Soja 2022

Da li imate neku preporuku za rasprskivače ili nešto štagod da pravi rosu, veštačku kišu i sl.? Pošto je raspored padavina bitan za soju, pa aj da joj napravim padavine….
 
Ja slicno radim godinama . Samo da dodam na tvoj post o dozrijevanju wendy ali i drugih .Soja ima problem sa dozrijevanjem uglavnom kad nesto nije u redu a ne u vezi sorte i ne u vezi roka sjetve . Mada i ovo za gustinu kod mene pali sve isto a znam i za dosta slucajeva gdje je gusci sklop dao vise . Sta je u pitanju neznam ali nije sto posto ni za istu sortu.
I ja sam isto za redji sklop ali pitao bi i tebe a i druge koji rade soju, da li ste ikada posejali bilo koju sortu sa 17 kg/kj?
Jedino da je to seme velicine makovog zrna, inace nikako nece biti nekog normalnog sklopa!
Jos samo da je preporuka posejati na 70 medjuredno!
 
Mi smo Angelu 2012 god u onoj susi posejali greskom 42 kg po kj, jedili se samo tako do zetve, da bi na kraju skinuli 1000 kg po kj, dok su ostali imali od 300 do 500 kg po kj te godine. Mislim da mi je 2017 god od onog vruceg vetra stradala soja, i to kao nikad, imao sa na 6 kj 2700kg,ili oko 450 kg po kj isto Angela, tu pomoci nije bilo, cak ni trave te godine nije bilo u dvoristu
 
I ja sam isto za redji sklop ali pitao bi i tebe a i druge koji rade soju, da li ste ikada posejali bilo koju sortu sa 17 kg/kj?
Jedino da je to seme velicine makovog zrna, inace nikako nece biti nekog normalnog sklopa!
Jos samo da je preporuka posejati na 70 medjuredno!
Pa ne bas 17 po kj ali 50kg po ha radim . Opet kazem kao i sve drugo kod soje nema pravila .
A nasta mislis sa 70 ?
 

Primer izračunavanj setvene norme:​

sorta: (setveni sklop 550.000 biljaka/ha);​

55 biljaka; masa 1000 semenki = 180 g; klijavost = 86 %; ;čistoća = 99 %​

55 X 180 9.900​

————————- = ———–=setvena norma = 116 kg/ha​

(86 x 99) / 100 85,14​

Prinosi soje na plodnim zemljištima uz pravilnu agrotehniku mogu biti veći od 4 t zrna/ha, a najčešće su 2,5-3,5 t/ha.​

dipl.ing. GORDANA REHAK PSSS Šabac​

Nije ni ovo baš merodavno al 29,5 kg po hektaru je baš ekstremno malo, .Prave oglede i semenske kuće nepreporučuju oni baš broj semena slučajno.
 
Ja kad bi morao da biram ipak bi uradio radije sto kaze kolega Goran ni u ludilu nebi sojao kako kazu strucnjaci
Ali neka radi kako ko hoce , opet mozda je glupo reci ja nemam logican odgovor ali NEMA PRAVILA.Kad desetak Americkih fakulteta nemogu naci univerzalno ptavilo sta reci
Ako imaju visegodisnji drzavni prosjek kukuruza oko 11t po ha zadnjih godina a soje koju vrhunski rade i jos gmo isti prosjek kao prije 30g oko 3300kg po ha
Luda biljka
 
