Soja 2022

@mixer87kac Kod mene tako bude posle jace kise gde je preklop od sencora, sto je vise peskovita zemlja vise je i izrazeno. Inace, od cega je rastavicu opalo lisce? Ja sam juce radio usluzno 2l savazon, 8g piano i 1l sinamon po ha, imalo je dosta rastavica. Videcu da li je uspelo. *Izmenjena kolicina
 
Neće joj pomoći prihrana, probao prosle godine. Kod mene je bilo na redovima koji su bili na preklopu prohoda prskalice, kovrdzaće do kraja vegetacije, malo ruzno ali bilo je sve ok, rodili ti redovi sve normalno.

Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
 
Imao sam i ja takve listove pa jednu parcelu sam prskao sa prehranom i ovi listovi ostanu takvi ali novi ce biti normalni a rod nisam primetio da je slabiji

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Šta može biti uzrok zgužvanih listova na soji? Nema kukuruza u blizini da je od dikambe. Nema tripsija. Ovo na listovima je valjda zemlja, tako mi liči. Jel moguće da je od kiše prskalo i nanelo zemlju na listove pa da je dobila od zemljišnih herbicida malo?









Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
Ne mora da imaš do sebe kukuruz i da ti se ovo desi, ovo je posledica druge hemije, prskano u kasnim večernjim satima kad nema vetra i stoji vreme pa ona magla od dizni ume da putuje i par duži, ovo te je samo očešalo, ako imaš sa jedne strane više tog kvrčenja a sa druge ne možeš odrediti i odakle je stiglo.Hoće i hemija da padne na usev i par dana pre i ako nema vlage (jutarnje rose, suvo)) stoji na listu do god ne dobije vlage i onda dođe do usvajanja od strane biljke i kvrčenja tojest šoka.Ovo kod tebe tačno sa vrha biljke dobilo, uveče soja skupi lišće pod sebe ko kvočka piliće pa ti listovi i nisu toliko dobili, ovo su neka moja zapažanja.
 
I ja imam takve soje, ali je pored kukuruza. Samo, u vreme prskanja se potrefilo da i ja i komšija prskamo istovremeno pa sam bio na njivi i znam da nije bilo vetra i zanošenja herbicida iz kukuruza na moju soju. Takođe, soja je do ovog poslednjeg kišnog talasa bila potpuno normalna, a posle kiše sam primetio skvrčeno lišće na najmlađoj troliski. Pretpostavljam da je posle kiše došlo do isparenja dikambe (mada nisam ni siguran sa čim je komšija prskao jer ga nisam ni pitao) i da je onda vetar naneo na soju. Znači skroz misterija šta se dešava, ali evidentno da je kako se udaljavam od kukuruza sve manje izraženo to skvrčavanje listova.
 
@mixer87kac Kod mene tako bude posle jace kise gde je preklop od sencora, sto je vise peskovita zemlja vise je i izrazeno. Inace, od cega je rastavicu opalo lisce? Ja sam juce radio usluzno 2l savazon, 8g piano i 1l sinamon po ha, imalo je dosta rastavica. Videcu da li je uspelo. *Izmenjena kolicina
Ima onaj standardni što se grana ko jelkica, a imamo i ovakvog što ide samo u stablo. Takva sorta...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Isti slucaj i kod mene na jednoj parceli od 2 kj pola njive do kukuruza dakle oko 1 kj mozda i vise sva se zguzvala, pre par dana bilo je sve ok. Da li je komsija u medjuvremenu prskao kukiruz ne znam, pitacu ga!
Probacu Epinom extra sutra da je prskam!
P.S. Na parceli gde se proslogodisnji Adengo aktivirao radio sam Vitalom po preporuci promotera Timac agro i ne vidim nikakav preokret ka poboljsanju. Neki redove se skroz suse!
 
Današnji obilazak, Beluga izbacuje cvet, sutra drugo špartanje
ae549c22810204a9d0ea8c3c0fb0235c.jpg
7ebc66db0ae25eb692e8b3cf7c63cf88.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
Moze li da se poprsce wuxal boronom sad pred cvetanje? I kod mene Sava pocinje poneki cvet 🙂
 
I ja imam takve soje, ali je pored kukuruza. Samo, u vreme prskanja se potrefilo da i ja i komšija prskamo istovremeno pa sam bio na njivi i znam da nije bilo vetra i zanošenja herbicida iz kukuruza na moju soju. Takođe, soja je do ovog poslednjeg kišnog talasa bila potpuno normalna, a posle kiše sam primetio skvrčeno lišće na najmlađoj troliski. Pretpostavljam da je posle kiše došlo do isparenja dikambe (mada nisam ni siguran sa čim je komšija prskao jer ga nisam ni pitao) i da je onda vetar naneo na soju. Znači skroz misterija šta se dešava, ali evidentno da je kako se udaljavam od kukuruza sve manje izraženo to skvrčavanje listova.
Od dikambe sam video da je u stanju to da uradi ali ne znam da li I ostatak hemije koja se koristi u kukuruzu moze da prouzrokuje istu stvar.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh