Soja 2022

Ja sam juče posejao.Išao sam na 3 cm, sorta Apolo, izašlo je 50 kg/k.j semena.Dubina setve 6 cm, nisam stigao da poprskam Sencorom pred kišu.
 
Sejano na 4.6 x 50cm wendy. Lane sam na 4.4cm sad jos malo redje. Otislo 52kg/kj. Dosta krupna. Seme sa parcele gde je bilo skoro 5t/ha lane.
 
Mi poceli juce i posejali 21 kj ito u ataru gde uvek smo ostavili medju zadnjim za setvu.
Ove godine krenuli nesto ranije sa setvom soje.
Seme Wendy ove godine, setva na 50 cm a u redu na 4,4cm.
Potroseno oko 45 kg/ kj

d1282a5e2a77364768c3bc54de1f6571.jpg


3910f5a78aea2f8626afc6b8c65efd0c.jpg


437839a97460a961217fd0d4aa07cbd0.jpg


I jedna nocna.

dc6b2249b75e660ebf7e6f5fc7e998ea.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Po mom nekom misljenju najbolje je ko vec seje dosta soje da jedan deo poseje rano a drugi deo kasnije ,tamo negde polovinom maja. Ko Ima zivaca da ceka do tada.
 
Nema boljeg nacina od takve podele, nesto ranije a nesto kasnije setve.
Uistalom svi koji poseju desetine ili stotine kj donekle i moraju ulaziti duboko u Majsku setvu.
Nikad se nije desilo da kasno posejana soja ne stize se kositi, pa makar i do kraja Oktobra u slucaju kisne godine i duge vegetacije!
Ranijih godina kad sam manje soje posejao znao sam zavrsiti sa setvom kukuruza i suncokreta i nakon izvesne vremenske pauze krenuti sa sojom tek negde oko 5 Maja.
Mislim da u zadnjih nekih 20 godina samo u dva - tri navrata pokazala se bolja rana setva ili ta iz polovine dekade Aprila, dok Majska je uvek bila prinosnija. Sve to zbog vece veraovatnoce za neke ozbiljnije kise krajem Jula ili pocetkom Avgusta.
 
Već godinama soju sejem uglavnom oko prvog maja, i to mi se pokazalo najbolje. Pre toga taman završim suncokret i kukuruz.

Probao sam par puta ranu setvu soje i loše je bilo.
Pre par godina par hektara posejem 13.juna, ranije nije moglo da se udje u parcele od vode, i te godine mi je ta soja najveći prinos dala. Apolo sorta, skidano sredinom oktobra.
 
Tako radi moj burazer pa mu se često desi da soju skida sledeće godine u februaru-martu.To nije posao.
Ne znam sta radi tvoj burazer ali to da ne moze da se skida ranije prosto nije tacno,I licno sam se uverio u to.Procitaj i komentare ljudi koji seju godinama kasnije pa nek ti kazu istinu onako kako I jeste.
 
Nazad
Vrh