Kod sortimenta je uvek dilema. Podeliću neko svoje iskustvo, mada kao i što većina članova primećuje, za dobar prinos soje presudan je optimalan raspored padavina. U mom kraju, selo Ilinci (opština Šid), često i sa lošim rasporedom padavina a dobrom zimskom akumulacijom vlage, uspevamo ostvariti solidne prinose. Moje iskustvo iz poslednjih 5 godina kaže da za bolji prinos kod određenih sorti koje se granaju, vrlo bitan je i značajno ređi sklop biljaka, što prilično odudara od zvaničnih preporuka zvaničnih selekcionarskih kuća. Poslednjih desetak godina sejao sam sortu Galeb, koja je pokazala da veći prinos (od 5-10%) ostvaruje u ređem sklopu. U početku sejao sam oko 400.000 biljaka/ha. 2016. godine, orginalno seme iz nekih razloga je vrlo loše niklo, možda čak i do 50%. Zbog već relativno probijenih rokova nisam odlučio da presejem ali sam se u jesen iznenadio prinosom koji je bio na nivou proseka pa i veći u odnosu na komšije. Dve godine sam poredio sa setvom od oko 200.000 biljaka/ha i ustanovio da je prinos uglavnom nešto veći s tim da su biljke bile manje polegle i znatno zdravije (ko seje Galeb zna o čemu se radi). Nakon toga isključivo sejem ređe, u zavisnosti od krupnoće semena oko 17 kg/jutru, odnosno 25-30/ha.
Što se tiče Kraljice, izvorno NS, a sada RWA, počeo sam sa setvom pre dve godine, naravno na 400.000 i na 200.000/ha. Kod ove sorte koja se slabo grana ustanovio sam da ona ipak daje nešto manji rod pri ređoj setvi, ali ne značajno, verovatno isto kao Galeb, ali samo u suprotnom smeru.
Inače prošle godine na istoj njivi poredio sam Galeb i Kraljicu. Rod je bio 20% veći u korist Kraljice (Galeb 1,4t/jutru, Kraljica !,7t/jutru). I prve godine Kraljica je dala veći rod ali je kontrola bila na drugoj njivi. Zbog svega ovoga Galeb ove godine izbacujem iz sortimenta. Ove godine je sejem na polovinu površine (oko 6ha) s tim da zbog jednakog i relativno dobrog sazrevanja, ići ću sa setvom oko 05. maja.
Vendy sam prošle godine probao prvi put, naravno na obe navedene gustine na istoj njivi. Zbog dobrog grananja nije me iznenadio veći prinos na ređoj setvi stim da je razlika bila mnogo veća nego ranije kod Galeba. O kvalitetu zrna neću ni da govorim a nije bilo problema u sazrevanju (sejana oko 20.04. prinos oko 1.8/kj. Ove godine je sejem na oko 6 ha naravno ređi sklop i naravno od 15-20 aprila. Video sam da su neki imali problema u sazrevanju ali isto tako znam i čoveka koji je sejao 06. maja i 2-3 dana posle mene ovršio.
Naravno ovo su neka moja iskustva što u drugim agroekološkim uslovima možda ne prolazi. Preporučujem onima koji imaju svoje sejačice da probaju na istoj njivi, naravno isključivo za sorte koje se granaju. Sigurno neće biti u minusu a plus oko 10% nekom može značiti a nekom ne. U svakom slučaju rezultati su u sušnoj godini i izraženiji u korist ređeg sklopa, a biljke su po mom viđenju zdravije, vidi se i po slami.
Setva na koji razmak red od reda.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Momo, ponavljas vec drugi put kako nema pravila, pa jel smes posejati jedne godine pola od toga sto sejes pod sojom, da ne kazem sve, sa 17 kg po kj?!
I te kako ima pravila. Moze, svakako od strucnih preporuka da se odskace nesto gore ili dole ali nikako 50% ili jos vise.
 
Momo, ponavljas vec drugi put kako nema pravila, pa jel smes posejati jedne godine pola od toga sto sejes pod sojom, da ne kazem sve, sa 17 kg po kj?!
I te kako ima pravila. Moze, svakako od strucnih preporuka da se odskace nesto gore ili dole ali nikako 50% ili jos vise.
Opet cu reci da nema pravila . Vjerujem mu sto kaze jer sam imao situacija sa konacnim sklopom tako rijetkim zbog slabog nicanja i nije nista podbacilo i to kad je dobar prinos , nesjecam se sad , znaci uspjela je da da pravi prinos i sa tim sklopom , ali imao sam i situacija kad je podbacio rod sa tim ekstremno rijetkim :unsure:
 
Svaka čast Gorane na iscrpnom i konkretnom pisaniju. Ja ću ove godine isto ići na malo ređi sklop. Kupujem seme i sigurno će biti papreno pa bih da ne bacam preterano pare i na njega, a izgleda da ne mora toliko. Ovih godina sam sejao obično na 70 i razmak 3,0-3,2 cm sa 75-80 kg semena po ha. Razmišljam da posejem sada na 3,5 ili 3,7 zavisi na koliko može sejač. Za 2 ha ne bi trebalo više od 62-63 kg, to je taman da uzmem 125 kg semena( 5 vreća). Verovatno Apolo ili možda Kraljica, nisam još ništa odlučio. Zato sam i pokrenuo ovu diskusiju da svi kažemo neka svoja iskustva i zapažanja, sama soja je izgleda jako specifična biljka, da ne kažem nešto drugo.
 
Ja sam prosle godine sejao Vendi na 3,2,×70 i islo je 45-46 kg po kj ili ti oko 80kg po ha, a ove godine se razmisljam da idem isto Vendi na 3,5×70.

Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka
 
Pa dvaput organizovati vrsidbu, sto se tice ogleda ja sam ga imao kasnije se vrse a losija od Apola.u prinosu.
 
Odlike sorte Vendi su da se dobro grana, brat je seje godinama na 4,6cm na međuredni 50cm i uvek ima dobre prinose u zavinosti od padavina.
 
Isto i ja sejem Wendy na 4.4 cm, medjuredni 50 cm. Seme zavisno od krupnoce, od 37 kg/kj pa i do 45 kg/kj.
Ko god zeli slobodno neka napravi sebi ogled sa 17 kg/kj pa nek mu je sa srecom!
 
I meni je prošle godine na redjem sklopu bila dosta bolja situacija sa prinosom. Ove godine ću raditi ogled. Do sad smo uvek sejali na 3x70. A sad ću na jednoj parceli probati pola njive da posejem na najmanji razmak sa pločama za soju a da ne menjam zupčanik (ne znam tačno koji je razmak ali mislim negde oko 5 cm), a drugu polovinu njive redovno na 3 cm, pa ćemo videti na jesen kakvo je stanje...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Pre par godina smo greskom posejali soju sa plocama za pasulj 6cm u redu razmak 70 medjuredno sorta je bila apolo 30tak kg po jutru je islo semena,prinos je bio isti kao i kod drugih razlike nije bilo,sejali smo tako i usluzno sa tim plocama jer nismo obracali paznju tek kada se sve zavrsilo videli smo sta smo uradili ali na jesen je kod svih prinos bio dobar i niko se nije zalio

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh