Soja 2022

Izdrzava ona na ustrb cvetanja kasnije spratova I mahuna
 
Danas sam kupio 2 kg Bormax, 2L Bor Trac i 3 bočice Cirkona. Planiram da podelim sve ovo u dve prskalice i svaku da oprskam za 1,1 ha, imam ukupno 2,2 ha soje Apolo.
Prva prskalica 2 kg Bormax i 1,5 Cirkon, a druga prskalica 2 l Bor Trac i 1,5 Cirkona. Baš da vidim ima li razlike između pola njive tretirane sa Bormax i ove sa Bor Trac. Sve me ukupno izašlo oko 100 kg soje. Ako bude još malo kiše u subotu, možda i bude nekog efekta sa ovim špecijama.
 
Večeras sam išao malo da kopam soju, bio sam na parceli sa Rubinom, tu mi je najbolja soja. Nije visoka - do kolena ili malo preko kolena, i nije još potpuno zatvorila redove (na 70cm). Kad se gleda sa lenije - lepa soja, kad se razgrne - ima i cvetova i nešto mahuna... Ali kad se bolje pogleda ima grana koje su se ocmoljile, onako kao svele. Za sad još nema mnogo otpalog i suvog lišća, možda par po biljci. Motikom nisam mogao da dođem do vlage, za dublje kopanje treba ašov. Ako ubrzo ne padne neka ozbiljnija kiša može da bude potpuna katastrofa, ako padne možda i ne bude propast godina. Prelomiće narednih desetak dana.
 
Danas nekoliko paora iz ovog kraja Srem-Mačva pričaju da od iduće godine više ne seju soju. Definitivno ove klimetske promene joj više ne odgovaraju. Procenjuju da će i ove godine biti bez zarade.
 
Čika Aco nemoj da te lazu biće u sremu i kukuruza i soje, da je dobra godina nije, ali biće nekog roda

Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
 
Počela je ponegde da odbacuje donje mahune. Interesantno da nema grinja za sad.
d402fd094cc0c69e1ebefccf27c2e026.jpg
bf89c570efe65e85f8a35b29334183d0.jpg


Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
 
Danas nekoliko paora iz ovog kraja Srem-Mačva pričaju da od iduće godine više ne seju soju. Definitivno ove klimetske promene joj više ne odgovaraju. Procenjuju da će i ove godine biti bez zarade.
Čika Aco to su prazne priče za malu decu. Dokle god ne može da se nađe zemlje u zakup ispod 500e znači da je svima idealno i svi bi da rade još više bez obzira na ovakve situacije.
 
Meni dve parcele dibidus i to na zemlji koja dugo drzi vlagu. 6x sam prskao. Sve moguce hemije ali dzaba. Evo vec koja godina kako padavina nema nakon setve. Pre em tretman pisi propalo. Post em hemija losa nikakva. Da sejem soju pa da pored prskanja u full dozama idem da cupam i kopam ne pada mi na pamet
 
Isto u planu da se soja izbaci iz setvene strukture, možda ne skroz ali će vidimo, ove godine sam smanjio površine pod sojom.Sve teža borba sa korovima i sve skuplji preparati i što je najgore treba sve duplo udarati a rod sve manji i manji.
 
Meni nema nikakve logike da repa moze podneti susu ...mislim ne kazem da ne verujem,nemam nikakvog iskustva sa njom,samo koliki koren treba da formira,ja sve kontam treba joj ogromna kolicina vode ...
 
Nazad
Vrh