre par godina radili i dobra je. Al je mnogo bolja senaža od raži, skoro sam radio neke obroke gde je senaža od raži imala preko 16% sirovih proteina u suvoj materiji, što je fantastično, ali je skidana pre klasanja. Isto bi trebalo raditi i sa tritikaleom, brzo gubi hranljivu vrednost.
 
Mi smo posejali 60 ari grahorice sa ovaom pa sta mu bog da da se proba i ta senaza
ako nekom trebaju semena ima [h=1]Institut za krmno bilje krusevac[/h]

- - - - - - - - - -

%5BIMG%5Dhttp://i66.tinypic.com/28rlgg0.jpg%5B/IMG%5D
 
Ми цео први кос туримо у сенажу. Луцерке и тројке и ако мало зафали додајемо ливадско сено. Овогодишњу сенажу краве једу ко шунтаве...
0f31a9f4dd4f9d761568a099cd497979.jpg


Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh