Soja 2022

Kod sortimenta je uvek dilema. Podeliću neko svoje iskustvo, mada kao i što većina članova primećuje, za dobar prinos soje presudan je optimalan raspored padavina. U mom kraju, selo Ilinci (opština Šid), često i sa lošim rasporedom padavina a dobrom zimskom akumulacijom vlage, uspevamo ostvariti solidne prinose. Moje iskustvo iz poslednjih 5 godina kaže da za bolji prinos kod određenih sorti koje se granaju, vrlo bitan je i značajno ređi sklop biljaka, što prilično odudara od zvaničnih preporuka zvaničnih selekcionarskih kuća. Poslednjih desetak godina sejao sam sortu Galeb, koja je pokazala da veći prinos (od 5-10%) ostvaruje u ređem sklopu. U početku sejao sam oko 400.000 biljaka/ha. 2016. godine, orginalno seme iz nekih razloga je vrlo loše niklo, možda čak i do 50%. Zbog već relativno probijenih rokova nisam odlučio da presejem ali sam se u jesen iznenadio prinosom koji je bio na nivou proseka pa i veći u odnosu na komšije. Dve godine sam poredio sa setvom od oko 200.000 biljaka/ha i ustanovio da je prinos uglavnom nešto veći s tim da su biljke bile manje polegle i znatno zdravije (ko seje Galeb zna o čemu se radi). Nakon toga isključivo sejem ređe, u zavisnosti od krupnoće semena oko 17 kg/jutru, odnosno 25-30/ha.
Što se tiče Kraljice, izvorno NS, a sada RWA, počeo sam sa setvom pre dve godine, naravno na 400.000 i na 200.000/ha. Kod ove sorte koja se slabo grana ustanovio sam da ona ipak daje nešto manji rod pri ređoj setvi, ali ne značajno, verovatno isto kao Galeb, ali samo u suprotnom smeru.
Inače prošle godine na istoj njivi poredio sam Galeb i Kraljicu. Rod je bio 20% veći u korist Kraljice (Galeb 1,4t/jutru, Kraljica !,7t/jutru). I prve godine Kraljica je dala veći rod ali je kontrola bila na drugoj njivi. Zbog svega ovoga Galeb ove godine izbacujem iz sortimenta. Ove godine je sejem na polovinu površine (oko 6ha) s tim da zbog jednakog i relativno dobrog sazrevanja, ići ću sa setvom oko 05. maja.
Vendy sam prošle godine probao prvi put, naravno na obe navedene gustine na istoj njivi. Zbog dobrog grananja nije me iznenadio veći prinos na ređoj setvi stim da je razlika bila mnogo veća nego ranije kod Galeba. O kvalitetu zrna neću ni da govorim a nije bilo problema u sazrevanju (sejana oko 20.04. prinos oko 1.8/kj. Ove godine je sejem na oko 6 ha naravno ređi sklop i naravno od 15-20 aprila. Video sam da su neki imali problema u sazrevanju ali isto tako znam i čoveka koji je sejao 06. maja i 2-3 dana posle mene ovršio.
Naravno ovo su neka moja iskustva što u drugim agroekološkim uslovima možda ne prolazi. Preporučujem onima koji imaju svoje sejačice da probaju na istoj njivi, naravno isključivo za sorte koje se granaju. Sigurno neće biti u minusu a plus oko 10% nekom može značiti a nekom ne. U svakom slučaju rezultati su u sušnoj godini i izraženiji u korist ređeg sklopa, a biljke su po mom viđenju zdravije, vidi se i po slami.
Па ево да се даље надовежем на овај пост како не бих појединачно одговарао члановима.
Искрено жеља ми је била да поделим неко своје искуство са значајно ређом сетвом које би и мени пре шест година вероватно звучало благо речено необично, с обзиром да сам у ратарству од малена, а са сојом имам искуство од 95. године. Али ето 2016. лоше ницање Галеба, дилема пресејати или не, касно за пресејавање, али велико изненађење у жетви ( те године око 1.7т/кј) са приносом чини ми се једним од већих у Илинцима. Тек тада настају диплеме. Видиш својим очима да је прилично добро кад је ретко не само што се тиче приноса, него и полегања и здравља стабљике, поготово Галеба код кога се због склоности труљења зреле стабљике или већ како се то стручно каже, комбај некада од прашине и не види у њиви. А онда сам опет размишљам па ако посејем ретко на целој површини ( у просеку госишње посејем око 20 кј соје) а оно не буде како се чини, бацићу и труд и паре, а и наши стручњаци су стриктни у густинама сетве по јединици површине за одређене групе зрења.
Следеће године ипак одлучим да на једној површини од 4 кј идем пола пола, да бих на истој њиви имао и оглед и контролу. Соју сејем на међуредни размак од 70 цм, ређи склоп је ишао на 7,5цм (око 190.000 биљака/ха) а гушћи склоп 4,1цм (око 350.000 биљака/ха што је негде доња граница препоруке од стране стручњака) што је ограничење због погонског зупчаника и плоча са 70 рупа. Наравно у жетви нисам понео кантар да мерим па ни приколице него је репер достигнути ниво соје на стаклу бункера од З-142. Имао сам 8 (*6 реди) откоса једног и 8 откоса другог склопа. Оглед ако се тако може назвати је показао да је на ређем склопу на стаклу оба пута било од 2 до 3 прста више соје. Вероватно негде по јутру око 150 килограма више. Те године је просек био око 2.1т/кј.
2018. посејем око 10 кј једног 10 кј другог склопа. Лоша година ( за нас у Илинцима) просек 1.2т/кј али на ређем склопу, пошто су приколице биле посебне просек 1,5т/кј. Након тога Галеб сам ишао искључиво ређи склоп и приноси си су увек били међу бољима у селу.
Већ сам напоменуо да сам Краљицу сејао 2020, тада је била НС продукт, пробао са истим склоповима на по 1 кј. Она је за нијансу (2 прста у бункеру) била лошија у ређој сетви те њу 2021 нисам сејао на ређи склоп јер сматрам да се вероватно због лошег гранања не може нити надокнадити нити повећати принос у ређем склопу. На овом релативно густом (мада су препоруке 450.000 и више) склопу прошле године је дала у просеку 1.7т/кј.
Као што сам у претходном посту навео прошле 2021. године први пут "пробао" Wendy,резултат навео у посту. Одлично се грана, Принос и квалитет зрна значајно већи (4 прста) у ређем склопу. За разлику од Галеба који је боље реаговао на ређу сетву и у лошим и у добрим годинама, За Wendy ми је непознаница како реагује у годинама са довољно падавина
Све некако на прсте, мада бих лично волео и да је на педље!
Наравно кад посејете на ређу сетву не гине вам нервирање следећа 2 месеца, јер све соје у окружењу изгледају далеко боље. Чак и у вршидби сламе мало али бункер је по мом искуству друга прича.

