Soja 2022

Vrh njenog korena može ići do dva metra u dubinu. Bitno je da pregura sušni period i dočeka padavine pa da nastavi sa rastom. Čak i led kada padne i uništi svu lisnu masu, ona se obnovi i nastavi da raste.
 
Isto u planu da se soja izbaci iz setvene strukture, možda ne skroz ali će vidimo, ove godine sam smanjio površine pod sojom.Sve teža borba sa korovima i sve skuplji preparati i što je najgore treba sve duplo udarati a rod sve manji i manji.
Ja bas suprotno,svake godine povecavam.Najmanja su ulaganja a provrat tih ulozenih sredstava se najlakse vrati a to je nekih 1000kg po hektaru.U mom kraju jos uvek nisam video i cuo da je rodila ispod 1000kg cak i u najgorim godinama. A radjala je i do 4t.
 
Ja bas suprotno,svake godine povecavam.Najmanja su ulaganja a provrat tih ulozenih sredstava se najlakse vrati a to je nekih 1000kg po hektaru.U mom kraju jos uvek nisam video i cuo da je rodila ispod 1000kg cak i u najgorim godinama. A radjala je i do 4t.
Vi onda nste imali nepovoljnu godinu ,1000kg je super kako ona ume da iznenadi sa nekom bedom od svega par stotina kg po ha.2017god kod nas je bilio I sa 200-300kg/kj ne ponovilo se...
 
Ja bas suprotno,svake godine povecavam.Najmanja su ulaganja a provrat tih ulozenih sredstava se najlakse vrati a to je nekih 1000kg po hektaru.U mom kraju jos uvek nisam video i cuo da je rodila ispod 1000kg cak i u najgorim godinama. A radjala je i do 4t.
Ista prica i kod mene. Cak sam i bastu od 5-6 ari pretvorio u soju. Tj to mi je jedina kultura na svim parcelama.
 
Jel sme da se isprska flupisorom (fusilade forte) soja u ovoj fazi gde je preskocila prskalica?
Takodje, imam jos neke lokacije gde je prskanje sa flupisorom slabije delovalo pa bih ledjnom prskalicom prosao tu.

https://postimages.org/][/url]
 
Flupisor je sranje.Treba ti 2l po ha da bi delovao na veliku travu. Ja sam prskao jednu njivu naknadno rizomski sirak i doza od 1,5l je resila manji, a onaj veci sirak nista. Sto bi rekao Pikac ni da ga takne. Cvetava uveliko.

Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka
 
Inace da dodam,ja nikad nisam imao manji rod od 1600kg po ha 2017 god.2012 je bilo 2000 kg po ha.Ova godina preti da ne ovrsemo nista.Sve ce se odlucivati u narednih 10-ak dana.

Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka
 
Vi onda nste imali nepovoljnu godinu ,1000kg je super kako ona ume da iznenadi sa nekom bedom od svega par stotina kg po ha.2017god kod nas je bilio I sa 200-300kg/kj ne ponovilo se...
Kod vas je druga klima,mi smo ipak brdski teren i imamo nesto vlazniju klimu. I kada nema padavina noci su dosta hladne i rosa je velika pa ga to izvlaci. Kod vas u ravnici ili rodi da razvali ili nema nista,ovde su dosta stabilniji prinosi sa manjim variranjima.Pricao sam vec za kukuruz,ovde matorci sto seju godinama na 30-33cm u redu je prinos od 4500 do 7000kg nikad nije ni veci ni manji varira tu u zavisnosti do godine odnosno kise.
 
Ja bi bio presrecan da imam taj prinos kukuruza svake godine bez navodnjavanja...imate vi mnogo bolju klimu i padavine.Neko napisao na forumu negde,hranice srbija vojvodinu ,izgleda da ide ka tome.
 
Ja bas suprotno,svake godine povecavam.Najmanja su ulaganja a provrat tih ulozenih sredstava se najlakse vrati a to je nekih 1000kg po hektaru.U mom kraju jos uvek nisam video i cuo da je rodila ispod 1000kg cak i u najgorim godinama. A radjala je i do 4t.
Sa 1000 kg/ha nas nema nigde sa sojom i isplativošću. Koja ti je cena zakupa zemlje za 1ha? Verovatno nam to pravi ogromnu razliku. Kod nas se cena zakupa za 1ha kreće od 400 - 550 eur/ha. Inace soja mi sledece godine ide samo na 5,5 kj iz razloga sto zbog hemije necu moci sejati nista drugo. Inače ne bi bila ni ni na toj površini.
 
Ja sam par godina sejao soju na brdu, do duše nije me tada uhvatila neka ekstremna suša kao 2017. i prošla što je bila, tako da nisam imao manje od 1000 kg, išlo je od 1500 kg po hektaru pa na gore. Nisam video neku isplativost setve soje na visokom terenu. Da sam je imao prošle godine teško da bi bilo 500-600 kg po ha. Dosta mi je sigurnija setva suncokreta. Soju sejem samo na najboljoj zemlji.

Cena zakupa prosek 70 evra po hektaru.
 
Mozda ce mi ova soja i najbolje roditi ove godine u odnosu na redovnu setvu:
02fb6ca43099fd625cded067cd9bf1ee.jpg
 
Spajki, jel je poprskas necim soju pre zalivanja ili samo pustis da zaliva tako preko lista?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Sa 1000 kg/ha nas nema nigde sa sojom i isplativošću. Koja ti je cena zakupa zemlje za 1ha? Verovatno nam to pravi ogromnu razliku. Kod nas se cena zakupa za 1ha kreće od 400 - 550 eur/ha. Inace soja mi sledece godine ide samo na 5,5 kj iz razloga sto zbog hemije necu moci sejati nista drugo. Inače ne bi bila ni ni na toj površini.
U proseku je zakup oko 60-70e.(neke njive dobijam dzabe a najskuplje placam 100e).

Cene variraju stalno pa se neka kaklikulacija tacna ne moze izvrsiti ali od prilike to izgleda ovako :

12000 nafta za oranje,pripremu,setvu i preskanje.
8000-9000 din seme soje 100kg (moja soja ofarbana samo inokulantom)
20000 prskanje
8000 zakup
16000 kombajn.

To je okvirno oko 65 000 po trenutnoj ceni soje to je oko 1000kg.
Jos jedna olaksavajuca stvar kod mene je ta sto prskanje zakup i kombajn placam posle zetve,znaci kada naplatim soju i onda nemam sopstvenih ulaganja i davanja zivog novca. Jedino treba novac za naftu,ajd i seme tu mozemo staviti (mogu da ga prodam) ali ono se jednostavno okrece iz godinu u godinu i to je to.
Poseje se semenske po neki hektar da ima za seme sl godine i u krug. Iduce godine cu verovatno duplirati soju.
 
Nazad
Vrh