Soja 2023

Imam viska bete, “21 je godiste i neznam koja je onomad bila klijavost, a pss sombor sada kaze da je 90% energija je verovatno malo manja, ali cu iz razloga sto je 21 sejati kad malo otopli zemlja, inace ne sejemo mnogo u aprilu. Ja je sejem u maju i uvek sam stigao da ovrsim… nije bas kasna jako, malo je kasnija ali ne mnogo, tu je mozda koji dan posle rubina… imam viska oko 2 tone za sada. Iselektrirana je stoji u dzambovkama…
 
Stigli razultati sa analize, soja nije selektovana, energija 72, klijavost 70, da li rizikovati ili uzimati originalno seme?

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока
 
Stigli razultati sa analize, soja nije selektovana, energija 72, klijavost 70, da li rizikovati ili uzimati originalno seme?

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока
Kolega nemože energija biti veća od klijavosti može samo obratno a to sej bez problema samo si trebao iselektovati pa raditi klijavost ali no.
 
Obrnuo sam 72 je klijavost a energija je 70, sta mislite da iselektiram pa da opet uradim uzorak, imam oko 2 tone...

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока
 
Ja izaberem iz desetak dzakova soju pa ručno izbacim to što bi i selektor otprilike izbacio.
 
Obrnuo sam 72 je klijavost a energija je 70, sta mislite da iselektiram pa da opet uradim uzorak, imam oko 2 tone...

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока
Tako bi trebalo, svako pomeranje, udari prilikom vršidbe, selektiranja, lopatanja i bilo koji vid mehaničkog udara utiče na klijavost kod soje, ovo sam čuo od čoveka sa NS instituta koji radi sa semenima e sad dal beše oplemenjivač, genetičar bem li ga.
 
Moguce, jer mi samo iskanticamo u dzambo i posle opet tako sa selektora, a sito se okrece nije onaj tamo vamo… davno sam slusao od ljudi iz pioneera da bacanje vreca sa semenom kukuruza utice na klijavost, a nesecam se tacno bilo je hibrida izrazito osetljivih…
 
Jedan kolega je kupio originalno seme (mislim Kraljica, 220 din/kg) u poljoapoteci, posejao 100 zrna u saksije i niklo je 30. Rekao je da će odneti u PSS da zvanično utvrde klijavost i energiju da bi mogao da reklamira seme.
 
Jedan kolega je kupio originalno seme (mislim Kraljica, 220 din/kg) u poljoapoteci, posejao 100 zrna u saksije i niklo je 30. Rekao je da će odneti u PSS da zvanično utvrde klijavost i energiju da bi mogao da reklamira seme.
Po deklaraciji 72% energija a klijavost 85% ako se dobro sećam a ja to seme odneo u pss na proveru, energija 63% a klijavost 82%, toliko o kupovnom semenu.
 
Pretpostavljam da je neko radio ogled (u svojoj režiji) po pitanju procenta proteina. Koja vam se sorta pokazala najbolja po tom pitanju?
Sigurno je da većinu zanima procenat ulja, ali, možda je neko radio analizu i na protein.
 
Nazad
Vrh