За они који хоће да пробају односно направе "оглед" са ређом сетом:
  1. Искључиво сорте које се гранају (ја сам пробао Галеб и Wendy претпостављам да исто реагују и друге које се добро гранају)
  2. Оглед искључиво на истој парцели, једино се тако условно може релевантно поредити, мада се дешава да половине исте њиве буду прилично различите
  3. Идите са значајно ређим склопом ако хоћете да видите резултат, значи са око 200.000 биљ/ха, то је на међуредно 70цм у реду размак 7,5цм у реду
На 50цм међуредно нисам пробао и не бих могао рећи нешто о томе, али када бих пробао сигурно не би ишао испод 7,5 цм у реду.

Наравно на малим парцелама уштеда или добит није толико значајна, а они који имају више препоручујем полако по мало док се не увере. Као што сам и навео, изглед биљке у прва два месеца у односу на комшијске, може бити критичан за здравље!!!!

Поздрав свима!
 
Poslednja izmena:
Pre par godina smo greskom posejali soju sa plocama za pasulj 6cm u redu razmak 70 medjuredno sorta je bila apolo 30tak kg po jutru je islo semena,prinos je bio isti kao i kod drugih razlike nije bilo,sejali smo tako i usluzno sa tim plocama jer nismo obracali paznju tek kada se sve zavrsilo videli smo sta smo uradili ali na jesen je kod svih prinos bio dobar i niko se nije zalio

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
Вероватно је и ово потврда онога о чему сам причао.
 
Па ево да се даље надовежем на овај пост како не бих појединачно одговарао члановима.
Искрено жеља ми је била да поделим неко своје искуство са значајно ређом сетвом које би и мени пре шест година вероватно звучало благо речено необично, с обзиром да сам у ратарству од малена, а са сојом имам искуство од 95. године. Али ето 2016. лоше ницање Галеба, дилема пресејати или не, касно за пресејавање, али велико изненађење у жетви ( те године око 1.7т/кј) са приносом чини ми се једним од већих у Илинцима. Тек тада настају диплеме. Видиш својим очима да је прилично добро кад је ретко не само што се тиче приноса, него и полегања и здравља стабљике, поготово Галеба код кога се због склоности труљења зреле стабљике или већ како се то стручно каже, комбај некада од прашине и не види у њиви. А онда сам опет размишљам па ако посејем ретко на целој површини ( у просеку госишње посејем око 20 кј соје) а оно не буде како се чини, бацићу и труд и паре, а и наши стручњаци су стриктни у густинама сетве по јединици површине за одређене групе зрења.
Следеће године ипак одлучим да на једној површини од 4 кј идем пола пола, да бих на истој њиви имао и оглед и контролу. Соју сејем на међуредни размак од 70 цм, ређи склоп је ишао на 7,5цм (око 190.000 биљака/ха) а гушћи склоп 4,1цм (око 350.000 биљака/ха што је негде доња граница препоруке од стране стручњака) што је ограничење због погонског зупчаника и плоча са 70 рупа. Наравно у жетви нисам понео кантар да мерим па ни приколице него је репер достигнути ниво соје на стаклу бункера од З-142. Имао сам 8 (*6 реди) откоса једног и 8 откоса другог склопа. Оглед ако се тако може назвати је показао да је на ређем склопу на стаклу оба пута било од 2 до 3 прста више соје. Вероватно негде по јутру око 150 килограма више. другеТе године је просек био око 2.1т/кј.
2018. посејем око 10 кј једног 10 кј другог склопа. Лоша година ( за нас у Илинцима) просек 1.2т/кј али на ређем склопу, пошто су приколице биле посебне просек 1,5т/кј. Након тога Галеб сам ишао искључиво ређи склоп и приноси си су увек били међу бољима у селу.
Већ сам напоменуо да сам Краљицу 2020, тада је била НС продукт, пробао са истим склоповима на по 1 кј и она је за нијансу (2 прста у бункеру) била лошија у ређој сетви те њу 2021 нисам сејао на ређи склоп јер сматрам да се вероватно због лошег гранања не може нити надокнадити нити повећати принос у ређем склопу. На овом релативно густом (мада су препоруке 450.000 и више) склопу прошле године је дала у просеку 1.7т/кј.
Као што сам у претходном посту навео прошле 2021. године први пут "пробао" Wendy,резултат навео у посту. Одлично се грана, Принос и квалитет зрна значајно већи (4 прста). За разлику од Галеба који је боље реаговао на ређу сетву и у лошим и у добрим годинама, За Wendy ми је непознаница како реагује у годинама са довољно падавина
Све некако на прсте, мада бих лично волео и да је на педље!
Наравно кад посејете на ређу сетву не гине вам нервирање следећа 2 месеца, јер све соје у окружењу изгледају далеко боље. Чак и у вршидби сламе мало али бункер је по мом искуству друга прича.

За они који хоће да пробају односно направе "оглед" са ређом сетом:
  1. Искључиво сорте које се гранају (ја сам пробао Галеб и Wendy претпостављам да исто реагују и друге које се добро гранају)
  2. Оглед искључиво на истој парвели, једино се тако условно може релевантно поредити, мада се дешава да половине исте њиве буду прилично различите
  3. Идите са значајно ређим склопом ако хоћете да видите резултат, значи са око 200.000 биљ/ха, значи на међуредно 70цм у реду размак у реду 4,1цм
На 50цм међуредно нисам пробао и не бих могао рећи нешто о томе, али када бих пробао сигурно не би ишао испод 7,5 цм у реду.

Наравно на малим парцелама уштеда или добит није толико значајна, а они који имају више препоручујем полако по мало док се не увере. Као што сам и навео, изглед биљке у прва два месеца у односу на комшијске, може бити критичан за здравље!!!!

Поздрав свима!
Наравно ако неко има слична искуства са другим сортама заснована на каквој таквој методологији, (може мерење и са прстима) било би лепо да подели.
 
Jel zna neko kako se grana Ventis i Hogar od NS-a ?,ili RWA ,nzm vise ni cije su,nije bitno.
@Goran Ilinci Kad kazes ne menjas pogonski zupcanik,mislis ostaje ti isti kojim sejes i ostale kulture ?.Zaboravio sam koliko zuba ima taj...
 
Kupio danas seme soje...
c0cb370c008b72626a8ef3421bff47b9.jpg
90929d37a677de4f8a437a1efafb4222.jpg


Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Pa uzeo sam da probam,mislim da ne moze da bude losa...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Zvao danas NS seme na Rimskim Šančevima, cena soje 165 dinara kg. Cena suncokreta još nije formirana.
 
Gde inace ima u prodaji RWA seme soje ?.Zanima me Ventis najvise.
Nemoj Ventis. Mi smo ga imali.
Stablo zeleno. Lišće zeleno ništa nije otpalo. Njiva pored asvalta. Kad god prođeš kolima uvek isto, ne sazreva. Kada sam stao i ušao u njivu imao sam šta da vidim. Bar 20-30% je bilo na zemlji. Kombajn stenje, sečka razbaciva, zeleni se komplet iza. Prinos je bio oko 1800kg/57ari. Ali nikada više.
 
Pa sta ja znam,uzeo sam Hogar danas,imam Savu i Maksimus ,jos sam hteo ubaciti Ventis pa da im dam svima sansu kao neki ogled....
Sad gledam na netu malo,Kraljica je dosta dobra takodje,mozda uzmem nju ....mislim na soju,ne onu babu Elizabetu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh